Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Portoryko

Atlas of World: Portoryko. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Portoryko.


Informacje o Portoryko

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Portoryko. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Portoryko. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Portoryko tutaj:

Portoryko - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Portoryko? Zacznijmy od tego: Przez wieki zamieszkiwane przez ludy rdzenne, wyspa została zdobyta przez Koronę Hiszpańską w 1493 roku po drugiej podróży Krzysztofa Kolumba do Ameryki. W 1898 r., Po 400 latach panowania kolonialnego, w wyniku którego ludność tubylcza została niemalże eksterminowana i wprowadzono afrykańską pracę niewolniczą, Puerto Rico zostało przekazane USA w wyniku wojny hiszpańsko-amerykańskiej. Portorykańczykom przyznano obywatelstwo amerykańskie w 1917 r. Gubernatorzy wybierani do wyboru od 1948 r. W 1952 r. Uchwalono konstytucję zapewniającą samorządowi wewnętrznemu. W plebiscytach, które odbyły się w 1967 r., 1993 r. I 1998 r., Wyborcy zdecydowali się nie zmieniać obecnego statusu politycznego w USA, ale wyniki głosowania w 2012 r. Pozostawiły otwartą możliwość amerykańskiej państwowości. Recesja gospodarcza na wyspie doprowadziła do utraty populacji netto od około 2005 r., ponieważ duża liczba mieszkańców przeniosła się na kontynent amerykański. Trend przyspieszył od 2010 r .; w 2014 r. w Puerto Rico odnotowano spadek liczby ludności netto na kontynencie 64 000, co stanowi ponad dwukrotność straty netto w wysokości 26 000 w 2010 r. Huragan Maria nawiedził wyspę 20 września 2017 r., powodując katastrofalne uszkodzenia, w tym zniszczenie sieci elektrycznej, Huragan Irma zaledwie dwa tygodnie wcześniej. To była największa burza, która uderzyła wyspę w ciągu ośmiu dziesięcioleci, a szkody szacuje się na dziesiątki miliardów dolarów. Hurricane Maria uderzyła na wyspę 20 września 2017 r., Powodując katastrofalne zniszczenia, w tym zniszczenie sieci elektrycznej, która została spaczona przez huragan Irma zaledwie dwa tygodnie wcześniej. To była największa burza, która uderzyła wyspę w ciągu ośmiu dziesięcioleci, a szkody szacuje się na dziesiątki miliardów dolarów. Hurricane Maria uderzyła na wyspę 20 września 2017 r., Powodując katastrofalne zniszczenia, w tym zniszczenie sieci elektrycznej, która została spaczona przez huragan Irma zaledwie dwa tygodnie wcześniej. To była największa burza, która uderzyła wyspę w ciągu ośmiu dziesięcioleci, a szkody szacuje się na dziesiątki miliardów dolarów.

Geografia - Portoryko

Gdzie na świecie jest Portoryko? Lokalizacja tego kraju to Karaiby, wyspa pomiędzy Morzem Karaibskim i północnym Oceanie Atlantyckim, na wschód od Dominikany. Całkowita powierzchnia kraju Portoryko wynosi 9,104 km2, z czego 8,959 km2 to ziemia. To jest mały kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: głównie góry z równiną przybrzeżną na północy; strome góry do morza na zachodnim wybrzeżu; piaszczyste plaże wzdłuż większości obszarów przybrzeżnych. Najniższym punktem kraju Portoryko jest Morze Karaibskie 0 m, najwyższy punkt Cerro de Punta 1,338 m. Klimat jest tropikalnych morskich, łagodny; niewielkie wahania temperatury w sezonie,.


Mieszkańcy - Portoryko

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Portoryko. Liczba to: 3,351,827 (7/2017 oszacowanie). To nie jest bardzo duża populacja. Kto tu mieszka? biała 75,8%, czarna / Afroamerykanie 12,4%, pozostałe 8,5% (obejmuje Indian amerykańskich, Alaskan Native, Native Hawaiian, innych wysp Pacyfiku i innych), mieszane 3,3%. Jakie są języki w kraju Portoryko? hiszpański, angielski. A religie: rzymskokatolicki 85%, protestancki i inne 15%. Ile lat mają przeciętni ludzie? 41.5 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 80.9 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Portoryko? Tutaj: skupiska ludności znajdują się wzdłuż wybrzeża, największa z nich znajduje się w San Juan i wokół niego; wyjątkiem jest znaczna populacja znajdująca się we wnętrzu wyspy bezpośrednio na południe od stolicy wokół Caguas; większość wnętrza, szczególnie w zachodniej części wyspy, zdominowana jest przez góry Cordillera Central, gdzie gęstość zaludnienia jest niska. Główne obszary miejskie kraju Portoryko to: SAN JUAN (stolica) 2,463 miliona (2015).

Rząd i gospodarka - Portoryko

Stolica kraju Portoryko to San Juan i rządowy typ demokracji prezydenckiej; samorządna wspólnota w politycznym związku z USA. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - brak (terytorium USA ze statusem Commonwealth); nie ma podziału administracyjnego pierwszego rzędu według definicji rządu USA, ale 78 gmin (municipios, singular - municipio) jest w drugim rzędzie; Adjuntas, Aguada, Aguadilla, Aguas Buenas, Aibonito, Anasco, Arecibo, Arroyo, Barceloneta, Barranquitas, Bayamon, Cabo Rojo, Caguas, Camuy, Canovanas, Carolina, Catano, Cayey, Ceiba, Ciales, Cidra, Coamo, Comerio, Corozal, Culebra, Dorado, Fajardo, Floryda, Guanica, Guayama, Guayanilla, Guaynabo, Gurabo, Hatillo, Hormigueros, Humacao, Isabela, Jayuya, Juana Diaz, Juncos, Lajas, Lares, Las Marias, Las Piedras, Loiza, Luquillo, Manati, Maricao , Maunabo, Mayaguez, Moca, Morovis, Naguabo, Naranjito, Orocovis, Patillas, Penuelas, Ponce, Quebradillas, Rincon, Rio Grande, Sabana Grande, Salinas, San German, San Juan, San Lorenzo,. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Portoryko, ważnymi produktami przemysłowymi są farmaceutyki, elektronika, odzież, produkty spożywcze, turystyka. Ważne produkty rolne to trzcina cukrowa, kawa, ananasy, banany, banany; produkty pochodzenia zwierzęcego, kurczęta. Najważniejsze towary eksportowe to chemikalia, elektronika, odzież, puszkowana tuńczyk, rum, koncentraty napojów,, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są nieznane. Najważniejsze towary importowe to chemikalia sprzętu medycznego , maszyny i sprzęt, odzież, żywność, ryby, produkty naftowe, a najważniejsi partnerzy importowi to nieznane. Jak bogaty jest Portoryko i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $37,900 (2017 oszacowanie). Oznacza to, że standardy życia są tutaj dobre. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: nieznany%.


Mapa - PortorykoBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności