Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika

Atlas sveta: Východný Timor

Atlas sveta: Východný Timor. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Východný Timor.

Domov - Ázia - Východný Timor

Informácie - Východný Timor

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Východný Timor. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Východný Timor. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Východný Timor tu:

Východný Timor - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Východný Timor? Začnime týmto: Portugalci začali obchodovať s ostrovom Timor na začiatku 16. storočia a kolonizovali ho v polovici storočia. Porušenie s Holanďanmi v regióne nakoniec viedlo k zmluve z roku 1859, v ktorej Portugalsko postúpilo západnú časť ostrova. Imperiálne Japonsko obsadilo portugalský Timor od roku 1942 do roku 1945, ale Portugalsko obnovilo koloniálnu autoritu po porážke Japonska v druhej svetovej vojne. Východný Timor sa 28. novembra 1975 vyhlásil za nezávislý od Portugalska a deväť dní neskôr bol napadnutý a obsadený indonézskymi silami. Do júla 1976 bola začlenená do Indonézie ako provincia Timor Timur (Východný Timor). Počas nasledujúcich dvoch desaťročí nasledovala neúspešná kampaň pacifikácie, počas ktorej zahynulo približne 100 000 až 250 000 ľudí. V auguste 1999 populárne referendum pod dohľadom OSN, prevažná väčšina obyvateľov Východného Timoru hlasovala za nezávislosť od Indonézie. V najbližších troch týždňoch sa však timorské milície proti nezávislosti - organizované a podporované indonézskou armádou - začali rozsiahlou kampaňou odplaty. Milície zabili približne 1400 Timorov a donútili 300 000 ľudí do západného Timoru ako utečenci. Väčšina infraštruktúry krajiny, vrátane domovov, zavlažovacích systémov, systémov zásobovania vodou a škôl a takmer celá elektrická sieť krajiny bola zničená. Dňa 20. septembra 1999 nasadili v krajine austrálske mierové jednotky a ukončili násilie. Dňa 20. mája 2002 bol Timor-Leste medzinárodne uznávaný ako nezávislý štát. V roku 2006 vnútorné napätie ohrozilo nový národ " keď vojenský štrajk viedol k násiliu a rozpadu práva a poriadku. Na žiadosť Diliho sa do Timoru-Leste rozmiestnila austrálska medzinárodná stabilizačná sila (ISF) a Bezpečnostná rada OSN zriadila integrovanú misiu OSN vo Východnom Timore (Unmit), ktorá zahŕňala autorizovanú policajnú prítomnosť s viac ako 1600 zamestnancami. ISF a odvolajú obnovenú stabilitu a umožňujú prezidentské a parlamentné voľby v roku 2007 v prevažne mierovej atmosfére. Vo februári 2008 skupina rebelov uskutočnila neúspešný útok proti prezidentovi a premiérovi. Vodca bol v útoku zabitý a väčšina rebelov sa vzdala v apríli 2008. Odvtedy sa vláda tešila z jedného z najdlhších období stability po nezávislosti,

Geografia - Východný Timor

Kde na svete je Východný Timor? Umiestnenie tejto krajiny je Juhovýchodná Ázia, severozápadne od Austrálie na Malých Sundách na východnom konci indonézskeho súostrovia; - Východná polovica ostrova Timor, región Oecussi (Ambeno) na severozápade časti ostrova Timor a ostrovy Pulau Atauro a Pulau Jaco. Celková plocha krajiny Východný Timor je 14,874 km2, z čoho 14,874 km2 je zem. Takže toto je pomerne malá krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: horské. Východný Timor má najnižší bod Timorské more, Savu More a Banda More 0 m, najvyšší bod Foho Tatamailau 2 963 m. Podnebie je tropických; horúce, vlhké; výrazné dažďové a suché obdobia.


Obyvatelia - Východný Timor

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Východný Timor. To číslo je: 1,291,358 (7/2017 odhad). Takže nie toľko ľudí žije tu. Kto žije tu? Rakúsko (Malajsko-Polynézia) (vrátane Tetun, Mambai, Tokodede, Galoli, Kemak, Baikeno), Melanesian-Papuán (vrátane Bunak, Fataluku, Bakasai) Tetun. Aké sú jazyky v krajine Východný Timor? Prasa 30.6%, Mambai 16.6%, Makasai 10.5% Terík 6,1%, 5,9% Baikenu, Kemak 5,8%, 5,5% Bunak, Tokodede 4%, Fataluku 3,5%, 1,8% Waima'a, Galoli 1,4%, 1,4% Naueti, Idate 1,2%, Midiki 1,2%, ostatní 4,5%. A náboženstvá: Roman katolícka 97,6%, protestanti / Evangelical 2%, moslim 0,2%, ostatní 0,2% (2015 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 18.9 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 68.4 rok. Kde ľudia žijú v krajine Východný Timor? Tu: väčšina obyvateľstva sústredená v západnej tretej krajiny, najmä v okolí Dili. Hlavné mestské oblasti krajiny Východný Timor sú: Dili (capital ) 228 000 (2014).

Vláda a hospodárstvo - Východný Timor

Hlavné mesto krajiny Východný Timor je Dili a typ vlády poloprezidentskej republiky. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 13 správne obvody; Aile, Ainaro, Baucau, Bobonaro (Maliaño), Cova-Lima (Suai), Dili, Ermera (Glen), Lauta (Los Palos), Liquica, Manatuto, Manufahi (Same), Oecussi (Ambeno), Viqueque. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Východný Timor, dôležité priemyselné produkty sú potlač, výroba mydla, ručné práce, tkaniny. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Káva, ryža, kukurica, maniok, tapioka, zemiaky, sójové bôby, kapusta, mango, banány, vanilková. Najdôležitejšie vývozné komodity sú olej, káva, santalové drevo, mramor a najdôležitejšími exportnými partnermi sú nevedno. Najdôležitejšie dovozné komodity sú potraviny, benzín, petrolej, stroje a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú nevedno. Ako bohatá je krajina Východný Timor a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $5,000 (2017 odhad). Toto je veľmi nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 41.8% (2014 odhad).


Mapa - Východný TimorE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2019 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet