Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Etiopie

Atlas světa: Etiopie. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Etiopie.

Domů - Afrika - Etiopie

Informace - Etiopie

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Etiopie. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Etiopie. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Etiopie:

Etiopie - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Etiopie? Začněme tímto: Unikátní mezi africkými zeměmi, starověká etiopská monarchie si zachovala svobodu od koloniální vlády s výjimkou krátkotrvající italské okupace z let 1936-41. V roce 1974 vojenská junta, Derg, zvrhla císaře Haile Selassieho (který vládl od roku 1930) a založil socialistický stát. Roztrhané krvavými převraty, povstáními, rozsáhlým suchem a obrovskými problémy s uprchlíky, režim nakonec v roce 1991 zrušil koalice povstaleckých sil, Etiopský lidový revoluční demokratický front. Ústava byla přijata v roce 1994 a v roce 1995 se konaly první volby s více stranami v Etiopii. V prosinci roku 2000 skončila mírová smlouva s Eritrea v prosinci 2000. V listopadu 2007, Eritrea-Etiopská hraniční komise (EEBC) vydala specifické souřadnice jako prakticky vymezující hranice a vyhlásila, že její práce skončila. Tvrzení, že EEBC jednal nad rámec svého mandátu při vydávání souřadnic, Etiopie je nepřijala a neodvolala vojáky z dříve napadnutých oblastí vyhlášených EEBC za členy Eritreje. V srpnu 2012 zemřel dlouholetý předseda vlády Meles Zenawi ve funkci a byl nahrazen jeho místopředsedou vlády Hailemariamem Desalegnem, který označil první pokojný přechod moci po desetiletí.

Geografie - Etiopie

Kde je na světě Etiopie? Umístění této země je Východní Afrika, západně od Somálska. Etiopie má celkovou plochu 1,104,300 km2, z čehož 1 milionů km2 je země. Takže to je docela malá země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: vysoká plošina s centrálním pohořím děleným Great Rift Valley. Nejnižší bod země Etiopie je Deprese Danakil -125 m, nejvyšší bod Ras Dejen 4,550 m. A klima je tropický monzun s širokou topografickou indukovanou variací.


Obyvatelé - Etiopie

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Etiopie. Počet obyvatel je: 105,350,020. Takže tato země patří mezi nejlidnatější na světě. Kdo tady žije? Oromo 34,4%, Amara 27%, Somálsko 6,2%, Tigray 6,1%, Sidama 4%, Gurage 2,5%, Welaita 2,3%, Hadiya 1,7%, Afar (Affar) 1,7% %, Gedeo 1,3%, Silte 1,3%, Kefficho 1,2%, ostatní 8,8% (2007 est.). Jaké jsou tu požívané jazyky? Etiopie hovoří jazyky Oromo (oficiální pracovní jazyk státu Oromiya) 33,8%, Amharský (oficiální státní jazyk) 29,3% Státní správa Sumate) 6.2%, Tigrigna (Tigrinya) (oficiální pracovní jazyk státu Tigray) 5.9%, Sidamo 4%, Wolaytta 2.2%, Gurage 2%, Afar 1.7. %, Hadiyya 1,7%, Gamo 1,5%, Gedeo 1,3%, Opuuo 1,2%, Kafa 1,1%, ostatní 8,1%, Angličtina (hlavní cizojazyčný jazyk ve škole), Arabština (2007). A náboženství: Etiopské pravoslavné 43,5%, muslimské 33,9%, protestantské 18,5%, tradiční 2,7%, katolické 0,7%, jiné 0,6% (2007 est.). Kolik let je tady lidem? 17.9 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 62.6 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: Nejvyšší hustota se vyskytuje v horách severní a střední oblasti země, zejména kolem centrálně umístěného hlavního města Addis Abeby;. Hlavní městské oblasti v zemi Etiopie jsou: Dálný východ a jihovýchod jsou řídce obydlené Addis Abeba (hlavní město) 3.238 milionů (2015).

Vláda a ekonomika - Etiopie

Hlavní město země Etiopie je Addis Abeba a typ vlády federální parlamentní republika. Podívejme se na administrativní členění - 9 etnicky založených států (kililoch, singular - kilil) a 2 samosprávné správy (astedaderoch, singular - astedader); Adis Abeba (Afrika), Afar, Amara (Amhara), Binshangul Gumuz, Dire Dawa, Gambela Hizboch, Hareri Hizb, Oromiya, Sumale, na Hizboch (jižní národy, národnosti a národy). Pokud jde o ekonomiku, Etiopie má tyto důležité průmyslové produkty: potraviny, nápoje, textil, kůže, oděvy, chemikálie, zpracování kovů, cement. Důležité zemědělské produkty jsou Obilovin, kávy, olejnatých semen, bavlny, cukrové třtiny, zeleniny, khatu, řezaných květin; kůže, dobytek, ovce, kozy; Ryba. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou káva (27%), olejnatá semena (17% 13%), květiny (7%), živé zvířata (7%), surové kožené výrobky (3%), masové výrobky (3%), a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou USA 9.7%, Saúdská Arábie 9.6% %, SAE 4,9%, Pákistán 4,4% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou stroje a letadla (14%, podle hodnoty), kovy a kovové výrobky, (14%), elektrické materiály, (13%), ropné produkty (12%), motorových vozidel , 10%, chemikálie a hnojiva (4%) a nejdůležitější importní partneři jsou Čína 28,8%, USA 8%, Indie 6,7%, Kuvajt 5% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Etiopie a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $2,100 (2017 odhad). Toto je velmi malé číslo. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 29.6% (2014 odhad).


Mapa EtiopieZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí


Tweet