Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika

Atlas sveta: Afganistan

Atlas sveta: Afganistan. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Afganistan.

Domov - Ázia - Afganistan

Informácie - Afganistan

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Afganistan. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Afganistan. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Afganistan tu:

Afganistan - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Afganistan? Začnime týmto: Ahmad Shah Durrani zjednotil paštínske kmene a založil Afganistan v roku 1747. Táto krajina slúžila ako nárazník medzi britskou a ruskou ríšou až do získania nezávislosti od fiktívnej britskej kontroly v roku 1919. Krátky experiment v demokracii skončil v roku 1973 a komunistický komunistický puč countercoup. Sovietský zväz napadol v roku 1979, aby podporil prepadajúci afghánsky komunistický režim, ktorý sa dotkol dlhej a deštruktívnej vojny. ZSSR sa v roku 1989 stiahol pod neustálym tlakom medzinárodne podporovaných protikomunistických rebelov mujahidinov. Séria následných občianskych vojen uviedla, že Kábul v roku 1996 nakoniec padol na Taliban, tvrdé pákistánske hnutie, ktoré sa objavilo v roku 1994 s cieľom ukončiť občiansku vojnu a anarchiu. Po teroristických útokoch z 11. septembra 2001 sa Spojené štáty, a vojenskej akcie Severnej aliancie proti Talibanu zrušili Taliban za to, že chránili Usámu BIN Ladin. Bonnská konferencia sponzorovaná OSN v roku 2001 vytvorila proces politickej rekonštrukcie, ktorá zahŕňala prijatie novej ústavy, prezidentské voľby v roku 2004 a voľby do Národného zhromaždenia v roku 2005. V decembri 2004 sa Hamid Karzai stal prvým demokraticky zvoleným prezidentom Afganistanu a Národné zhromaždenie bolo slávnostne otvorené v decembri. Karzaj bol opätovne zvolený v auguste 2009 na druhý funkčný obdobie. Prezidentské voľby v roku 2014 boli prvými krajinami, ktoré zahrnuli odtok, v ktorom sa objavili dvaja najlepší voliči z prvého kola, Abdullah Abdullah a Ashraf Ghani. V priebehu leta 2014 ich kampane spochybnili výsledky a obchodovali s obvineniami z podvodu, čo viedlo k diplomatickému zásahu pod vedením USA, ktorý zahŕňal audit plnoprávnych hlasov, ako aj politické rokovania medzi týmito dvoma tábormi. V septembri 2014 sa Ghani a Abdullah dohodli, že vytvoria vládu národnej jednoty, s prezidentom Ghaniho a prezidentom Abdullahom sa postavia na novovytvorenú pozíciu generálneho riaditeľa. Deň po inaugurácii podpísala administratíva Ghani bilaterálnu bezpečnostnú dohodu medzi USA a Afganistanu a dohodu o postavení ozbrojených síl NATO, ktorá poskytuje právny základ pre medzinárodnú vojenskú prítomnosť v Afganistane po roku 2014. Napriek nárastu budovania stabilnej ústrednej vlády Taliban zostáva vážnou výzvou pre afganskú vládu takmer vo všetkých provinciách. Taliban sa stále považuje za oprávnenú vládu Afganistanu, a zostáva schopnou a sebavedomou povstaleckou silou napriek tomu, že jej posledni dvaja duchovní vodcovia boli zabití; že bude pokračovať v mierovej dohode s Kábulom až po odchode zahraničných vojenských síl.

Geografia - Afganistan

Kde na svete je Afganistan? Umiestnenie tejto krajiny je Južná Ázia, severne a západne od Pakistanu, východne od Iránu. Celková plocha krajiny Afganistan je 652,230 km2, z čoho 652,230 km2 je zem. Takže to je pomerne veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: väčšinou drsné hory; roviny v severnej a juhozápadnej. Afganistan má najnižší bod Amudarji 258 m, najvyšší bod Noshak 7492. Podnebie je a čiastočne; studené zimy a horúce leta.


Obyvatelia - Afganistan

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Afganistan. To číslo je: 34,124,811 (7/2017 odhad). Takže tu žije veľa ľudí. Kto žije tu? (Vrátane menších čísel Baloch, Turkmen, Nuristani, Pamiri, Arab, Gujar, Brahui, Qizilbash, Aimaq, Pashai a Kyrghyz). Aké sú jazyky v krajine Afganistan? Afganský Perzský alebo Dari (oficiálny) 80% lingua franca), paštúnčina (oficiálna) 47%, uzbecká 11%, angličtina 5%, turkménčina 2%, urdčina 2%, pašaji 1%, nuristani 1%, arabčina 1%, balochi, Nemeckí, francúzski. A náboženstvá: moslimskí 99,7% (Sunni 84,7 - 89,7%, Shia 10-15%), ostatné 0,3% (2009 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 18.8 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 51.7 rok. Kde ľudia žijú v krajine Afganistan? Tu: Populácie majú tendenciu zhlukovať v podhorí a perifériu robustného hinduismu Rozsah Kush; menšie skupiny sa nachádzajú v mnohých vnútorných údoliaach krajiny; Vo všeobecnosti je východ husto usadený, zatiaľ čo juh je riedko osídlený. Hlavné mestské oblasti krajiny Afganistan sú: Kabul (hlavné mesto) 4,635 milióna (2015).

Vláda a hospodárstvo - Afganistan

Hlavné mesto krajiny Afganistan je Kabul a typ vlády prezidentská islamská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 34 provincií (welayat, singular - welayat); Badakhshan, Badghis, Baghlan, Balkh, Bamyan, Dayhundi, Farh, Faryab, Ghazni, Ghor, Helmand, Herat, Jowzjan, Kábul, Kandahár, Kapisa, Khost, Kunar, Kunduz, Laghman, Logar, Nangarhar, Nimroz, Paktiya, Panjshir, Parwan, Samangan, Sar-e Pul, Takhar, Uruzgan, Wardak, Zabul. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Afganistan, dôležité priemyselné produkty sú drobná výroba tehál, textilu, mydla, nábytku, topánok, hnojív, odevov, potravinárskych výrobkov, nealkoholických nápojov, minerálnej vody, cementu; ručne tkané koberce; zemný plyn, uhlie, Coppa. Dôležité poľnohospodárske produkty sú ópium, pšenica, ovocie, orechy; vlna, baranina, ovčie kožky, jahňacie mäso, vlčie maky. Najdôležitejšie vývozné komodity sú ópium, ovocie a orechy, ručne tkané koberce, vlna, bavlna, koža a kožušiny, drahokamy a polodrahokamy drahokamy a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Pakistan 46,3%, India 37,6% (2016),. Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje a ostatné kapitál tovar, potraviny, textílie, ropné produkty a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Irán 19,3%, Pakistan 18,3%, Čína 16,7%, Kazachstan 9,5%, Uzbekistan 6,1%, Turkménsko 5,4%, Malajzia 4% (2016). Ako bohatá je krajina Afganistan a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $1,900 (2017 odhad). Toto je veľmi nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 35.8% (2011 odhad).


Mapa - AfganistanE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2019 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet