Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Thajsko

Atlas sveta: Thajsko. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Thajsko.

Domov - Ázia - Thajsko

Informácie - Thajsko

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Thajsko. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Thajsko. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Thajsko tu:

Thajsko - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Thajsko? Začnime týmto: Jednotné thajské kráľovstvo vzniklo v polovici 14. storočia. Známe ako Siam až do roku 1939, Thajsko je jedinou krajinou juhovýchodnej Ázie, ktorá nikdy nebola kolonizovaná európskou mocou. Bezohľadná revolúcia v roku 1932 viedla k vytvoreniu ústavnej monarchie. V spojenectve s Japonskom počas druhej svetovej vojny sa Thajsko stalo po roku 1954 zmluvnou stranou Spojených štátov amerických po vyslaní vojakov do Kórey a neskôr po bojoch proti Spojeným štátom vo Vietname. Thajsko od roku 2005 zaznamenalo niekoľko kôl politických nepokojov vrátane vojenského prevratu v roku 2006, v dôsledku ktorého vyhnal premiér Thaksin Chinnawat, po ktorom nasledovali rozsiahle uličné protesty konkurenčných politických frakcií v rokoch 2008, 2009 a 2010. Najmladšia sestra Thaksinovej, Yinglak Chinnawat, v roku 2011 viedla Puea Thai Party k volebnému víťazstvu a prevzala kontrolu nad vládou. Návrh zákona o amnestii pre jednotlivcov zapojených do uličných protestov, ktorý sa v poslednej chvíli zmenil na všetky politické zločiny - vrátane všetkých odsúdení proti Thaksinovi - spustil mesiace rozsiahlych protivládnych protestov v Bangkoku od začiatku novembra 2013. Začiatkom mája 2014, Yinglak bol vyradený z funkcie Ústavným súdom a na konci mája 2014 kráľovská thajská armáda, ktorú viedla kráľovská thajská armáda generál Prajut Chan-ocha, uskutočnila prevrat proti vládnej vláde. Prayut bol v auguste 2014 vymenovaný za premiéra. Predbežná vojenská vláda vytvorila niekoľko dočasných inštitúcií na podporu reformy a vypracovanie novej ústavy, ktorá bola schválená v národnom referende v auguste 2016. Voľby sú predbežne stanovené na koniec roka 2018. Kráľ Phumifon Adunyadet zomrel v októbri 2016 po 70 rokoch trvania. jeho jediný syn, Wachiralongkon Bodinthrathepphayawarangkun, nastúpil na trón v decembri 2016. Podpísal novú ústavu v apríli 2017. Thajsko tiež zažilo násilie spojené s etno-nacionalistickými povstaniami v južných malajsko-moslimských väčšinových provinciách. Od januára 2004 bolo tisíc zabitých a zranených v povstaní.

Geografia - Thajsko

Kde na svete je Thajsko? Umiestnenie tejto krajiny je Juhovýchodná Ázia, hraničiaca s Andamanským morom a Thajským zálivom, juhovýchodne od Barmy. Celková plocha krajiny Thajsko je 513,120 km2, z čoho 510,890 km2 je zem. Takže to je pomerne veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: centrálna rovina; Khorat Plateau na východe; hory inde. Thajsko má najnižší bod Thajský záliv 0 m, najvyšší bod Doi Inthanon 2565 m. Podnebie je tropických; daždivý, teplý, zakalený juhozápadný monzún (od polovice mája do septembra); suchý, chladný severovýchodný monzún (od novembra do polovice marca); južný isthmus vždy horúca a vlhká.


