Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Sierra Leone

Atlas sveta: Sierra Leone. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Sierra Leone.

Domov - Afrika - Sierra Leone

Informácie - Sierra Leone

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Sierra Leone. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Sierra Leone. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Sierra Leone tu:

Sierra Leone - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Sierra Leone? Začnime týmto: Britovia si v 17. storočí vytvorili obchodné miesto v blízkosti dnešnej Freetown. Pôvodne obchodoval s drevom a slonovinou, ale neskôr sa rozšíril na otrokov. Po americkej revolúcii bola založená kolónia v roku 1787 a Sierra Leone sa stala destináciou na presídlenie černochov, ktorí boli pôvodne presídlení v Novej Škótsku. Po zrušení obchodu s otrokmi v roku 1807 britské posádky doručili tisícky Afričanov oslobodených od nezákonných otrockých lodí do Sierry Leone, najmä Freetown. Kolónie sa postupne rozširovalo v priebehu 19. storočia; nezávislosť bola dosiahnutá v roku 1961. Demokracia sa pomaly obnovuje po občianskej vojne (1991-2002), ktorá vyústila do desiatok tisíc úmrtí a vysídlenia viac ako 2 milióny ľudí (asi tretina obyvateľstva). Armáda, ktorá prevzala plnú zodpovednosť za bezpečnosť po odchode mierových síl OSN na konci roka 2005, sa vyvinula ako garant stability krajiny; ozbrojené sily ostali na hraniciach počas národných volieb v rokoch 2007 a 2012. V marci 2014 zatvorenie Integrovaného úradu OSN pre mier v Sierre Leone znamenalo koniec viac ako 15 rokov mierových a politických operácií v Sierra Leone. Medzi prioritné ciele vlády patrí podpora rozvoja - vrátane obnovenia epidémie Ebola - vytvárania pracovných miest a odstránenie endemickej korupcie. V marci 2014 zatvorenie Integrovaného úradu OSN pre mier v Sierre Leone znamenalo koniec viac ako 15 rokov mierových a politických operácií v Sierra Leone. Medzi prioritné ciele vlády patrí podpora rozvoja - vrátane obnovenia epidémie Ebola - vytvárania pracovných miest a odstránenie endemickej korupcie. V marci 2014 zatvorenie Integrovaného úradu OSN pre mier v Sierre Leone znamenalo koniec viac ako 15 rokov mierových a politických operácií v Sierra Leone. Medzi prioritné ciele vlády patrí podpora rozvoja - vrátane obnovenia epidémie Ebola - vytvárania pracovných miest a odstránenie endemickej korupcie.

Geografia - Sierra Leone

Kde na svete je Sierra Leone? Umiestnenie tejto krajiny je Západná Afrika hraničiaca s severným Atlantickým oceánom medzi Guineou a Libériou. Celková plocha krajiny Sierra Leone je 71,740 km2, z čoho 71,620 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: pobrežný pás mangrovových močiarov, zalesnené kopce, horská plošina, hory na východe. Sierra Leone má najnižší bod Atlantický oceán 0 m, najvyšší bod Loma Mansa (Bintimani) 1 948 m. Podnebie je tropických; horúce, vlhké; letné obdobie dažďov (máj až december); zimná suchá sezóna (december až apríl).


Obyvatelia - Sierra Leone

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Sierra Leone. To číslo je: 6,163,195 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? Temné 35%, Mende 31%, Limba 8%, Kono 5%, Kriole 2% (potomkovia oslobodených jamajských otrokov, ktorí sa usadili v oblasti Freetown koncom 18. storočia, známe tiež ako Krio), Mandingo 2%, Loko 2%, ostatné 15% (vrátane utečencov z nedávnej občianskej vojny v Libérii a malého počtu Európanov, libanonských, pakistanských a indických) (sčítanie v roku 2008). Aké sú jazyky v krajine Sierra Leone? angličtina (oficiálne, pravidelné použitie obmedzené na gramotnú menšinu), Mende juh), Temné (hlavné obyvateľstvo na severe), Krio (anglický kreolský jazyk, ktorý hovorili potomkovia oslobodených jamajských otrokov, ktorí sa usadili v oblasti Freetown, lingua franca a prvý jazyk pre 10% obyvateľov, ale pochopili 95%). A náboženstvá: Moslim 60%, domorodá viera 30%, kresťanská 10%. Koľko rokov je ľudom v priemere? 19 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 58.6 rok. Kde ľudia žijú v krajine Sierra Leone? Tu: klastre populácie sa nachádzajú v dolných výškach juhu a západu; severná tretia krajiny je menej obyvateľov. Hlavné mestské oblasti krajiny Sierra Leone sú: Freetown (hlavné mesto) 1,007 miliónov (2015).

Vláda a hospodárstvo - Sierra Leone

Hlavné mesto krajiny Sierra Leone je Freetown a typ vlády prezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 3 provincie a 1 oblasť; Východnej, severnej, južnej, západnej. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Sierra Leone, dôležité priemyselné produkty sú ťažba rybích diamantov; ťažba železnej rudy, rutilu a bauxitu; drobná výroba (nápoje, textílie, obuv). Dôležité poľnohospodárske produkty sú , kávy, kakaa, palmových jadier, palmového oleja, arašidov a kešu ; hydina, hovädzí dobytok, ovce, ošípané;. Najdôležitejšie vývozné komodity sú železnej rudy, diamanty, rutil, kakao, káva, ryby a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Pobrežie Slonoviny 31,7%, v USA 28,3%, Belgicko 17,7%, Čína 6,6% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú potraviny, stroje a zariadenia, palivá a mazivá, chemikálie a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Čína 12,5%, USA 9,7%, India 7,8%, Spojené arabské emiráty 7,2%, Senegal 6,2%, Belgicko 5,5%, Turecko 5,5%, Spojené kráľovstvo 4,7% (2016). Ako bohatá je krajina Sierra Leone a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $1,800 (2017 odhad). Toto je veľmi nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 70.2% (2004 odhad).


Mapa - Sierra LeoneE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia