Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Sierra Leone

Atlas of World: Sierra Leone. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Sierra Leone.

Strona główna - Afryka - Sierra Leone

Informacje o Sierra Leone

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Sierra Leone. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Sierra Leone. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Sierra Leone tutaj:

Sierra Leone - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Sierra Leone? Zacznijmy od tego: Brytyjczycy utworzyli punkt handlowy w pobliżu dzisiejszego Freetown w XVII wieku. Początkowo handel obejmował drewno i kość słoniową, ale później rozszerzył się na niewolników. Po rewolucji amerykańskiej w 1787 r. Założono kolonię, a Sierra Leone stało się celem przesiedlenia czarnych lojalistów, którzy pierwotnie zostali przesiedleni do Nowej Szkocji. Po zniesieniu handlu niewolnikami w 1807 r. Brytyjskie załogi dostarczały tysiącom Afrykanów wyzwolonych z nielegalnych statków niewolniczych do Sierra Leone, w szczególności do Freetown. Kolonia stopniowo rozszerzała się w głąb lądu w ciągu XIX wieku; niezależność została osiągnięta w 1961 r. Demokracja powoli powraca po wojnie domowej (1991-2002), która doprowadziła do dziesiątków tysięcy zgonów i wysiedlenia ponad 2 milionów ludzi (około jednej trzeciej populacji). Wojsko, która przejęła pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo po odejściu sił pokojowych ONZ pod koniec 2005 r., rozwinęła się jako gwarant stabilności kraju; siły zbrojne pozostały na linii bocznej podczas wyborów krajowych w 2007 i 2012 roku. W marcu 2014 r. Zamknięcie zintegrowanego biura budowania pokoju ONZ w Sierra Leone zakończyło ponad 15 lat operacji pokojowych i politycznych w Sierra Leone. Do priorytetów rządu należy wspieranie rozwoju - w tym wychodzenie z epidemii eboli - tworzenie miejsc pracy i zwalczanie endemicznej korupcji. W marcu 2014 r. Zamknięcie zintegrowanego biura budowania pokoju ONZ w Sierra Leone zakończyło ponad 15 lat operacji pokojowych i politycznych w Sierra Leone. Do priorytetów rządu należy wspieranie rozwoju - w tym wychodzenie z epidemii eboli - tworzenie miejsc pracy i zwalczanie endemicznej korupcji. W marcu 2014 r. Zamknięcie zintegrowanego biura budowania pokoju ONZ w Sierra Leone zakończyło ponad 15 lat operacji pokojowych i politycznych w Sierra Leone. Do priorytetów rządu należy wspieranie rozwoju - w tym wychodzenie z epidemii eboli - tworzenie miejsc pracy i zwalczanie endemicznej korupcji.

Geografia - Sierra Leone

Gdzie na świecie jest Sierra Leone? Lokalizacja tego kraju to Zachodnia Afryka, granicząca z Oceanem Atlantyckim, między Gwineą a Liberią. Całkowita powierzchnia kraju Sierra Leone wynosi 71,740 km2, z czego 71,620 km2 to ziemia. To nie jest duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: pas nadmorski bagien namorzynowych, zalesiony teren górski, wyżyna wyżynna, góry na wschodzie. Najniższym punktem kraju Sierra Leone jest Ocean Atlantycki 0 m, najwyższy punkt Loma Mansa (Bintimani) 1.948 m. Klimat jest tropikalna; gorący, wilgotny; letnia pora deszczowa (od maja do grudnia); zimowa pora sucha (od grudnia do kwietnia).


Mieszkańcy - Sierra Leone

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Sierra Leone. Liczba to: 6,163,195 (7/2017 oszacowanie). To nie jest bardzo duża populacja. Kto tu mieszka? Temne 35%, Mende 31%, Limba 8%, Kono 5%, Kriole 2% (potomkowie uwalniających się jamajskich niewolników, którzy osiedlili się w regionie Freetown pod koniec XVIII wieku, znany również jako Krio), Mandingo 2%, Loko 2%, pozostałe 15% (w tym uchodźcy z niedawnej wojny domowej w Liberii oraz niewielka liczba Europejczyków, Libańczyków, Pakistańczyków i Hindusów) (spis ludności z 2008 r.). Jakie są języki w kraju Sierra Leone? Angielski (oficjalne, regularne używanie ograniczone do piśmiennej mniejszości), Mende (główny język w południe), Temne (główny język na północy), Krio (angielski Creole, mówiony przez potomków uwolnionych jamajskich niewolników, którzy osiedlili się w regionie Freetown, lingua franca i pierwszy język dla 10% populacji, ale zrozumiał 95%). A religie: Muzułmanie 60%, rdzenna wiara 30%, chrześcijanie 10%. Ile lat mają przeciętni ludzie? 19 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 58.6 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Sierra Leone? Tutaj: skupiska ludności znajdują się w niższych elewacjach na południu i zachodzie; północna trzecia część kraju jest mniej zaludniona. Główne obszary miejskie kraju Sierra Leone to: Freetown (stolica) 1,007 milionów (2015).

Rząd i gospodarka - Sierra Leone

Stolica kraju Sierra Leone to Freetown i rządowy typ republika prezydencka. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 3 prowincje i 1 obszar; Wschodnia, Północna, Południowa, Zachodnia. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Sierra Leone, ważnymi produktami przemysłowymi są wydobycie diamentów rybnych ; wydobywanie rudy żelaza, rutylu i boksytu; produkcja na małą skalę (napoje, tekstylia, obuwie). Ważne produkty rolne to Ryżu, kawy, kakao, jąder palmowy, olej palmowy, orzeszki ziemne, orzechy nerkowca ; drób, bydło, owce, świnie;. Najważniejsze towary eksportowe to rudy żelaza, diamenty, rutyl, kakao, kawa, ryby, a najważniejszymi partnerami eksportowymi są Wybrzeże Kości Słoniowej 31,7%, USA 28,3%, Belgia 17,7%, Chiny 6,6% (2016). Najważniejsze towary importowe to artykuły spożywcze, maszyny i sprzęt, paliwa i smary, chemikalia, a najważniejsi partnerzy importowi to Chiny 12,5%, USA 9,7%, Indie 7,8%, Zjednoczone Emiraty Arabskie 7,2%, Senegal 6,2%, Belgia 5,5%, Turcja 5,5%, Zjednoczone Królestwo 4,7% (2016). Jak bogaty jest Sierra Leone i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $1,800 (2017 oszacowanie). To jest bardzo niska liczba. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 70.2% (2004 oszacowanie).


Mapa - Sierra LeoneBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności