Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Portoriko

Atlas sveta: Portoriko. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Portoriko.

Domov - Stredná Amerika - Portoriko

Informácie - Portoriko

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Portoriko. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Portoriko. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Portoriko tu:

Portoriko - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Portoriko? Začnime týmto: Popili po stáročia domorodými národmi, ostrov bol nárokovaný španielska koruna v roku 1493 po druhej plavbe Christophera Columbusa do Ameriky. V roku 1898, po 400 rokoch koloniálnej vlády, ktorá videl, že domorodé obyvateľstvo takmer vyhubilo a africká otrocká práca zaviedla, bol Puerto Rico postúpený do USA v dôsledku španielsko-americkej vojny. Portorikáni získali americkú občianstvo v roku 1917. Populárne zvolení guvernéri slúžili od roku 1948. V roku 1952 bola prijatá ústava zabezpečujúca vnútornú samosprávu. V referende, ktoré sa konali v rokoch 1967, 1993 a 1998, sa voliči rozhodli nezmeniť existujúci politický status s USA, ale výsledky hlasovania v roku 2012 ponechali otvorenú možnosť americkej štátnosti. Hospodárska recesia na ostrove spôsobila od roku 2005 čistú stratu obyvateľstva, pretože veľké množstvo obyvateľov sa presťahovalo do americkej pevniny. Tento trend sa od roku 2010 zrýchlil; v roku 2014 zaznamenalo Puerto Rico čistú stratu obyvateľov 64 000 obyvateľov, čo je viac ako dvojnásobok čistých strát vo výške 26 000 v roku 2010. Hurikán Maria zasiahol ostrov 20. septembra 2017, čo spôsobilo katastrofické škody vrátane zničenia elektrickej siete, ktorá bola zmrzačená Hurikán Irma len dva týždne predtým. Bolo to najhoršia búrka, ktorá zasiahla ostrov po osem desaťročiach a škody sa odhadujú na desiatky miliárd dolárov. Hurikán Maria zasiahol ostrov 20. septembra 2017, čo spôsobilo katastrofické škody vrátane zničenia elektrickej siete, ktorú hurikán Irma zničil len pred dvoma týždňami. Bolo to najhoršia búrka, ktorá zasiahla ostrov po osem desaťročiach a škody sa odhadujú na desiatky miliárd dolárov. Hurikán Maria zasiahol ostrov 20. septembra 2017, čo spôsobilo katastrofické škody vrátane zničenia elektrickej siete, ktorú hurikán Irma zničil len pred dvoma týždňami. Bolo to najhoršia búrka, ktorá zasiahla ostrov po osem desaťročiach a škody sa odhadujú na desiatky miliárd dolárov.

Geografia - Portoriko

Kde na svete je Portoriko? Umiestnenie tejto krajiny je Karibik, ostrov medzi karibským morom a severným Atlantickým oceánom, východne od Dominikánskej republiky. Celková plocha krajiny Portoriko je 9,104 km2, z čoho 8,959 km2 je zem. Takže toto je pomerne malá krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: väčšinou hory s pobrežnou rovinou na severe; zrážkové hory pri mori na západnom pobreží; piesočné pláže pozdĺž väčšiny pobrežných oblastí. Portoriko má najnižší bod Karibské more 0 m, najvyšší bod Cerro de Punta 1,338 m. Podnebie je tropických morských, mierny; malá sezónna teplotná zmena.


Obyvatelia - Portoriko

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Portoriko. To číslo je: 3,351,827 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? biely 75,8%, čierny / africký Američan 12,4%, ostatný 8,5% Americký indický, Alaskan domorodec, domorodec Havajský, iný Pacifik ostrovan a ďalšie), zmiešané 3,3%. Aké sú jazyky v krajine Portoriko? Španielsky, Anglický. A náboženstvá: rímskokatolícky 85%, Protestant a ostatné 15%. Koľko rokov je ľudom v priemere? 41.5 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 80.9 rok. Kde ľudia žijú v krajine Portoriko? Tu: populárne zoskupenia sa zvyčajne nachádzajú pozdĺž pobrežia, najväčší z nich sa nachádza v San Juan a okolo neho; výnimkou je značná populácia nachádzajúca sa vo vnútrozemí ostrova bezprostredne južne od hlavného mesta Caguas; Väčšina vnútrozemia, najmä v západnej polovici ostrova, dominuje stredné hory Cordillera, kde je hustota obyvateľstva nízka. Hlavné mestské oblasti krajiny Portoriko sú: SAN JUAN (hlavné mesto) 2.463 miliónov (2015).

Vláda a hospodárstvo - Portoriko

Hlavné mesto krajiny Portoriko je San Juan a typ vlády prezidentskej demokracie; samosprávne spoločenstvo v politickom spojení s USA. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - žiadne (územie USA so statusom spoločného stavu); neexistujú administratívne rozdiely prvého rozdelenia podľa definície vlády USA, ale v druhom poradí je 78 obcí (municipios, singular - municipio); Adjuntas, Aguada, Aguadilla, Aguadilla, Aguadilla, Aguas Buena, Aibonito, Anasco, Arecibo, Arroyo, Barceloneta, Barranquitas, Bayamon, Cabo Rojo, Caguas, Camuy, Canovanas, Carolina, Catano, Cayey, Culebra, Dorado, Guajama, Guayanilla, Guayana, Gurabo, Hatillo, Hormigueros, Humacao, Isabela, Jayuya, Juana Diaz, Juncos, Lajas, Lares, Las Marias, Las Piedras, Loiza, Luquillo, Manati, Maricao , Maunabo, Mayaguez, Moca, Morovis, Naguabo, Naranjito, Orocovis, Patillas, Penuelas, Ponce, Quebradillas, Rincon, Rio Grande, San Sabin, San Lorenzo,. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Portoriko, dôležité priemyselné produkty sú liečivá, elektronika, odevy, potravinárske výrobky, cestovný ruch. Dôležité poľnohospodárske produkty sú cukrovej trstiny, kávy, ananásov, plantains, banánov; živočíšne výrobky, kurčatá. Najdôležitejšie vývozné komodity sú chemikálie, elektronika, odevy, konzervované tuniaky, rum, nápojové koncentráty, lekárske zariadenia a najdôležitejšími exportnými partnermi sú nevedno. Najdôležitejšie dovozné komodity sú chemikálie, stroje a zariadenia, odevy, potraviny, ryby, ropné produkty a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú nevedno. Ako bohatá je krajina Portoriko a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $37,900 (2017 odhad). To znamená, že životná úroveň je tu dobrá. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: neznáme%.


Mapa - PortorikoE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia