Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Uganda

Atlas sveta: Uganda. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Uganda.

Domov - Afrika - Uganda

Informácie - Uganda

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Uganda. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Uganda. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Uganda tu:

Uganda - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Uganda? Začnime týmto: Koloniálne hranice, ktoré Británia vytvorila na vymedzenie Ugandy, zoskupili širokú škálu etnických skupín s rôznymi politickými systémami a kultúrami. Tieto rozdiely komplikovali vytvorenie pracovnej politickej komunity po dosiahnutí nezávislosti v roku 1962. Diktátorský režim Idiho AMIN (1971-1979) bol zodpovedný za smrť asi 300 000 oponentov; guerillovská vojna a porušovanie ľudských práv pod Miltonom Obotem (1980-85) si vyžiadali najmenej ďalších 100 000 životov. Pravidlo Yoweri Museveni od roku 1986 prinieslo Ugande relatívnu stabilitu a hospodársky rast. Ústavné referendum v roku 2005 zrušilo 19-ročný zákaz viacstrannej politiky. V decembri 2017 parlament schválil zrušenie prezidentských vekových hraníc.

Geografia - Uganda

Kde na svete je Uganda? Umiestnenie tejto krajiny je Východná stredná Afrika, západne od Kene, východne od Konžskej demokratickej republiky. Celková plocha krajiny Uganda je 241,038 km2, z čoho 197,100 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: väčšina plošina s okrajom hôr. Uganda má najnižší bod Albert Nile 614 m, najvyšší bod Margherita Peak na Mount Stanley 5,110 m. Podnebie je tropických; všeobecne daždivé s dvoma suchými obdobiami (december až február, jún až august); polárna severovýchodná.


Obyvatelia - Uganda

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Uganda. To číslo je: 39,570,125. Takže tu žije veľa ľudí. Kto žije tu? Baganda 16,5%, Banyankole 9,6%, Basoga 8,8%, Bakiga 7,1%, Iteso 7%, Langi 6,3%, Bagisu 4,9%, Acholi 4,4%, Lugbara 3,3%, ostatné 32,1% (2014 est.). Aké sú jazyky v krajine Uganda? Angličtina (oficiálny štátny jazyk, vyučované v základných školách, používané v súdnych konaniach a väčšina novín a niektorých rozhlasových vysielaní), Ganda alebo Luganda (najčastejšie používané jazyky Niger-Kongo, uprednostňované pre materinské jazykové publikácie v hlavnom meste a môžu byť vyučované v škole), iné nigersko-konžské jazyky, nylosaharské jazyky, svahilčina, arabský. A náboženstvá: protestant 45,1% (Anglický 32,0%, letničný / znova narodený / evanjelický 11,1%, adventist sedemdňový 1,7%, baptistický .3%), rímsky katolík 39.3%, moslimský 13.7 %, ostatné 1,6%, žiadne 0,2% (2014 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 15.8 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 55.9 rok. Kde ľudia žijú v krajine Uganda? Tu: hustota obyvateľstva je relatívne vysoká v porovnaní s ostatnými africkými krajinami; väčšina obyvateľov je sústredená v strednej a južnej časti krajiny, najmä pozdĺž pobrežia jazera Victoria a jazera Alberta; severovýchod je najmenej obyvateľov. Hlavné mestské oblasti krajiny Uganda sú: Kampala (hlavné mesto) 1,936 miliónov (2015).

Vláda a hospodárstvo - Uganda

Hlavné mesto krajiny Uganda je Kampala a typ vlády prezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 121 okresov a 1 hlavné mesto; Abim, Adjumani, Agua, Alebu, Amulat, Amakat, Amur, Amaru, Amaru, Amaru, Arua, Budaka, Bududa, Bugiri, Buhweju, Buikwe, Bukedea, Bukmansimbi, Bukwa, Bulambuli, Buliisa, Bundibugyo, Butambala, Butebo, Bumbuma, Gulu, Hoima, Ibanda, Iganga, Isingiro, Jinja, Kaabong, Kabale, Kabarole, Kaberamaido, Kagadi, Kakumiro, Kalangala, Kaliro, Kalungu, Kapiorwa, Kibeku, Kibeku, Kibuku, Kibuku, Kibuku, Kibuku, Kibuku, Kibuku, Kituhu, Koboko, Kole, Kotido, Kumi, Lyntonde, Manafwa, Maracha, Masaka, Masindi, Mayuge, Mbale, Mbarara, Mitooma, Mityana, Moroto, Moyo, Mpigi, Mubende, Nakon, Nakasongola, Namayingo,. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Uganda, dôležité priemyselné produkty sú spracovanie cukru v rybe , pivovarníctvo, tabak, bavlnené textílie; cement, výroba ocele. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Káva, čaj, bavlna, tabak, maniok, tapioka, zemiaky, , rezané kvety; hovädzie mäso, kozie mäso, mlieko, hydina a. Najdôležitejšie vývozné komodity sú káva, ryby a rybie výrobky, čaj, bavlna, kvety, záhradnícke výrobky; zlato a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Keňa 20,9%, Spojené arabské emiráty 11,2%, Rwanda 9,5%, Demokratická republika Kongo 8,9%, Taliansko 4,5% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú kapitálové vybavenie, vozidlá, ropa, lekárske potreby; obilniny a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Čína 17,9%, India 17,2%, Spojené arabské emiráty 9,5%, Keňa 9,2%, Japonsko 5,2%, Južná Afrika 4,5%, Saudská Arábia 4,4% (2016). Ako bohatá je krajina Uganda a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $2,400 (2017 odhad). Toto je veľmi nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 19.7% (2013 odhad).


Mapa - UgandaE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia