Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Východní Timor

Atlas světa: Východní Timor. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Východní Timor.

Domů - Asie - Východní Timor

Informace - Východní Timor

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Východní Timor. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Východní Timor. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Východní Timor:

Východní Timor - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Východní Timor? Začněme tímto: Portugalci začali obchodovat s Timorem na počátku 16. století a kolonizovali ho v polovině století. Porušení s Holandskem v regionu nakonec vyústilo v 1859 smlouvu, ve které Portugalsko postoupilo západní část ostrova. Imperiální Japonsko obsadilo portugalský Timor od roku 1942 do roku 1945, ale Portugalsko obnovilo koloniální autoritu po japonské porážce ve druhé světové válce. Východní Timor se 28. listopadu 1975 prohlásil za nezávislý od Portugalska a devět dní později byl napaden a obsazen indonéskými jednotkami. To bylo začleněno do Indonésie v červenci 1976 jako provincie Timor Timur (Východní Timor). Během příštích dvou desetiletí následovala neúspěšná kampaň pacifikace, během níž zemřelo přibližně 100 000 až 250 000 lidí. V srpnu 1999, populární referendum pod dohledem OSN, převážná většina obyvatel Timor-Leste hlasovala za nezávislost od Indonésie. V příštích třech týdnech však timorské milice proti nezávislosti - organizované a podporované indonéskou armádou - zahájily rozsáhlou kampaň odplaty za spálené země. Milice zabily přibližně 1400 Timorů a donutili 300 000 lidí do západního Timoru jako uprchlíci. Většina infrastruktury země, včetně domů, zavlažovacích systémů, vodovodů a škol a téměř celé elektrické sítě v zemi, byla zničena. Dne 20. září 1999 nasadily do země australské mírové jednotky a ukončily násilí. Dne 20. května 2002 byl Timor-Leste mezinárodně uznán jako nezávislý stát. V roce 2006 vnitřní napětí ohrožovalo nový národ " když vojenská stávka vedla k násilí a rozpadu práva a pořádku. Na žádost Diliho byla do Timoru-Leste rozmístěna Mezinárodní stabilizační síla (ISF) pod vedením Austrálie a Bezpečnostní rada OSN zřídila integrovanou misi OSN ve Východním Timoru (Unmit), která zahrnovala autorizovanou policejní přítomnost přes 1 600 zaměstnanců. ISF a Unmit obnovily stabilitu a umožnily prezidentské a parlamentní volby v roce 2007 v převážně mírové atmosféře. V únoru 2008 uskutečnila rebelská skupina neúspěšný útok proti prezidentovi a předsedovi vlády. Vůdce byl zabit při útoku a většina povstalců se vzdala v dubnu 2008. Od útoku se vláda těšila jednomu z nejdelších období post-nezávislosti stability,

Geografie - Východní Timor

Kde je na světě Východní Timor? Umístění této země je Jihovýchodní Asie, severozápadně od Austrálie na ostrovech Lesser Sunda na východním konci indonéského souostroví; Poznámka: Timor-Leste zahrnuje východní polovinu ostrova Timor, oblast Oecussi (Ambeno) na severozápadní části ostrova Timor a ostrovy Pulau Atauro a Pulau Jaco. Východní Timor má celkovou plochu 14,874 km2, z čehož 14,874 km2 je země. Takže to je docela malá země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: hornaté. Nejnižší bod země Východní Timor je Timorské moře, Savu moře a Banda moře 0 m, nejvyšší bod Foho Tatamailau 2 963 m. A klima je ; horké, vlhké; výrazné deštivé a suché období.


Obyvatelé - Východní Timor

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Východní Timor. Počet obyvatel je: 1,291,358 (7/2017 odhad). Takže zde nežije příliš lidí. Kdo tady žije? Austinesian (Malayo-Polynésie) (zahrnuje Tetun, Mambai, Tokodede, Galoli, Kemak, Baikeno), Melanesian-Papuán (včetně Bunak, Fataluku, Bakasai). Jaké jsou tu požívané jazyky? Východní Timor hovoří jazyky Tetun Prasa 30.6%, Mambai 16.6%, Makasai 10.5% Terik 6,1%, 5,9% Baikenu, Kemak 5,8%, 5,5% Bunak, Tokodede 4%, Fataluku 3,5%, 1,8% Waima'a, Galoli 1,4%, 1,4% Naueti, Idate 1,2%, Midiki 1,2%, ostatní 4,5%. A náboženství: Roman Katolická 97,6%, protestantská / evangelická 2%, muslimská 0,2%, ostatní 0,2% (2015 est.). Kolik let je tady lidem? 18.9 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 68.4 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: Většina obyvatelstva se soustředila v západní třetině země, zejména v okolí Dili. Hlavní městské oblasti v zemi Východní Timor jsou: DILI ) 228,000 (2014).

Vláda a ekonomika - Východní Timor

Hlavní město země Východní Timor je Dili a typ vlády poloprezidentská republika. Podívejme se na administrativní členění - 13 správní obvody; Aileu, Ainaro, Baucau, Bobonaro (Maliana), Cova-Lima (Suai), Dili, Ermera (Gleno), Lautem (Los Palos), Liquica, Manatuto, Manufahi (Same), Oecussi (Ambeno), Viqueque. Pokud jde o ekonomiku, Východní Timor má tyto důležité průmyslové produkty: tisk, výroba mýdla, ruční práce, tkanina. Důležité zemědělské produkty jsou Káva, rýže, kukuřice, manioku, tapioky, brambory, sójové boby, zelí, mango, banány, vanilkový. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou olej, káva, santalové dřevo, mramor a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou neznámo. Nejdůležitější importní komodity jsou potraviny, benzín, petrolej, stroje a nejdůležitější importní partneři jsou neznámo. Jakým bohatstvím oplývá Východní Timor a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $5,000 (2017 odhad). Toto je velmi malé číslo. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 41.8% (2014 odhad).


Mapa Východní TimorZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí


Tweet