Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Maroko

Atlas světa: Maroko. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Maroko.

Domů - Afrika - Maroko

Informace - Maroko

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Maroko. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Maroko. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Maroko:

Maroko - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Maroko? Začněme tímto: V roce 788, asi sto let po arabském dobytí severní Afriky, začala v Maroku vládnout řada marockých muslimských dynastií. V 16. století, monarchie Sa'adi, zvláště pod Ahmad al-Mansurem (1578-1603), odpudila zahraniční útočníky a zahájila zlatý věk. Alaouská dynastie, ke které patří současná marocká královská rodina, pochází ze 17. století. V roce 1860 Španělsko obsadilo severní Maroko a vyvrcholilo v půlstoletí obchodní rivality mezi evropskými mocnostmi, které svrchovaně marocskou suverenitu trvale erodovaly; v 1912, francouzština uložila protektorát nad zemí. Trvalý boj o nezávislost s Francií skončil úspěšně v roce 1956. Mezinárodně rozvinuté město Tangier a většina španělských statků byly v téže době převedeny do nové země. Sultan Mohamed V, současný dědice monarchy, organizoval nový stát jako ústavní monarchii av roce 1957 převzal titul krále. Od odstoupení Španělska z roku 1976 od dnešního názoru Západní Sahara, Maroko rozšířilo de facto svou administrativní kontrolu na zhruba 80% tohoto území; OSN však neuznává Maroko za spravující sílu pro Západní Saharu. OSN od roku 1991 monitoruje příměří mezi Marokem a osvobozeneckým hnutím Polisario Front - Západní Sahary - a vede probíhající jednání o stavu území. Král Mohammed VI. Začátkem roku 2011 reagoval na šíření prodemokratických protestů v regionu zavedením reformního programu, který zahrnoval novou ústavu, kterou v červenci 2011 proběhlo populární referendum, podle něhož byly některé nové moci rozšířeny do parlamentu a předsedy vlády, avšak konečná autorita zůstává v rukou panovníka. V listopadu 2011 získala strana spravedlnosti a rozvoje (PJD) - umírněná islámská strana - největší počet míst v parlamentních volbách, čímž se stala první islámskou stranou vedoucí marockou vládu. V září 2015 uskutečnila Maroko své první přímé volby pro regionální rady, jednu z reforem obsažených v ústavě pro rok 2011. PJD znovu získala největší počet míst v celorepublikových parlamentních volbách v říjnu 2016. Maroko uskutečnilo své první přímé volby pro regionální rady, jednu z reforem obsažených v ústavě pro rok 2011. PJD znovu získala největší počet míst v celorepublikových parlamentních volbách v říjnu 2016. Maroko uskutečnilo své první přímé volby pro regionální rady, jednu z reforem obsažených v ústavě pro rok 2011. PJD znovu získala největší počet míst v celorepublikových parlamentních volbách v říjnu 2016.

Geografie - Maroko

Kde je na světě Maroko? Umístění této země je Severní Afrika, hraničící se severním Atlantickým oceánem a Středozemním mořem, mezi Alžírskem a Západní Saharí. Maroko má celkovou plochu 446,550 km2, z čehož 446,300 km2 je země. Takže to je docela velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: horském severním pobřeží (Rif hory) a interiéru (Atlas Hory) ohraničené velkými plošinami s intermontánními údolími a úrodnými pobřežními rovinami. Nejnižší bod země Maroko je Sebkha Tah -59 m, nejvyšší bod Jebel Toubkal 4 165 m. A klima je Středozemní moře, stále více extrémně v.


Obyvatelé - Maroko

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Maroko. Počet obyvatel je: 33,986,655 (7/2017 odhad). Tak tady žije spousta lidí. Kdo tady žije? Arab-Berber 99%, ostatní 1%. Jaké jsou tu požívané jazyky? Maroko hovoří jazyky Arabština (oficiální), berberské jazyky (Tamazight (oficiální), Tachelhit, Tarifit), francouzština (často jazyk podnikání, vláda a diplomacie). A náboženství: Muslim 99% (oficiální, prakticky všichni sunni,. Kolik let je tady lidem? 29.3 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 77.1 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: nejvyšší hustota obyvatelstva se nalézá podél pobřeží Atlantiku a Středozemního moře, počet hustě osídlených aglomerací je rozptýlených přes hory Atlas. Hlavní městské oblasti v zemi Maroko jsou: Casablanca 3,515 milionů, Rabat (kapitál) 1,967 milionů, Fes 1,172 milionů, 1,134 milionu Marrakech, 987,000 Tangier (2015).

Vláda a ekonomika - Maroko

Hlavní město země Maroko je Rabat a typ vlády parlamentní ústavní monarchie. Podívejme se na administrativní členění - 11 oblastí (rozpoznáno); Beni Mellal-Khenifra, Casablanca-Settat, Draa-Tafilalet, Fes-Meknes, Guelmim-Oued, Laayoune-Sakia al Hamra, Oriental, Marrakech-Safi, Rabat-Sale-Kenitra, Souss-Massa, Tanger-Tetouan-Al Hoceima. Pokud jde o ekonomiku, Maroko má tyto důležité průmyslové produkty: automobilové díly, těžba a zpracování fosfátů, letecký průmysl, potravinářství, kožedělný průmysl, textil, stavebnictví, energetika, cestovní ruch. Důležité zemědělské produkty jsou Ječmene, pšenice, citrusových plodů, hroznů, zeleniny, oliv; hospodářská zvířata; vína. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou oděvy a textil, automobily, elektrické komponenty, anorganické chemikálie, tranzistory, surové minerály, hnojiva včetně fosfátů), ropné produkty, citrusové plody, zelenina, ryby a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Španělsko 23,4%, Francie 21,1%, Itálie 4,6% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou ropa, textilie, telekomunikační zařízení, pšenice, plyn a elektřina, tranzistory, plasty a nejdůležitější importní partneři jsou Španělsko 15,7%, Francie 13,2%, Čína 9,1% %, Itálie 5,4%, Turecko 4,4% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Maroko a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $8,600 (2017 odhad). To je poměrně nízké číslo. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 15% (2007 odhad).


Mapa MarokoZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí


Tweet