Obyvatelia - Thajsko

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Thajsko. To číslo je: 68,414,135. Takže tu žije veľa ľudí. Kto žije tu? thajský 97,5%, barmský 1,3%, iný 1,1%, nešpecifikovaný. Aké sú jazyky v krajine Thajsko? thajský (oficiálny) 90,7%, barmský 1,3% , ďalších 8%. A náboženstvá: budhistických 94,6%, moslimských 4,3%, kresťanských 1%, ostatných. Koľko rokov je ľudom v priemere? 37.7 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 74.9 rok. Kde ľudia žijú v krajine Thajsko? Tu: Najvyššia hustota obyvateľstva sa nachádza v Bangkoku av jeho okolí; významné skupiny obyvateľstva sa nachádzali vo veľkých častiach krajiny, najmä severne a severovýchodne od Bangkoku av extrémnom južnom kraji krajiny. Hlavné mestské oblasti krajiny Thajsko sú: Bangkok (hlavné mesto) 9,27 milióna; Samut Prakan: 1,814 milióna (2015).

Vláda a hospodárstvo - Thajsko

Hlavné mesto krajiny Thajsko je Bangkok a typ vlády ústavná monarchia; poznámka - predbežná vojenská vláda od mája 2014. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 76 provincií (changwat, singulárne a množné číslo) a 1 obec (maha nakhon); Amnat Charoen, Ang Thong, Bueng Kan, Buri Ram, Chachoengsao, Chai Nat, Chaiyaphum, Chanthaburi, Chiang Mai, Chiang Rai, Chon Buri, Chumphon, Kalasin, Kamphaeng Phet, Kanchanaburi, Khon Kaen, Krabi, Krung Thep Lampang, Lamphun, Loei, Lop Buri, Mae Hong Son, Nakhon Nayok, Nakhon Pathom, Nakhon Phanom, Nakhon Ratchasima, Nakhon Sawan, Nakhon Si Thammarat, Nan, Narathiwat, Nong Bua Lamphu, Pathum Thani, Pattani, Phangnga, Phatthalung, Phayao, Phetchabun, Phetchaburi, Phichit, Phitsanulok, Phra Nakhon Si Ayutthaya, Phrae, Phuket, Prachin Buri, Prachuap Khiri Khan, Ranong, Ratchaburi, Rayong, Samut Prakan, Samut Sakhon, Samut Songkhram, Saraburi, Satun, Sing Buri, Si Sa Ket, Songkhla,. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Thajsko, dôležité priemyselné produkty sú cestovný ruch, textil a odevy, poľnohospodárske spracovanie, nápoje, tabak, cement, ľahká výroba ako klenoty a elektrické spotrebiče, počítače a ich časti, integrované obvody, nábytok, plasty, automobily a automobilové diely, poľnohospodárske stroje, klimatizácia a chladenie, hliník, chemický, environmentálny manažment, sklo, žula a mramor, koža, strojárstvo a kovoobrábanie, petrochémia, rafinácia ropy, liečivá, tlač, celulóza a papier, guma, cukor, ryža, tretia najväčšia výroba cínu je. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Ryža, maniok (maniok, tapioka), kaučuk, kukurica, cukrová trstina, kokosové orechy, palmový olej, ananás , hospodárske zvieratá, produkty z rýb. Najdôležitejšie vývozné komodity sú automobily a ich diely, počítače a ich časti, šperky a drahokamy, polyméry etylénu v primárnych formách, rafinované palivá, elektronické integrované obvody, chemické výrobky, ryža, rybie výrobky, gumené výrobky, cukor, maniok, hydina, ocele a ich výrobky a najdôležitejšími exportnými partnermi sú 11,4%, Čína 11,1%, Japonsko 9,6%, Hongkong 5,3%, Austrália 4,8%, Malajzia 4,5%, Vietnam 4,4% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje a súčiastky, ropa, elektrické stroje a ich časti, a ocele a výrobkov, elektronický integrovaný obvod, automobilových dielov, šperky vrátane strieborných tyčí a zlata, počítače a ich časti, elektrické domáce spotrebiče, sója, sójová múčka, pšenica, bavlna, mliečne výrobky a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Čína 21,6%, Japonsko 15,8%, USA 6,2% Malajzia 5,6% (2016). Ako bohatá je krajina Thajsko a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $17,800 (2017 odhad). To je celkom dobré. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 7.2% (2015 odhad).


Mapa - ThajskoE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet