Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Etiópia

Atlas sveta: Etiópia. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Etiópia.

Domov - Afrika - Etiópia

Informácie - Etiópia

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Etiópia. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Etiópia. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Etiópia tu:

Etiópia - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Etiópia? Začnime týmto: Jedinečný medzi africkými krajinami, staroveká etiópska monarchia si zachovala svoju slobodu od koloniálnej vlády s výnimkou krátkodobej talianskej okupácie z rokov 1936-41. V roku 1974 vojenská junta Derg odsúdila cisára Haile Selassieho (ktorý vládol od roku 1930) a založil socialistický štát. Roztrhané krvavými prevraty, povstaniami, rozsiahlym suchom a masívnymi problémami s utečencami, režim bol konečne zvrhnutý v roku 1991 koalíciou povstaleckých síl, Etiópskeho ľudového revolučného demokratického frontu. Ústava bola prijatá v roku 1994 a prvé viacstranné voľby v Etiópii sa konali v roku 1995. Hraničná vojna s Eritreou koncom 90. rokov skončila mierovou zmluvou v decembri 2000. V novembri 2007, Hraničná komisia Eritreja a Etiópie (EEBC) vydala špecifické súradnice ako prakticky vymedzujúce hranicu a vyhlásila, že jej práca je ukončená. Vychádzajúc z toho, že EEBC vystupovala nad rámec svojho mandátu pri vydávaní súradníc, Etiópia ich neprijala a neodstúpila od vojnových jednotiek z predtým spochybnených oblastí vyhlásených EEBC za patriace do Eritrey. V auguste 2012 dlhoročný vodca premiéra Meles Zenawi zomrel vo funkcii a bol nahradený jeho podpredsedom vlády Hailemariam Desalegn, ktorý označil prvý pokojný prechod moci po desaťročia.

Geografia - Etiópia

Kde na svete je Etiópia? Umiestnenie tejto krajiny je Východná Afrika, západne od Somálska. Celková plocha krajiny Etiópia je 1,104,300 km2, z čoho 1 milión km2 je zem. Takže toto je pomerne malá krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: vysoká plošina s centrálnym horským pásmom rozdelená veľkým údolím Rift. Etiópia má najnižší bod Depresia Danakil -125 m, najvyšší bod Ras Dejen 4,550 m. Podnebie je tropický monzún s širokou topograficky vyvolanou variáciou.


Obyvatelia - Etiópia

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Etiópia. To číslo je: 105,350,020. Táto krajina patrí medzi najľudnatejšie na svete. Kto žije tu? Oromo 34,4%, Amara (Amara) 27%, Somali (Somálsko) 6,2%, Tigray (Tigrinya) 6,1%, Sidama 4%, Gurage 2,5%, Welaita 2,3%, Hadiya 1,7% %, Gedeo 1,3%, Silte 1,3%, Kefficho 1,2%, ostatné 8,8% (2007 est.). Aké sú jazyky v krajine Etiópia? Oromo (oficiálny pracovný jazyk v štáte Oromiya) 33,8%, Amharský (oficiálny štátny jazyk) 29,3% z Tigriny (Tigrinya) (oficiálny pracovný jazyk štátu Tigray) 5,9%, Sidamo 4%, Wolaytta 2,2%, Gurage 2%, Afar (oficiálny pracovný jazyk Afarského štátu) 1,7% %, Hadiyya 1,7%, Gamo 1,5%, Gedeo 1,3%, Opuuo 1,2%, Kafa 1,1%, ostatné 8,1%, Angličtina (hlavný cudzí jazyk vyučovaný v školách), Arabčina (2007). A náboženstvá: Etiópsky pravoslávny 43,5%, moslimský 33,9%, protestantský 18,5%, tradičný 2,7%, katolícky 0,7%, iní 0,6% (2007 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 17.9 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 62.6 rok. Kde ľudia žijú v krajine Etiópia? Tu: Najvyššia hustota sa nachádza v horách severnej a strednej oblastiach krajiny, najmä okolo centrálneho hlavného mesta Addis Abeby; na východnom a juhovýchodnom rieke sú riedko osídlené. Hlavné mestské oblasti krajiny Etiópia sú: Addis Abeba (hlavné mesto) 3,238 milióna (2015).

Vláda a hospodárstvo - Etiópia

Hlavné mesto krajiny Etiópia je Addis Abeba a typ vlády federálna parlamentná republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 9 etnicky založených štátov (kililoch, singular - kilil) a 2 samosprávnych správ (astedaderoch, singular - astedader); Adis Abeba (Afrika), Afar, Amara (Amhara), Binshangul Gumuz, Dire Dawa, Gambela Hizboch, Hareri Hizb, Oromiya, Somali, Tigray, Ye Debub Biheroch Bihereseboch na Hizboch (. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Etiópia, dôležité priemyselné produkty sú potraviny, nápoje, textil, koža, odevy, chemikálie, spracovanie kovov, cement. Dôležité poľnohospodárske produkty sú , káva, olejnaté semená, bavlna, cukrová trstina, zelenina, khat, rezané kvety; koža, hovädzí dobytok, ovce, kozy; ryby. Najdôležitejšie vývozné komodity sú káva (27%), olejnatá semená (17% 13%), kvety (7%), živé zvieratá (7%), surové kože (3%), mäsové výrobky (3%), a najdôležitejšími exportnými partnermi sú USA 9.7%, Saudská Arábia 9.6% %, SAE 4,9%, Pakistan 4,4% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje a lietadlá (14%, podľa hodnoty), kovy a kovové výrobky, (14%), elektrické materiály, (13%), ropné produkty (12%), motorových vozidiel , 10%, chemikálie a hnojivá (4%) a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Čína 28,8%, USA 8%, India 6,7%, Kuvajt 5% (2016). Ako bohatá je krajina Etiópia a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $2,100 (2017 odhad). Toto je veľmi nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 29.6% (2014 odhad).


Mapa - EtiópiaE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia