Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika

Atlas světa: Thajsko

Atlas světa: Thajsko. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Thajsko.

Domů - Asie - Thajsko

Informace - Thajsko

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Thajsko. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Thajsko. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Thajsko:

Thajsko - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Thajsko? Začněme tímto: Jednotné thajské království bylo založeno v polovině 14. století. Známý jako Siam až do roku 1939, je Thajsko jedinou zemí jihovýchodní Asie, která nikdy nebyla kolonizována evropskou mocností. Bezkrevná revoluce v roce 1932 vedla k založení ústavní monarchie. V spojenectví s Japonskem během druhé světové války se Thajsko stalo americkým smluvním spojencem v roce 1954 poté, co vyslalo vojáky do Koreje a později bojovalo s USA ve Vietnamu. Thajsko od roku 2005 zažilo několik kol politických turbulencí včetně vojenského puče v roce 2006, které pak vyhnalo premiéra Thaksina Chinnawata, po kterém následovaly rozsáhlé pouliční protesty konkurenčních politických frakcí v letech 2008, 2009 a 2010. Thaksinova nejmladší sestra Yinglak Chinnawat, v roce 2011 vedla Puea Thai Party k volebnímu výhře a převzala kontrolu nad vládou. Úplný návrh zákona o amnestii pro osoby zapojené do pouličních protestů, které byly v poslední chvíli pozměněny tak, aby zahrnovaly všechny politické zločiny - včetně všech odsouzení proti Thaksinu - spustily měsíce rozsáhlých protivládních protestů v Bangkoku od listopadu 2013. Počátkem května 2014, Yinglak byl odvolán z ústavního soudu a na konci května 2014 královská thajská armáda, vedená královskou thajskou armádou generála Prayut Chan-ocha, uskutečnila převrat proti vládní vládě. Prayut byl jmenován premiérem v srpnu 2014. Prozatímní vojenská vláda vytvořila několik dočasných institucí na podporu reformy a návrh nové ústavy, která byla schválena v národním referendu v srpnu roku 2016. Volby jsou předběžně stanoveny na konci roku 2018. Král Phumifon Adunyadet zemřel v říjnu 2016 po 70 letech trůnu; jeho jediný syn, Wachiralongkon Bodinthrathepphayawarangkun, vstoupil na trůn v prosinci 2016. Podepsal novou ústavu v dubnu 2017. Thajsko také zažilo násilí související s etno-nacionalistickými povstalci ve svých jižních malajsko-muslimských většinových provinciích. Od ledna 2004 bylo tisíce zabito a zraněno ve vzpouře.

Geografie - Thajsko

Kde je na světě Thajsko? Umístění této země je Jihovýchodní Asie, sousedící s Andamanským mořem a Thajským zálivem, jihovýchodně od Barmy. Thajsko má celkovou plochu 513,120 km2, z čehož 510,890 km2 je země. Takže to je docela velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: centrální rovina; Khorat Plateau na východě; hory jinde. Nejnižší bod země Thajsko je Thajský záliv 0 m, nejvyšší bod Doi Inthanon 2,565 m. A klima je tropické; deštivý, teplý, zakalený jihozápadní monzun (od května do září); suchý, chladný severovýchodní monzun (listopad až polovina března); jižní isthmus vždy horká a vlhká.


Obyvatelé - Thajsko

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Thajsko. Počet obyvatel je: 68,414,135. Tak tady žije spousta lidí. Kdo tady žije? thajské 97,5%, barmské 1,3%, jiné 1,1%, nespecifikované. Jaké jsou tu požívané jazyky? Thajsko hovoří jazyky thajské (oficiální) 90,7%, barmské 1,3% , dalších 8%. A náboženství: buddhistických 94,6%, muslimských 4,3%, křesťanských 1%, dalších. Kolik let je tady lidem? 37.7 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 74.9 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: Nejvyšší hustota obyvatelstva se nachází v Bangkoku a okolí; významné skupiny obyvatel nalezly přes velké části země, zejména na sever a severovýchod Bangkoku av extrémním jižním regionu země. Hlavní městské oblasti v zemi Thajsko jsou: Bangkok (kapitál) 9,27 milionu; Samut Prakan: 1,814 milionu (2015).

Vláda a ekonomika - Thajsko

Hlavní město země Thajsko je Bangkok a typ vlády ústavní monarchie; poznámka - předběžná vojenská vláda od května 2014. Podívejme se na administrativní členění - 76 provincií (changwat, singular and plural) a 1 obec (maha nakhon); Amnat Charoen, Ang Thong, Bueng Kan, Buri Ram, Chachoengsao, Chai Nat, Chaiyaphum, Chanthaburi, Chiang Mai, Chiang Rai, Chon Buri, Chumphon, Kalasin, Kamphaeng Phet, Kanchanaburi, Khon Kaen Krabi Krung Thep Lampang, Lamphun, Loei, Lop Buri, Mae Hong Son, Nakhon Nayok, Nakhon Pathom, Nakhon Phanom, Nakhon Ratchasima, Nakhon Sawan, Nakhon Si Thammarat, Nan, Narathiwat Nong Bua Lamphu Nong Khai Nonthaburi, Pathum Thani, Phattawan, Phetchabun, Phetchaburi, Phichit, Phitsanulok, Phra Nakhon Si Ayutthaya, Phrae, Phuket, Prachin Buri, Prachuap Khiri Khan, Ranong, Ratchaburi, Rayong, Samut Prakan, Samut Sakhon, Samut Songkhram, Saraburi, Satun, Sing Buri, Si Sa Ket, Songkhla,. Pokud jde o ekonomiku, Thajsko má tyto důležité průmyslové produkty: cestovní ruch, textil a oděvy, zemědělské zpracování, nápoje, tabák, cement, lehká výroba jako jsou klenoty a elektrické spotřebiče, počítače a součásti, integrované obvody, nábytek, plasty, automobily a automobilové díly, zemědělská technika, klimatizace a chlazení, hliník, chemický, environmentální management, sklo, žula a mramor, kůže, stroje a kovy, petrochemie, rafinace ropy, léčiva, tisk, celulóza a papír, pryž, cukr, rýže, rybolov, maniok třetí největší produkce cínu činí. Důležité zemědělské produkty jsou Rýže, manioku, tapioka, gumy, kukuřice, cukrové třtiny, kokosové palmy, , hospodářská zvířata, rybí výrobky. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou automobilů a dílů, počítačů a jejich částí, klenotů a drahých kamenů, polymerů ethylenu v primárních formách, rafinovaných paliv, elektronických integrovaných obvodů, chemických produktů, rýže, rybích výrobků, pryžových výrobků, cukru, manioku, drůbeže, strojů a dílů, oceli a jejich výrobky a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou 11,4%, Čína 11,1%, Japonsko 9,6%, Hongkong 5,3%, Austrálie 4,8%, Malajsie 4,5%, Vietnam 4,4% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou stroje a díly, ropa, elektrické stroje a součásti, a ocel a produkt, elektronický integrovaný obvod, díly automobilů, šperky včetně stříbrných prutů a zlata, počítače a části, elektrické spotřebiče pro domácnost, sója, sójová moučka, pšenice, bavlna, mléčné výrobky a nejdůležitější importní partneři jsou Čína 21.6%, Japonsko 15.8%, USA 6.2% Malajsie 5,6% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Thajsko a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $17,800 (2017 odhad). To je docela dobré. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 7.2% (2015 odhad).


Mapa ThajskoZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2020 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí


Tweet