Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Rosja

Atlas of World: Rosja. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Rosja.


Informacje o Rosja

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Rosja. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Rosja. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Rosja tutaj:

Rosja - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Rosja? Zacznijmy od tego: Założone w XII wieku księstwo moskiewskie mogło wyłonić się z ponad 200 lat panowania mongolskiego (XIII-XV w.) I stopniowo zdobywać i wchłaniać otaczające księstwa. Na początku XVII wieku nowa dynastia Romanowów kontynuowała politykę ekspansji na Syberię na Pacyfik. Za panowania Piotra I (rządzonego w latach 1682-1725) hegemonię rozszerzono na Morze Bałtyckie, a nazwę zmieniono na Cesarstwo Rosyjskie. W XIX wieku dokonano kolejnych przejęć terytorialnych w Europie i Azji. Porażka w wojnie rosyjsko-japońskiej w latach 1904-05 przyczyniła się do rewolucji 1905 r., W wyniku której powstał parlament i inne reformy. Wielokrotnie dewastujące porażki armii rosyjskiej podczas I wojny światowej doprowadziły do ​​powszechnych rozruchów w głównych miastach Imperium Rosyjskiego i obalenia w 1917 r. Cesarskiego domostwa. Komuniści pod Władimirem Leninem wkrótce przejęli władzę i utworzyli ZSRR. Brutalne rządy Iosifa Stalina (1928-53) wzmocniły rządy komunistyczne i rosyjską dominację Związku Radzieckiego kosztem dziesiątków milionów istnień ludzkich. Po pokonaniu Niemiec podczas II wojny światowej w ramach sojuszu z USA (1939-1945), ZSRR rozszerzył swoje terytorium i wpływy w Europie Wschodniej i wyłonił się jako globalna potęga. ZSRR był głównym przeciwnikiem USA podczas zimnej wojny (1947-1991). Radziecka gospodarka i społeczeństwo uległy stagnacji w ciągu dziesięcioleci po rządach Stalina, do czasu, gdy sekretarz generalny Michaił Gorbaczow (1985-1991) wprowadził głasnost (otwartość) i pierestrojkę (restrukturyzacja) w celu modernizacji komunizmu, ale jego inicjatywy nieumyślnie uwolniły siły, które do grudnia 1991 r. podzieliły ZSRR na Rosję i 14 innych niezależnych republik. Po zawirowaniach gospodarczych i politycznych podczas kadencji prezydenta Borysa Jelcyna (1991-99), Rosja przesunęła się w kierunku scentralizowanego autorytarnego państwa pod przewodnictwem prezydenta Władimira Putina (2000-2008, 2012-obecnie), w którym reżim dąży do legitymizacji swoich rządów poprzez zarządzanie wybory, populistyczne apele, polityka zagraniczna ukierunkowana na wzmocnienie geopolitycznego wpływu kraju i wzrost gospodarczy oparty na surowcach. Rosja stoi w obliczu w znacznej mierze stłumionego ruchu rebeliantów w Czeczenii i niektórych innych okolicznych regionach,

Geografia - Rosja

Gdzie na świecie jest Rosja? Lokalizacja tego kraju to Północna Azja granicząca z Oceanem Arktycznym, rozciągająca się od Europy (część na zachód od Uralu) do północnego Pacyfiku. Całkowita powierzchnia kraju Rosja wynosi 17,098,242 km2, z czego 16,377,742 km2 to ziemia. To jeden z największych krajów na świecie. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: szerokiego równiny Arktyki z niskimi wzgórzami na zachód od Uralu; rozległy las iglasty i tundra na Syberii; wyżyny i góry wzdłuż południowych regionów przygranicznych. Najniższym punktem kraju Rosja jest Morze Kaspijskie -28 m, najwyższy punkt Gora El'brus 5664 m (najwyższy punkt w Europie). Klimat jest od stepów na południu przez wilgotne kontynenty w znacznej części europejskiej Rosji ; subarktyczny na Syberii do klimatu tundry na polarnej północy; zimy różnią się od chłodu wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego do zimna na Syberii; lata zmieniają się od ciepłego w stepach do ochłodzenia wzdłuż.


