Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Burkina Faso

Atlas světa: Burkina Faso. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Burkina Faso.

Domů - Afrika - Burkina Faso

Informace - Burkina Faso

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Burkina Faso. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Burkina Faso. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Burkina Faso:

Burkina Faso - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Burkina Faso? Začněme tímto: Burkina Faso (dříve Horní Volta) získala nezávislost od Francie v roce 1960. Opakované vojenské převraty v 70. a 80. letech následovaly volby s více stranami na počátku 90. let. Bývalý prezident Blaise Compaore (1987-2014) odstoupil koncem října 2014 po lidových protestách proti jeho úsilí o změnu dvoustranného prezidentského limitu ústavy. Do poloviny listopadu byl přijat rámec pro prozatímní vládu na základě podmínek Národní přechodové charty. Prozatímní administrativa, vedená prezidentem Michelem Kafandem a premiérem Yacoubou Isaacem ZIDA, zahájila pořádání prezidentských a parlamentních voleb plánovaných na říjen 2015, které však byly odloženy během týdenního neúspěšného převratu v září. Přepracované volby se konaly dne 29. listopadu, a Roch Marc Christian Kabore byl v prvním kole zvolen prezidentem. Vysoký populační růst Burkina Faso a omezené přírodní zdroje vedou ke špatným ekonomickým vyhlídkám pro většinu svých občanů.

Geografie - Burkina Faso

Kde je na světě Burkina Faso? Umístění této země je Západní Afrika, severně od Ghany. Burkina Faso má celkovou plochu 274,200 km2, z čehož 273,800 km2 je země. Takže to je docela velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: převážně ploché k odříznutým, zvlněným pláněm; kopce na západě a jihovýchodě. Nejnižší bod země Burkina Faso je Mouhoun (řeka Černá Volta) 200 m, nejvyšší bod Tena Kourou 749 m. A klima je tropických; teplé, suché zimy; horké, mokré léto.


Obyvatelé - Burkina Faso

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Burkina Faso. Počet obyvatel je: 20,107,509. Tak tady žije spousta lidí. Kdo tady žije? Mossi 52%, Fulani 8,4%, Gurma 7%, Bobo 4,9%, Gurunsi 4,6%, Senufo 4,5%, Bissa 3,7%, Lobi 2,4%, Dagara 2,4%, Tuareg / Bella 1,9%, Dioula 0,8%, nespecifikováno / žádná odpověď 0,3%, ostatní 7,2% (v roce 2010). Jaké jsou tu požívané jazyky? Burkina Faso hovoří jazyky Francouzština (oficiální), domorodé africké jazyky patřící do sudánské rodiny mluvené 90% populace. A náboženství: Muslim 61,5%, římský katolík 23,3%, tradiční / animist 7,8%, protestantský 6,5%, jiný / žádná odpověď 0,2%, žádná 0,7% est.). Kolik let je tady lidem? 17.3 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 55.9 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: populace je soustředěna ve střední a jižní části země; východní, severní a jihozápadní jsou méně obydlené. Hlavní městské oblasti v zemi Burkina Faso jsou: Ouagadougou (hlavní město) 2,741 milionů (2015).

Vláda a ekonomika - Burkina Faso

Hlavní město země Burkina Faso je Ouagadougou a typ vlády prezidentské republiky. Podívejme se na administrativní členění - 13 regionů; Boucle du Mouhoun, Cascades, Centrální, Centrální, Centrální, Centrální, Centrální, Sud-Est, Hauts-Bassins, Nord, Plateau-Central, Sahel, Sud-Ouest. Pokud jde o ekonomiku, Burkina Faso má tyto důležité průmyslové produkty: bavlna lint, nápoje, zemědělské zpracování, mýdla, cigarety, textil, zlato. Důležité zemědělské produkty jsou Bavlna, arašídy, ořechy, sezam, čirok, proso, kukuřice, rýže; dobytek. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou zlato, bavlna, dobytek a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Švýcarsko 65,7%, Indie 6,3%, Jižní Afrika 5,2%, Singapore 4,6% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou kapitálové zboží, potraviny, ropa a nejdůležitější importní partneři jsou Čína 12,2%, Cote dIvoire 8,2%, Japonsko 7,8%, Francie 7,1%, Nizozemsko 4,5%, Španělsko 4,2%, Indie 4,1%, Rusko 4% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Burkina Faso a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $1,900 (2017 odhad). Toto je velmi malé číslo. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 40.1% (2009 odhad).


Mapa Burkina FasoZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí


Tweet