Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Timor Wschodni

Atlas of World: Timor Wschodni. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Timor Wschodni.

Strona główna - Azja - Timor Wschodni

Informacje o Timor Wschodni

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Timor Wschodni. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Timor Wschodni. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Timor Wschodni tutaj:

Timor Wschodni - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Timor Wschodni? Zacznijmy od tego: Portugalczycy zaczęli handlować z wyspą Timor na początku XVI wieku i skolonizowali ją w połowie wieku. Potyczki z Holendrami w regionie doprowadziły ostatecznie do podpisania traktatu z 1859 roku, w którym Portugalia przekazała zachodnią część wyspy. Imperialna Japonia zajęła portugalski Timor w latach 1942-1945, ale Portugalia powróciła do władzy kolonialnej po japońskiej klęsce podczas II wojny światowej. Timor Wschodni uniezależnił się od Portugalii 28 listopada 1975 r. I został zaatakowany i zajęty przez siły indonezyjskie dziewięć dni później. Został włączony do Indonezji w lipcu 1976 r. Jako prowincja Timoru Timura (Timor Wschodni). Nieudana kampania pacyfikacji nastąpiła w ciągu następnych dwóch dekad, podczas których zmarło około 100 000 do 250 000 osób. W referendum powszechnym ONZ w sierpniu 1999 r. przytłaczająca większość mieszkańców Timoru Wschodniego głosowała za niepodległością z Indonezji. Jednak w ciągu następnych trzech tygodni antyradzieżowe bojówki Timoru - zorganizowane i wspierane przez indonezyjskie wojsko - rozpoczęły kampanię odwetu na dużą skalę. Milicje zabili około 1400 Timorczyków i zmusili 300 000 ludzi do zachodniego Timoru jako uchodźców. Większość infrastruktury kraju, w tym domy, systemy nawadniające, systemy zaopatrzenia w wodę i szkoły oraz prawie cała sieć elektryczna kraju zostały zniszczone. W dniu 20 września 1999 r. Dowództwo sił pokojowych pod dowództwem Australii zostało rozmieszczone w kraju i zakończyło przemoc. W dniu 20 maja 2002 r. Timor-Leste uzyskało międzynarodowe uznanie jako niezależne państwo. W 2006 r. Wewnętrzne napięcia zagrażały nowemu narodowi " bezpieczeństwa, gdy strajk wojskowy doprowadził do przemocy i załamania prawa i porządku. Na prośbę Dili do Timoru-Leste wysłano kierowane przez Austrię Międzynarodowe Siły Stabilizacyjne (ISF), a Rada Bezpieczeństwa ONZ utworzyła Zintegrowaną Misję ONZ w Timorze Wschodnim (Unmit), która obejmowała autoryzowaną obecność policji ponad 1600 osób. ISF i Unmit przywróciły stabilność, pozwalając na wybory prezydenckie i parlamentarne w 2007 r. W pokojowej atmosferze. W lutym 2008 r. Grupa rebeliantów przeprowadziła nieudany atak na prezydenta i premiera. Przywódca zginął podczas ataku, a większość rebeliantów poddała się w kwietniu 2008 roku. Od czasu ataku rząd cieszył się jednym z najdłuższych okresów stabilizacji po uzyskaniu niepodległości,

Geografia - Timor Wschodni

Gdzie na świecie jest Timor Wschodni? Lokalizacja tego kraju to Azja Południowo-Wschodnia, północny zachód od Australii na Wyspach Małej Sundy na wschodnim krańcu archipelagu Indonezji; uwaga - Timor-Leste obejmuje wschodnią połowę wyspy Timor, region Oecussi (Ambeno) w północno-zachodniej części wyspy Timor oraz wyspy Pulau Atauro i Pulau Jaco. Całkowita powierzchnia kraju Timor Wschodni wynosi 14,874 km2, z czego 14,874 km2 to ziemia. To jest mały kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: górzysty. Najniższym punktem kraju Timor Wschodni jest Morze Timor, Morze Savu i Morze Banda 0 m, najwyższy punkt Foho Tatamailau 2,963 m. Klimat jest Tropikalny; gorący, wilgotny; wyraźne pora deszczowa i sucha.


Mieszkańcy - Timor Wschodni

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Timor Wschodni. Liczba to: 1,291,358 (7/2017 oszacowanie). Tak więc niewielu ludzi tu mieszka. Kto tu mieszka? Austronesian (Malayo-Polynesian) (obejmuje Tetun, Mambai, Tokodede, Galoli, Kemak, Baikeno), Melanesian-Papuan (zawiera Bunak, Fataluku, Bakasai), małą chińską mniejszość. Jakie są języki w kraju Timor Wschodni? Tetun Prasa 30,6%, Mambai 16,6%, Makasai 10,5%, Tetun Terik 6,1%, Baikenu 5,9%, Kemak 5,8%, Bunak 5,5%, Tokodede 4%, Fataluku 3,5%, Waima'a 1,8%, Galoli 1,4%, Naueti 1,4%, Idate 1,2%, Midiki 1,2%, inne 4,5%. A religie: Roman Katolickie 97,6%, protestancko-ewangelickie 2%, muzułmańskie 0,2%, inne 0,2% (2015 r.). Ile lat mają przeciętni ludzie? 18.9 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 68.4 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Timor Wschodni? Tutaj: Większość populacji skupiała się w zachodniej części kraju, w szczególności wokół Dili. Główne obszary miejskie kraju Timor Wschodni to: DILI (stolica ) 228 000 (2014).

Rząd i gospodarka - Timor Wschodni

Stolica kraju Timor Wschodni to Dili i rządowy typ pół-prezydenckich. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 13 okręgów administracyjnych; Aileu, Ainaro, Baucau, Bobonaro (Maliana), Cova-Lima (Suai), Dili, Ermera (Gleno), Lautem (Los Palos), Liquica, Manatuto, Manufahi (sam), Oecussi (Ambeno), Viqueque. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Timor Wschodni, ważnymi produktami przemysłowymi są druk waniliowy , produkcja mydła, wyroby ręczne, tkaniny. Ważne produkty rolne to Kawy, ryżu, kukurydzy, manioku (tapioki), słodyczy ziemniaki, soja, kapusta, mango, banany,. Najważniejsze towary eksportowe to olej, kawa, drzewo sandałowe, marmur, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są nieznane. Najważniejsze towary importowe to żywność, benzyna, nafta, maszyny, a najważniejsi partnerzy importowi to nieznane. Jak bogaty jest Timor Wschodni i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $5,000 (2017 oszacowanie). To jest bardzo niska liczba. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 41.8% (2014 oszacowanie).


Mapa - Timor WschodniBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności


Tweet