Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Uganda

Atlas světa: Uganda. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Uganda.

Domů - Afrika - Uganda

Informace - Uganda

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Uganda. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Uganda. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Uganda:

Uganda - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Uganda? Začněme tímto: Koloniální hranice, které Británie vytvořila k vymezení Ugandy, seskupily širokou škálu etnických skupin s různými politickými systémy a kulturami. Tyto rozdíly komplikovaly vznik funkční politické obce po dosažení nezávislosti v roce 1962. Diktátorský režim Idi AMIN (1971-1979) byl zodpovědný za úmrtí asi 300 000 oponentů; partyzánská válka a porušování lidských práv pod vedením Miltona Oboteho (1980-85) prohlásily nejméně dalších 100 000 životů. Pravidlo Yoweri Museveni od roku 1986 přineslo Ugandě relativní stabilitu a ekonomický růst. Ústavní referendum v roce 2005 zrušilo 19letý zákaz mnohostranné politiky. V prosinci 2017 parlament schválil zrušení prezidentských věkových hranic.

Geografie - Uganda

Kde je na světě Uganda? Umístění této země je Východní-střední Afrika, západně od Keni, východně od Konžské demokratické republiky. Uganda má celkovou plochu 241,038 km2, z čehož 197,100 km2 je země. Takže to není nijak velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: většinou plošina s okrajem hor. Nejnižší bod země Uganda je Albert Nile 614 m, nejvyšší bod Margherita Peak na horu Stanley 5,110 m. A klima je tropických; obecně deštivé s dvěma suchými obdobími (prosinec až únor, červen až srpen); severozápadní severozápadní.


Obyvatelé - Uganda

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Uganda. Počet obyvatel je: 39,570,125. Tak tady žije spousta lidí. Kdo tady žije? Baganda 16,5%, Banyankole 9,6%, Basoga 8,8%, Bakiga 7,1%, Iteso 7%, Langi 6,3%, Bagisu 4,9%, Acholi 4,4%, Lugbara 3,3%, ostatní 32,1% (2014 est.). Jaké jsou tu požívané jazyky? Uganda hovoří jazyky Angličtina (úřední jazyk, vyučované v platových školách, používané v soudních dvorech a většině novin a některých rozhlasových vysílání), Ganda nebo Luganda (nejčastěji používané jazyky Niger-Konga, preferované pro rodné jazykové publikace v hlavním městě a mohou být vyučovány ve škole), další jazyky Niger-Konga, nilsko-saharské jazyky, svahilština, arabština. A náboženství: protestantská 45,1% (anglická 32,0%, letnicka / nově narozená / evangelická 11,1%, adventista sedmého dne 1,7%, baptista 0,3%), římskokatolická 39,3%, muslimská 13,7 %, ostatní 1,6%, žádné 0,2% (odhad 2014). Kolik let je tady lidem? 15.8 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 55.9 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: hustota obyvatelstva je relativně vysoká ve srovnání s ostatními africkými národy; většina obyvatelstva je soustředěna v centrální a jižní části země, zejména podél břehů jezera Victoria a jezera Alberta; severovýchodní je nejméně obydlená. Hlavní městské oblasti v zemi Uganda jsou: Kampala (hlavní město) 1,936 milionů (2015).

Vláda a ekonomika - Uganda

Hlavní město země Uganda je Kampala a typ vlády prezidentská republika. Podívejme se na administrativní členění - 121 okresů a 1 hlavní město; Abim, Adjumani, Agágo, Amur, Amur, Amur, Amur, Amur, Amur, Amur, Budhu, Buambuma, Butebo, Bumbuma, Gulu, Hoima, Ibanda, Iganga, Isingiro, Jinja, Kaabong, Kabale, Kabarole, Kaberamaido, Kagadi, Kakumiro, Kalangala, Kapuorwa, Kawasu, Katakwi, Kibuku, Kibuku, Kiryogongo, Kisoro, Kitgum, Koboko, Kole, Kotido, Kumi, Lyotonde, Manafwa, Maracha, Masaka, Masindi, Mayuge, Mbale, Mbarara, Mitooma, Mityana, Morita, Moyo, Mpigi, Mubende, Nakon, Nakasongola, Namayingo,. Pokud jde o ekonomiku, Uganda má tyto důležité průmyslové produkty: zpracování cukru v rybích , pivovarských, tabákových, bavlněných textiliích; cement, ocelová výroba. Důležité zemědělské produkty jsou Káva, čaj, bavlna, tabák, maniok, tapioca, , řezané květiny; hovězí, kozí maso, mléko, drůbež a. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou káva, ryby a rybí výrobky, čaj, bavlna, květiny, zahradnické výrobky; zlato a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Keňa 20,9%, SAE 11,2%, Rwanda 9,5%, Demokratická republika Kongo 8,9%, Itálie 4,5% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou kapitálové vybavení, vozidla, ropa, zdravotnické prostředky; obiloviny a nejdůležitější importní partneři jsou Čína 17,9%, Indie 17,2%, Spojené arabské emiráty 9,5%, Keňa 9,2%, Japonsko 5,2%, Jihoafrická republika 4,5%, Saúdská Arábie 4,4% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Uganda a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $2,400 (2017 odhad). Toto je velmi malé číslo. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 19.7% (2013 odhad).


Mapa UgandaZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí


Tweet