Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Burkina

Atlas sveta: Burkina. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Burkina.

Domov - Afrika - Burkina

Informácie - Burkina

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Burkina. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Burkina. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Burkina tu:

Burkina - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Burkina? Začnime týmto: Burkina Faso (predtým Horná Volta) dosiahla nezávislosť od Francúzska v roku 1960. Opakované vojenské prevraty v 70. a 80. rokoch minulého storočia nasledovali voľby na viacerých miestach na začiatku 90. rokov. Bývalý prezident Blaise Compaore (1987 - 2014) rezignoval na koncom októbra 2014 po ľudových protestoch proti jeho úsiliu o zmenu dvojitého prezidentského limitu ústavy. Do polovice novembra bol prijatý rámec pre dočasnú vládu na základe podmienok národnej transformačnej charty. Dočasná administratíva pod vedením prezidenta Michela Kafanda a premiéra Yacouba Isaaca ZIDA začala organizovať prezidentské a parlamentné voľby plánované na október 2015, ale tieto boli odložené počas týždenného neúspešného prevratu v septembri. Rozpočtové voľby sa uskutočnili 29. novembra, a Roch Marc Christian Kabore bol v prvom kole zvolený za prezidenta. Vysoký populačný rast Burkina Faso a obmedzené prírodné zdroje vedú k zlej ekonomickej vyhliadke pre väčšinu svojich občanov.

Geografia - Burkina

Kde na svete je Burkina? Umiestnenie tejto krajiny je Západná Afrika, severne od Ghany. Celková plocha krajiny Burkina je 274,200 km2, z čoho 273,800 km2 je zem. Takže to je pomerne veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: prevažne ploché na rozrezané vlnité pláne; kopce na západe a juhovýchode. Burkina má najnižší bod Mouhoun (rieka Čierna Volta) 200 m, najvyšší bod Tena Kourou 749 m. Podnebie je tropických; teplé, suché zimy; horúce, mokré leto.


Obyvatelia - Burkina

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Burkina. To číslo je: 20,107,509. Takže tu žije veľa ľudí. Kto žije tu? Mossi 52%, Fulani 8,4%, Gurma 7%, Bobo 4,9%, Gurunsi 4,6%, Senufo 4,5%, Bissa 3,7%, Lobi 2,4%, Dagara 2,4%, Tuareg / Bella 1,9%, Dioula 0,8%, nešpecifikovaná / žiadna odpoveď 0,3%, ostatné 7,2% (v roku 2010). Aké sú jazyky v krajine Burkina? Francúzsky (oficiálny), domorodé africké jazyky patriace do sudánskej rodiny, ktorými hovorí 90% obyvateľov. A náboženstvá: Moslim 61,5%, rímskokatolícky 23,3%, tradičný / animist 7,8%, protestantský 6,5%, iný / žiadna odpoveď 0,2%, žiadna 0,7% est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 17.3 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 55.9 rok. Kde ľudia žijú v krajine Burkina? Tu: obyvateľstvo je sústredené v strednej a južnej časti krajiny; východné, severné a juhozápadné sú menej obyvateľov. Hlavné mestské oblasti krajiny Burkina sú: Ouagadougou (hlavné mesto) 2,741 milióna (2015).

Vláda a hospodárstvo - Burkina

Hlavné mesto krajiny Burkina je Ouagadougou a typ vlády prezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 13 regiónov; Boucle du Mouhoun, Kaskády, Centre, Centre-Est, Centre-Nord, Centre-Ouest, Centre-Sud, Est, Hauts-Bassins, Nord, Plateau-Central, Sahel, Sud-Ouest. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Burkina, dôležité priemyselné produkty sú bavlna Lint, nápoje, poľnohospodárske spracovanie, mydlá, cigarety, textil, zlato. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Bavlny, arašidové oriešky, sezam, cirok, proso, kukurica, ryža; dobytok. Najdôležitejšie vývozné komodity sú zlato, bavlna, dobytok a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Švajčiarsko 65,7%, Indie 6,3%, Južná Afrika 5,2%, Singapore 4,6% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú kapitálové tovaru, potraviny, ropa a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Čína 12,2%, Cote dIvoire 8,2%, Japonsko 7,8%, Francúzsko 7,1%, Holandsko 4,5%, Španielsko 4,2%, India 4,1%, Rusko 4% (2016). Ako bohatá je krajina Burkina a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $1,900 (2017 odhad). Toto je veľmi nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 40.1% (2009 odhad).


Mapa - BurkinaE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia