Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Mauritánie

Atlas světa: Mauritánie. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Mauritánie.

Domů - Afrika - Mauritánie

Informace - Mauritánie

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Mauritánie. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Mauritánie. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Mauritánie:

Mauritánie - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Mauritánie? Začněme tímto: Nezávislý na Francii v roce 1960, Mauritánie připojila jižní třetinu bývalé španělské Sahary (nyní Západní Saharu) v roce 1976, ale po třech letech nájezdů se zřítila partyzánská fronta Polisario, která usilovala o nezávislost území. Maaouya Ould Sid Ahmed TAYA využil moc v puči v roce 1984 a vládl Mauritánii těžkou rukou po více než dvě desetiletí. Série prezidentských voleb, které zastávala, byly obecně považovány za chybné. Bezkrvový převrat v srpnu 2005 propustil prezidenta TAYU a zahájil vojenskou radu, která dohlížela na přechod k demokratickému režimu. Nezávislý kandidát Sidi Ould Cheikh Abdallahi byl slavnostně otevřen v dubnu 2007 jako první volně a spravedlivě zvolený prezident Mauritánie. Jeho mandát skončil předčasně v srpnu 2008, kdy ho vojenská junta pod vedením generála Mohameda Oulda Abdla AZIZa odsunula a postavila vládu vojenské rady. AZIZ byl následně zvolen prezidentem v červenci 2009 a přísahal v příštím měsíci. AZIZ utrpěl zranění při náhodném střelbě vlastními silami v říjnu 2012, ale nadále udržoval jeho autoritu. V roce 2014 byl znovu zvolen do druhého a posledního funkčního období prezidenta (podle současné ústavy). Země trvale prožívá etnické napětí mezi třemi hlavními skupinami: arabsky mluvící otroci (Haratines), arabsky mluvící "bílí močáci" (Bidhan) a příslušníci subsaharských etnických skupin pocházejících převážně z údolí řeky Senegal (Halpulaar , Soninke a Wolof). Mauritánie čelí hrozbě terorismu al-Qa ' ida v islámském Maghrebu, který zahájil úspěšné útoky v letech 2005 až 2011. Činnosti al-Kajdy v islámském Maghrebu (AQIM) a podobné skupiny představují vážné bezpečnostní ohrožení pro Mauritány a zahraniční návštěvníky. AQIM zahájila v letech 2005 až 2011 řadu útoků v Mauretánii, zabila americké a zahraniční turisty a pomocníky, útočila na diplomatické a vládní zařízení a přepadla mauritánské vojáky a četníky. Úspěšná strategie proti terorismu, která spojuje dialog s teroristy a vojenskými akcemi, bránila této zemi od dalších teroristických útoků od roku 2011. AQIM zahájila v letech 2005 až 2011 řadu útoků v Mauretánii, zabila americké a zahraniční turisty a pomocníky, útočila na diplomatické a vládní zařízení a přepadla mauritánské vojáky a četníky. Úspěšná strategie proti terorismu, která spojuje dialog s teroristy a vojenskými akcemi, bránila této zemi od dalších teroristických útoků od roku 2011. AQIM zahájila v letech 2005 až 2011 řadu útoků v Mauretánii, zabila americké a zahraniční turisty a pomocníky, útočila na diplomatické a vládní zařízení a přepadla mauritánské vojáky a četníky. Úspěšná strategie proti terorismu, která spojuje dialog s teroristy a vojenskými akcemi, bránila této zemi od dalších teroristických útoků od roku 2011.

Geografie - Mauritánie

Kde je na světě Mauritánie? Umístění této země je Západní Afrika, hraničící s severním Atlantickým oceánem, mezi Senegalem a Západní Saharou. Mauritánie má celkovou plochu 1,030,700 km2, z čehož 1,030,700 km2 je země. Takže to je velmi velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: převážně neplodné ploché pláně Sahary; některé centrální kopce. Nejnižší bod země Mauritánie je Sebkhet Te-n-Dghamcha -5 m, nejvyšší bod Kediet Ijill 915 m. A klima je pouště; neustále horké, suché, zaprášené.


Obyvatelé - Mauritánie

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Mauritánie. Počet obyvatel je: 3,758,571 (7/2017 odhad). Takže toto není příliš lidnatá země. Kdo tady žije? černí Moors (Haratines - arabsky mluvící otroci, bývalí otroci a jejich potomci afrického původu, zotročený bílými Moors) 40%, bílí Moors (z arabsko-berberského původu, známý jako Bidhan) 30%, Subsaharští Mauritánci - arabsky mluvící, etnické skupiny Halpulaar, Soninke, Wolof a Bamara) 30%. Jaké jsou tu požívané jazyky? Mauritánie hovoří jazyky arabština (oficiální a národní), Pular, Soninke, Wolof (všechny národní jazyky), francouzština. A náboženství: muslimská (oficiální) 100%. Kolik let je tady lidem? 20.5 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 63.4 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: kde většina země je poušť, obrovské oblasti země, zejména ve střední, severní a východní oblasti, jsou bez značných skupin obyvatel; polovina obyvatel žije v nebo poblíž pobřežního hlavního města Nouakchott; menší shluky se nacházejí v blízkosti jižní hranice s Mali a Senegalem. Hlavní městské oblasti v zemi Mauritánie jsou: Nouakchott (hlavní město) 968 000 (2015).

Vláda a ekonomika - Mauritánie

Hlavní město země Mauritánie je Nouakchott a typ vlády prezidentské republiky. Podívejme se na administrativní členění - 15 regionů (wilayas, singular - wilaya); Adrar, Assaba, Brakna, Dakhlet Nouadhibou, Gorgol, Guidimaka, Hodh ech Chargui, Hodh El Gharbi, Inchiri, Nouakchott Nord, Nouakchott Ouest, Nouakchott Sud, Tagant, Tiris Zemmour, Trarza. Pokud jde o ekonomiku, Mauritánie má tyto důležité průmyslové produkty: zpracování těžby skotu, velblouda a ovcí , těžba ropy, těžba (železná ruda, zlato, měď). Důležité zemědělské produkty jsou , proso, cirok, rýže, kukuřice;. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou železná ruda, ryby a rybí výrobky, dobytek, zlato, měď, ropa a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Čína 36,9%, Švýcarsko 13,5%, Španělsko 8,9%, Japonsko 7,5%, Rusko 4,8%, Nigérie 4,1%, Itálie 4,1% (2016),. Nejdůležitější importní komodity jsou stroje a zařízení, ropné produkty, investiční zboží, potraviny, spotřební zboží a nejdůležitější importní partneři jsou USA 13,4%, Spojené arabské emiráty 11,9%, Belgie 9,2%, Čína 8,9%, Nizozemsko 7,1%, Francie 6,6%, Maroko 6,3%, Vanuatu 5%. Jakým bohatstvím oplývá Mauritánie a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $4,500 (2017 odhad). Toto je velmi malé číslo. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 31% (2014 odhad).


Mapa MauritánieZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí


Tweet