Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa

Atlas Świata: Afganistan

Atlas of World: Afganistan. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Afganistan.

Strona główna - Azja - Afganistan

Informacje o Afganistan

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Afganistan. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Afganistan. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Afganistan tutaj:

Afganistan - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Afganistan? Zacznijmy od tego: Ahmad Shah Durrani zjednoczył plemiona Pasztunów i założył Afganistan w 1747 roku. Kraj ten służył jako bufor między Imperium Brytyjskim i Rosyjskim, dopóki nie uzyskał niepodległości od hipotetycznej kontroli brytyjskiej w 1919 roku. Krótki eksperyment w demokracji zakończył się zamachem z 1973 roku i komunistycznym 1978 rokiem. countercoup. Związek radziecki najechał w 1979 roku, by wesprzeć chwiejny reżim komunistyczny w Afganistanie, odsuwając długą i niszczycielską wojnę. ZSRR wycofał się w 1989 r. Pod nieustającą presją wspieranych przez międzynarodową rebelię anty-komunistycznych mudżahedinów. Seria późniejszych wojen domowych doprowadziła do tego, że w 1996 r. Kabul upada na Taliban, twardy, pakistański sponsorowany ruch, który pojawił się w 1994 r., Aby zakończyć wojnę domową i anarchię. Po atakach terrorystycznych z 11 września 2001 r. USA, USA, a walka Anty-Taliban z Przymierzem Północnym obaliła talibów za schronienie Usamy BIN Ladin. Sponsorowana przez ONZ Konferencja w Bonn w 2001 r. Ustanowiła proces rekonstrukcji politycznej obejmujący przyjęcie nowej konstytucji, wybory prezydenckie w 2004 r. I wybory do Zgromadzenia Narodowego w 2005 r. W grudniu 2004 r. Hamid Karzaj został pierwszym demokratycznie wybranym prezydentem Afganistanu , a Zgromadzenie Narodowe zostało otwarte w grudniu. Karzai został ponownie wybrany w sierpniu 2009 roku na drugą kadencję. Wybory prezydenckie w 2014 r. Były pierwszą w kraju, w której udział wzięli dwaj najlepsi głosujący z pierwszej rundy, Abdullah Abdullah i Ashraf Ghani. Przez całe lato 2014 r. Ich kampanie kwestionowały wyniki i wymieniano oskarżenia o oszustwa, prowadząc do amerykańskiej interwencji dyplomatycznej, która obejmowała pełny audyt głosowania oraz negocjacje polityczne między oboma obozami. We wrześniu 2014 r. Ghani i Abdullah zgodzili się utworzyć rząd jedności narodowej, a Ghani został inaugurowany na prezydenta, a Abdullah wzniósł się na nowo utworzone stanowisko dyrektora generalnego. Dzień po inauguracji administracja Ghani podpisała amerykańsko-afgańskie porozumienie o bezpieczeństwie dwustronnym oraz umowę o statusie sił NATO, które stanowią podstawę prawną międzynarodowej obecności wojskowej po zakończeniu 2014 r. W Afganistanie. Pomimo zysków w budowaniu stabilnego rządu centralnego, talibowie nadal stanowią poważne wyzwanie dla rządu afgańskiego w prawie każdej prowincji. Talibowie nadal uważają się za prawowity rząd Afganistanu, i pozostaje zdolną i pewną siłą powstańczą, pomimo śmierci dwóch ostatnich przywódców duchowych; nadal deklaruje, że będzie dążyć do porozumienia pokojowego z Kabulem dopiero po odejściu zagranicznych sił zbrojnych.

Geografia - Afganistan

Gdzie na świecie jest Afganistan? Lokalizacja tego kraju to Azja Południowa, północny i zachód od Pakistanu, na wschód od Iranu. Całkowita powierzchnia kraju Afganistan wynosi 652,230 km2, z czego 652,230 km2 to ziemia. To dość duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: większości trudnych gór; równiny na północy i południowym zachodzie. Najniższym punktem kraju Afganistan jest Amu, najwyższy punkt Daria 258 m Noshak 7 492 m. Klimat jest półsuche; mroźne zimy i gorące lata w.


Mieszkańcy - Afganistan

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Afganistan. Liczba to: 34,124,811 (7/2017 oszacowanie). Mieszka tu całkiem sporo ludzi. Kto tu mieszka? Pasztun, Tadżyk, Hazara, uzbecki, inne (w tym mniejszą liczbę: Baloch, Turkmen, Nuristani, Pamiri, Arab, Gujar, Brahui, Qizilbash, Aimaq, Pashai i Kyrghyz). Jakie są języki w kraju Afganistan? Afgański Perski lub Dari (oficjalny) 80% (Dari funkcjonuje jako the lingua franca), Paszto (oficjalny) 47%, uzbecki 11%, angielski 5%, Turkmen 2%, Urdu 2%, Pashayi 1%, Nuristani 1%, Arabski 1%, Balochi, Shughni, Pamiri, Hindi, rosyjski, Niemieccy, francuscy. A religie: muzułmanie 99,7% (sunnici 84,7 - 89,7%, szyici 10-15%), inni 0,3% (2009 rok.). Ile lat mają przeciętni ludzie? 18.8 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 51.7 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Afganistan? Tutaj: Populacje mają skłonność do skupiania się na pogórzu i peryferiach chudego hinduizmu Zasięg Kush; mniejsze grupy znajdują się w wielu wewnętrznych dolinach kraju; ogólnie rzecz biorąc, wschód jest gęsto zaludniony, podczas gdy południe jest słabo zaludnione. Główne obszary miejskie kraju Afganistan to: Kabul (stolica) 4,635 milionów (2015).

Rząd i gospodarka - Afganistan

Stolica kraju Afganistan to Kabul i rządowy typ prezydenckich Islamska republika. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 34 prowincje (welayat, singular - welayat); Badakhshan, Badghis, Baghlan, Balkh, Bamyan, Daykundi, Farah, Faryab, Ghazni, Ghor, Helmand, Herat, Jowzjan, Kabul, Kandahar, Kapisa, Khost, Kunar, Kunduz, Laghman, Logar, Nangarhar, Nimroz, Nuristan, Paktika, Paktiya, Panjszir, Parwan, Samangan, Sar-e Pul, Takhar, Uruzgan, Wardak, Zabul. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Afganistan, ważnymi produktami przemysłowymi są produkcja na małą skalę cegieł, tekstyliów, mydła, mebli, obuwia, nawozów, odzieży, artykułów spożywczych, napojów bezalkoholowych, wody mineralnej, cementu; ręcznie tkane dywany; gaz ziemny, węgiel, coppe. Ważne produkty rolne to opium, pszenica, owoce, orzechy; wełna, baranina, owcze skóry, skóry jagnięce, maki. Najważniejsze towary eksportowe to opium, owoce i orzechy, ręcznie tkane dywany, wełna, bawełna, skóry i futra, kamienie szlachetne i półszlachetne, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są Pakistan 46,3%, Indie 37,6% (2016). Najważniejsze towary importowe to maszyny i inne surowce towary, żywność, tekstylia, produkty ropopochodne, a najważniejsi partnerzy importowi to Iran 19,3%, Pakistan 18,3%, Chiny 16,7%, Kazachstan 9,5%, Uzbekistan 6,1%, Turkmenistan 5,4%, Malezja 4% (2016). Jak bogaty jest Afganistan i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $1,900 (2017 oszacowanie). To jest bardzo niska liczba. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 35.8% (2011 oszacowanie).


Mapa - AfganistanBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2019 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności


Tweet