Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Sierra Leone

Atlas světa: Sierra Leone. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Sierra Leone.

Domů - Afrika - Sierra Leone

Informace - Sierra Leone

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Sierra Leone. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Sierra Leone. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Sierra Leone:

Sierra Leone - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Sierra Leone? Začněme tímto: Britové si v 17. století založili obchodní místo v blízkosti dnešní Freetown. Původně obchod zahrnoval dřevo a slonovinu, ale později se rozšířil do otroků. Po americké revoluci vznikla kolonie v roce 1787 a Sierra Leone se stala destinací pro přesídlení černošských loajalistů, kteří byli původně znovu usídleni v Novém Skotsku. Po zrušení obchodu s otroky v roce 1807 britské posádky dodaly tisíce Afričanů osvobozených od nezákonných otrockých lodí do Sierry Leone, zejména Freetown. Kolonie postupně expanduje do vnitrozemí v průběhu 19. století; nezávislost byla dosažena v roce 1961. Demokracie se pomalu obnovuje po občanské válce (1991-2002), která měla za následek desítky tisíc úmrtí a vysídlení více než 2 miliony lidí (asi třetina obyvatelstva). Armáda, která převzala plnou odpovědnost za bezpečnost po odchodu mírových jednotek OSN na konci roku 2005, se vyvinula jako garant stability země; ozbrojené síly zůstalo v postranních volbách během národních voleb v roce 2007 a 2012. V březnu 2014 uzavření Úřadu OSN pro integraci míru v Sierra Leone znamenalo ukončení více než 15 let mírových a politických operací v Sierra Leone. Mezi vládní priority patří další rozvoj - včetně zotavení z epidemie Ebola - vytváření pracovních míst a potlačení endemické korupce. V březnu 2014 uzavření Úřadu OSN pro integraci míru v Sierra Leone znamenalo ukončení více než 15 let mírových a politických operací v Sierra Leone. Mezi vládní priority patří další rozvoj - včetně zotavení z epidemie Ebola - vytváření pracovních míst a potlačení endemické korupce. V březnu 2014 uzavření Úřadu OSN pro integraci míru v Sierra Leone znamenalo ukončení více než 15 let mírových a politických operací v Sierra Leone. Mezi vládní priority patří další rozvoj - včetně zotavení z epidemie Ebola - vytváření pracovních míst a potlačení endemické korupce.

Geografie - Sierra Leone

Kde je na světě Sierra Leone? Umístění této země je Západní Afrika sousedící se severním Atlantickým oceánem mezi Guineou a Libérií. Sierra Leone má celkovou plochu 71,740 km2, z čehož 71,620 km2 je země. Takže to není nijak velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: pobřežní pás maďarských bažin, zalesněná vrchovina, horská plošina, hory na východě. Nejnižší bod země Sierra Leone je Atlantský oceán 0 m, nejvyšší bod Loma Mansa (Bintimani) 1 948 m. A klima je tropických; horké, vlhké; letní období dešťů (květen až prosinec); zimní suchá sezóna (od prosince do dubna).


Obyvatelé - Sierra Leone

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Sierra Leone. Počet obyvatel je: 6,163,195 (7/2017 odhad). Takže toto není příliš lidnatá země. Kdo tady žije? Temné 35%, Mende 31%, Limba 8%, Kono 5%, Kriole 2% (potomci osvobozených jamajských otroků, kteří byli usazeni v oblasti Freetown koncem 18. století, také známý jako Krio), Mandingo 2%, Loko 2%, ostatní 15% (zahrnuje uprchlíky z nedávné občanské války Libérie a malý počet Evropanů, Libanonců, Pákistánců a Indů) (sčítání lidu z roku 2008). Jaké jsou tu požívané jazyky? Sierra Leone hovoří jazyky Angličtina (oficiální, pravidelné použití omezené na gramotnou menšinu), Mende jih), Temne (hlavní město na severu), Krio (anglický creole), mluvený potomci osvobozených jamajských otroků, kteří byli usazeni v oblasti Freetown, lingua franca a první jazyk pro 10% obyvatelstva, ale pochopili 95%). A náboženství: Muslim 60%, domorodá víra 30%, křesťanská 10%. Kolik let je tady lidem? 19 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 58.6 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: populační shluky se nacházejí v nižších výškách na jihu a na západě; severní třetina země je méně obydlená. Hlavní městské oblasti v zemi Sierra Leone jsou: Freetown (hlavní město) 1,007 milionů (2015).

Vláda a ekonomika - Sierra Leone

Hlavní město země Sierra Leone je Freetown a typ vlády prezidentské republiky. Podívejme se na administrativní členění - 3 provincie a 1 oblast; Východní, severní, jižní, západní. Pokud jde o ekonomiku, Sierra Leone má tyto důležité průmyslové produkty: těžba rybích diamantů; těžba železné rudy, rutil a bauxitu; drobná výroba (nápoje, textil, obuv). Důležité zemědělské produkty jsou Rýže, kávy, kakaa, palmových jader, palmového oleje, ; drůbež, skot, ovce, prasata;. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou železné rudy, diamanty, rutil, kakao, káva, ryby a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Pobřeží slonoviny 31,7%, v USA 28,3%, Belgie 17,7%, Čína 6,6% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou potraviny, stroje a zařízení, paliva a maziva, chemikálie a nejdůležitější importní partneři jsou Čína 12,5%, USA 9,7%, Indie 7,8%, Spojené arabské emiráty 7,2%, Senegal 6,2%, Belgie 5,5%, Turecko 5,5%, Spojené království 4,7% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Sierra Leone a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $1,800 (2017 odhad). Toto je velmi malé číslo. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 70.2% (2004 odhad).


Mapa Sierra LeoneZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí


Tweet