Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Afghánistán

Atlas světa: Afghánistán. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Afghánistán.

Domů - Asie - Afghánistán

Informace - Afghánistán

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Afghánistán. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Afghánistán. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Afghánistán:

Afghánistán - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Afghánistán? Začněme tímto: Ahmad Shah Durrani sjednotil paštunské kmeny a založil Afghánistán v roce 1747. Země sloužila jako nárazník mezi britskou a ruskou říší, dokud nezískala nezávislost od fiktivní britské kontroly v roce 1919. Stručný experiment v demokracii skončil v roce 1973 a komunistou v roce 1978 countercoup. Sovětský svaz napadl v roce 1979, aby podpořil utlumující afghánský komunistický režim, který se dotkl dlouhé a ničivé války. SSSR se v roce 1989 stáhl pod neustálým tlakem mezinárodně podporovaných antikomunistických mudžahidských rebelů. Série následných občanských válek viděla, že Kábul konečně padl v roce 1996 na Taliban, tvrdý hnutí podporované pákistánem, které se objevilo v roce 1994, aby ukončilo občanskou válku a anarchii. Po teroristických útocích ze dne 11. září 2001 se Spojené státy, a proti vojenským akcím severní aliance proti Talibanu svrhly Taliban za to, že ukryly Usámu BIN Ladin. Bonnská konference sponzorovaná OSN v roce 2001 vytvořila proces politické rekonstrukce, která zahrnovala přijetí nové ústavy, prezidentských voleb v roce 2004 a volby do Národního shromáždění v roce 2005. V prosinci 2004 se Hamid Karzai stal prvním demokraticky zvoleným prezidentem Afghánistánu , a Národní shromáždění bylo slavnostně otevřeno v prosinci následujícího roku. Karzáí byl znovu zvolen v srpnu 2009 na druhé funkční období. Prezidentské volby v roce 2014 byly prvními zeměmi, které zahrnovaly odtok, který zahrnoval první dvě volební účastníky z prvního kola, Abdullah Abdullah a Ashraf Ghani. Během léta roku 2014 jejich kampaně zpochybňovaly výsledky a obchodovaly s obviněními z podvodu, což vedlo k diplomatickému zásahu pod vedením USA, který zahrnoval audit plných hlasů i politická jednání mezi oběma tábory. V září 2014 se Ghani a Abdulláh shodli na vytvoření vlády národní jednoty, kdy Ghani byl prezidentem otevřen a Abdullah byl povýšen na nově vytvořenou funkci generálního ředitele. Den po inauguraci podepsala administrativa Ghany bilaterální bezpečnostní dohodu mezi USA a Afghánistánem a dohoda o stavu ozbrojených sil NATO, která poskytuje právní základ pro mezinárodní vojenskou přítomnost v Afghánistánu po roce 2014. Navzdory ziskům směřujícím k budování stabilní ústřední vlády, Taliban zůstává vážnou výzvou pro afghánskou vládu téměř ve všech provinciích. Taliban se stále považuje za oprávněnou vládu Afghánistánu, a zůstává schopnou a jistou povstaleckou silou, i když její poslední dva duchovní vůdci byli zabiti; nadále prohlašuje, že s Kábulem bude pokračovat v mírovém jednání až poté, co odjedou zahraniční vojenské síly.

Geografie - Afghánistán

Kde je na světě Afghánistán? Umístění této země je Jižní Asie, na severu a západně od Pákistánu, východně od Íránu. Afghánistán má celkovou plochu 652,230 km2, z čehož 652,230 km2 je země. Takže to je docela velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: převážně drsné hory; roviny v severní a jihozápadní. Nejnižší bod země Afghánistán je Amudarji 258 m, nejvyšší bod Noshak 7492m. A klima je a za poloviční ; studené zimy a horké léto.


Obyvatelé - Afghánistán

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Afghánistán. Počet obyvatel je: 34,124,811 (7/2017 odhad). Tak tady žije spousta lidí. Kdo tady žije? (Včetně menších čísel Baloch, Turkmen, Nuristani, Pamiri, Arab, Gujar, Brahui, Qizilbash, Aimaq, Pashai a Kyrghyz). Jaké jsou tu požívané jazyky? Afghánistán hovoří jazyky Afgánský perský nebo Dari (oficiální) 80% lingua franca), Pashto (oficiální) 47%, Uzbekistán 11%, Angličtina 5%, Turkmenistán 2%, Urdu 2%, Pashaji 1%, Nuristani 1%, Arabština 1%, Balochi, Shughni, Německý, francouzský. A náboženství: muslim 99,7% (Sunni 84,7-89,7%, Shiáše 10-15%), ostatní 0,3% (2009 est.). Kolik let je tady lidem? 18.8 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 51.7 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: Populace mají sklon k zhluku v podhůří a periferii robustního hinduismu Rozmezí Kush; menší skupiny se nacházejí v mnoha vnitrozemských údolích země; Obecně platí, že východ je hustěji usazen, zatímco jih je řídce osídlen. Hlavní městské oblasti v zemi Afghánistán jsou: Kabul (hlavní město) 4,635 milionů (2015).

Vláda a ekonomika - Afghánistán

Hlavní město země Afghánistán je Kabul a typ vlády prezidentské islámské republiky. Podívejme se na administrativní členění - 34 provincií (welayat, singular - welayat); Badakhshan, Badghis, Baghlan, Balkh, Bamyan, Daykundi, Farah, Faryab, Ghazni, Ghor, Helmand, Herat, Jowzjan, Kábul, Kandahár, Kapisa, Khost, Kunar, Kunduz, Laghman, Logar, Nangarhar, Nimroz, Paktiya, Panjshir, Parwan, Samangan, Sar-e Pul, Takhar, Uruzgan, Wardak, Zabul. Pokud jde o ekonomiku, Afghánistán má tyto důležité průmyslové produkty: drobná výroba cihel, textilií, mýdla, nábytek, obuv, hnojiva, oděvy, potravinářské výrobky, nealkoholické nápoje, minerální voda, cement; ručně tkané koberce; zemní plyn, uhlí, Coppe. Důležité zemědělské produkty jsou opium, pšenice, ovoce, ořechy; vlna, skopové, ovčí, jehněčí, mák. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou opium, ovoce a ořechy, ručně tkané koberce, vlna, bavlna, kůže a kožešiny, drahokamy a polodrahokamy drahokamy a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Pákistán 46,3%, Indie 37,6% (2016),. Nejdůležitější importní komodity jsou stroje a ostatní kapitál zboží, potraviny, textil, ropné produkty a nejdůležitější importní partneři jsou Írán 19,3%, Pákistán 18,3%, Čína 16,7%, Kazachstán 9,5%, Uzbekistán 6,1%, Turkmenistán 5,4%, Malajsie 4% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Afghánistán a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $1,900 (2017 odhad). Toto je velmi malé číslo. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 35.8% (2011 odhad).


Mapa AfghánistánZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí


Tweet