Mieszkańcy - Rosja

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Rosja. Liczba to: 142,257,519 (7/2017 oszacowanie). Ten kraj należy do najbardziej zaludnionych na świecie. Kto tu mieszka? Rosyjski 77,7%, Tatarski 3,7%, ukraiński 1,4%, Baszkir 1,1%, Czuwaski 1%, Czeczeński 1%, inny 10,2%, nieokreślony 3,9%. Jakie są języki w kraju Rosja? Rosyjski (urzędowy) 85,7%, tatarski 3,2%, czeczeński 1%, inny 10,1%. A religie: rosyjski prawosławny 15-20%, muzułmański 10-15%, inny chrześcijański 2% (2006 rok.). Ile lat mają przeciętni ludzie? 39.6 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 71 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Rosja? Tutaj: populacja jest silnie skoncentrowana w najbardziej na zachód wysuniętej części kraju, rozciągającej się od Morza Bałtyckiego, na południe do Morza Kaspijskiego, i na wschód równolegle do granicy z Kazachstanem; gdzie indziej, spore kieszenie są izolowane i ogólnie znajdują się w południowej. Główne obszary miejskie kraju Rosja to: Moskwie (stolicy) 12,166 milionów; Sankt Petersburg 4,993 miliona; Nowosybirsk 1,497 mln; Jekaterynburg 1.379 milionów; Nizhniy Novgorod 1,212 mln; Samara 1.164 miliona (2015).

Rząd i gospodarka - Rosja

Stolica kraju Rosja to Moskwa i rządowy typ federacji półprezydenckiej. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 46 prowincji (oblasti, liczba pojedyncza - oblast), 21 republik (respubliki, liczba pojedyncza - respublika), 4 okręgi autonomiczne (avtonomnyye okrugi, liczba pojedyncza - avtonomnyy okrug), 9 krays (kraya, singular - kray), 2 miasta federalne (goroda, liczba pojedyncza) - gorod) i 1 obwód autonomiczny (obwód avtonomny). Jeśli chodzi o ekonomię kraju Rosja, ważnymi produktami przemysłowymi są pełny zakres przemysłu wydobywczego i wydobywczego wytwarzającego węgiel, olej, gaz, chemikalia i metale; wszystkie formy budowy maszyn od walcowni po wysoce wydajne samoloty i pojazdy kosmiczne; przemysł obronny (w tym radar, produkcja rakiet, zaawansowane komponenty elektroniczne), przemysł stoczniowy; sprzęt do transportu drogowego i kolejowego; sprzęt do komunikacji; maszyny rolnicze, ciągniki i sprzęt budowlany; urządzenia wytwarzające i przekazujące energię elektryczną; instrumenty medyczne i naukowe; towary konsumpcyjne trwałego użytku, tekstylia, artykuły spożywcze, wyroby rzemieślnicze. Ważne produkty rolne to Zboża, buraki cukrowe, nasiona słonecznika, warzywa, owoce; wołowina, mleko. Najważniejsze towary eksportowe to ropa naftowa i produkty ropopochodne, gaz ziemny, metale, drewno i produkty z drewna, chemikalia oraz wiele różnych cywilnych i wojskowych producentów, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są Holandia 10,5%, Chiny 10,3%, Niemcy 7,8%, Turcja 5%, Włochy 4,4%, Białoruś 4,3% (2016). Najważniejsze towary importowe to maszyny, pojazdy, produkty farmaceutyczne, tworzywa sztuczne, półprodukty metalowe, mięso, owoce i orzechy, optyczne i medyczne instrumenty, żelazo, stal, a najważniejsi partnerzy importowi to Chiny 21,6%, Niemcy 11%, USA 6,3%, Francja 4,8%, Włochy 4,4%, Białoruś 4,3% (2016). Jak bogaty jest Rosja i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $27,900 (2017 oszacowanie). Oznacza to, że standardy życia są tutaj dobre. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 13.3% (2015 oszacowanie).


Mapa - RosjaBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności