Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Portoriko

Atlas světa: Portoriko. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Portoriko.

Domů - Střední Amerika - Portoriko

Informace - Portoriko

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Portoriko. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Portoriko. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Portoriko:

Portoriko - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Portoriko? Začněme tímto: Po staletí obyvatel domorodých národů, ostrov byl nárokován španělskou korunou v roce 1493 po druhé cestě Christophera Columbuse do Ameriky. V roce 1898, po 400 letech koloniální vlády, která viděla domorodé obyvatelstvo téměř vyhubené a africká otrocká práce zavedena, byl Puerto Rico postoupen do USA v důsledku španělsko-americké války. Puerto Ricans získal americké občanství v roce 1917. Populárně zvolení guvernéři sloužili od roku 1948. V roce 1952 byla přijata ústava zajišťující vnitřní samosprávu. V plebiscitách, které se konaly v letech 1967, 1993 a 1998, se voliči rozhodli nezměnit stávající politický status se Spojenými státy, ale výsledky hlasování v roce 2012 zanechaly otevřenou možnost amerického státu. Hospodářská recese na ostrově vedla k čisté ztrátě obyvatel od roku 2005, jak velký počet obyvatel se stěhoval do americké pevniny. Tento trend se od roku 2010 zrychlil; v roce 2014 zaznamenal Puerto Rico čistou ztrátu obyvatel na pevnině o 64 000, více než dvojnásobek čisté ztráty 26 000 v roce 2010. Hurikán Maria udeřil ostrou dne 20. září 2017, což způsobilo katastrofické škody včetně zničení elektrické sítě, která byla zmrzačena Hurikán Irma jen před dvěma týdny. Byla to nejhorší bouře, která zasáhla ostrov po osmi desetiletích a škody se odhadují na desítkách miliard dolarů. Hurikán Maria zasáhl ostrov 20. září 2017, což způsobilo katastrofické škody včetně zničení elektrické sítě, která byla hurikánem Irma zničena jen před dvěma týdny. Byla to nejhorší bouře, která zasáhla ostrov po osmi desetiletích a škody se odhadují na desítkách miliard dolarů. Hurikán Maria zasáhl ostrov 20. září 2017, což způsobilo katastrofické škody včetně zničení elektrické sítě, která byla hurikánem Irma zničena jen před dvěma týdny. Byla to nejhorší bouře, která zasáhla ostrov po osmi desetiletích a škody se odhadují na desítkách miliard dolarů.

Geografie - Portoriko

Kde je na světě Portoriko? Umístění této země je Karibik, ostrov mezi Karibským mořem a severním Atlantickým oceánem, východně od Dominikánské republiky. Portoriko má celkovou plochu 9,104 km2, z čehož 8,959 km2 je země. Takže to je docela malá země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: většinou hory s pobřežní plání na severu; husté hory k moři na západním pobřeží; písečné pláže podél většiny pobřežních oblastí. Nejnižší bod země Portoriko je Karibské moře 0 m, nejvyšší bod Cerro de Punta 1 338 m. A klima je tropických mořských; malá sezónní teplotní variace.


Obyvatelé - Portoriko

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Portoriko. Počet obyvatel je: 3,351,827 (7/2017 odhad). Takže toto není příliš lidnatá země. Kdo tady žije? bílá 75,8%, černá / africká americká 12,4%, ostatní 8,5% Američan Indián, Aljašský domorodec, rodilý Havaj, jiný Pacifik ostrovan a další), smíšené 3,3%. Jaké jsou tu požívané jazyky? Portoriko hovoří jazyky španělština, anglicky. A náboženství: římský katolík 85%, protestantský a jiný 15%. Kolik let je tady lidem? 41.5 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 80.9 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: populační skupiny se obvykle nacházejí podél pobřeží, největší z nich se nalézá v San Juan a okolí; výjimkou je značná populace nacházející se ve vnitrozemí ostrova bezprostředně jižně od hlavního města Caguas; Většina vnitřek, zejména v západní polovině ostrova, dominuje Cordillera centrální hory, kde hustota obyvatelstva je nízká. Hlavní městské oblasti v zemi Portoriko jsou: SAN JUAN (kapitál) 2,463 milionu (2015).

Vláda a ekonomika - Portoriko

Hlavní město země Portoriko je San Juan a typ vlády prezidentské demokracie; samosprávné společenství v politické asociaci s USA. Podívejme se na administrativní členění - žádný (území USA s statusem Commonwealthu); neexistují žádné administrativní rozdělení prvního řádu podle definice vlády USA, ale v druhém řádu je 78 obcí (municipios, singular - municipio); Adjuntas, Aguada, Aguadilla, Aguada Buenas, Aibonito, Anasco, Arecibo, Arroyo, Barceloneta, Barranquitas, Bayamon, Cabo Rojo, Caguas, Camuy, Canovanas, Carolina, Catano, Cayey, Ceiba, Ciales, Culebra, Dorado, Guayama, Guayanilla, Guayama, Gurabo, Hatillo, Hormigueros, Humacao, Isabela, Jayuya, Juana Diaz, Juncos, Lajas, Lares, Las Marias, Lasca, Luiza, Manati, Maricao , Maunabo, Mayaguez, Moca, Morovis, Naguabo, Naranjito, Orocovis, Patillas, Penuelas, Ponce, Quebradillas, Rincon, Rio Grande, San Sabin, San Lorenzo,. Pokud jde o ekonomiku, Portoriko má tyto důležité průmyslové produkty: léky, elektronika, oblečení, potravinářské výrobky, cestovní ruch. Důležité zemědělské produkty jsou cukrové třtiny, kávy, ananasu, plantejnů, banánů; živočišné produkty, kuřata. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou chemikálie, elektronika, oblečení, konzervy tuňáků, rum, koncentráty nápojů, zdravotnické prostředky a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou neznámo. Nejdůležitější importní komodity jsou chemikálie, stroje a zařízení, oblečení, potraviny, ryby, ropné produkty a nejdůležitější importní partneři jsou neznámo. Jakým bohatstvím oplývá Portoriko a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $37,900 (2017 odhad). To znamená, že životní úroveň je zde dobrá. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: neznámo%.


Mapa PortorikoZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí