Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Belize

Atlas světa: Belize. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Belize.


Informace - Belize

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Belize. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Belize. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Belize:

Belize - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Belize? Začněme tímto: Belize byla místem několika májských městských států až do jejich úpadku na konci prvního tisíciletí nl Britové a španělští spory v 17. a 18. století napadli; formálně se stala kolonií britského Hondurasu v roce 1862. Územní spory mezi Spojeným královstvím a Guatemalem odložily nezávislost Belize do roku 1981. Guatemala odmítla uznat nový národ až do roku 1992 a obě země se účastní probíhajícího pohraničního sporu. Cestovní ruch se stal hlavním pilířem hospodářství. Mezi současné obavy patří těžké zahraniční dluhové zatížení země, vysoká nezaměstnanost, rostoucí angažovanost v mexickém a jihoamerickém obchodu s drogami, vysoká míra kriminality a jedna z nejvyšších prevalencí HIV / AIDS ve střední Americe.

Geografie - Belize

Kde je na světě Belize? Umístění této země je Střední Amerika, která hraničí s Karibským mořem, mezi Guatemalou a Mexikem. Belize má celkovou plochu 22,966 km2, z čehož 22,806 km2 je země. Takže to není nijak velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: plochá bažinatá pobřežní rovina; nízké hory na jihu. Nejnižší bod země Belize je Karibské moře 0 m, nejvyšší bod Doyleovo potěšení 1,124 m. A klima je tropických 22 806 km2 ; velmi horké a vlhké; období dešťů (květen až listopad); suchá sezóna (únor až květen).


Obyvatelé - Belize

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Belize. Počet obyvatel je: 360,346 (7/2017 odhad). Takže zde nežije příliš lidí. Kdo tady žije? mestizo 52,9%, kreolský 25,9%, maya 11,3%, garifuna 6,1%, východní indián 3,9%, mennonit 3,6%, bílý 1,2%, asijský 1% jiné 1,2%, neznámé 0,3%. Jaké jsou tu požívané jazyky? Belize hovoří jazyky Angličtina 62,9% (oficiální), Španělština 56,6%, Kreolský 44,6%, Maya 10,5%, Němec 3,2%, Garifuna 2,9%, Ostatní 1,8%, Neznámý 0,3%, Žádný 0,2%. A náboženství: Román katolický 40,1% Protestant 31,5% (včetně letnicních 8,4%, adventistů sedmého dne 5,4%, anglikánských 4,7%, menonitů 3,7%, baptistů 3,6%, metodistů 2,9%, Nazarénů 2,8%), svědků Jehovových 1,7%, dalších 10,5% (zahrnuje Bahá'í, buddhisté, , Mormon, Muslim, Rastafarian, Armáda spásy), nespecifikováno 0,6%, žádné 15,5% (2010 est.). Kolik let je tady lidem? 22.7 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 68.9 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: Přibližně 25% až 30% obyvatel žije v bývalém hlavním městě Belize; více než polovina celkové populace je venkovská; hustota obyvatelstva je mírně vyšší na severu a východě. Hlavní městské oblasti v zemi Belize jsou: Belmopanu (hlavního města) 17 000 (2014).

Vláda a ekonomika - Belize

Hlavní město země Belize je Belmopan a typ vlády Parlamentní demokracie (Národní shromáždění) pod ústavní monarchií; oblast říše Commonwealth. Podívejme se na administrativní členění - 6 okresů; Belize, Cayo, Corozal, Orange Walk, Stann Creek, Toledo. Pokud jde o ekonomiku, Belize má tyto důležité průmyslové produkty: oděvu výroby, zpracování potravin, turistika, konstrukce, olej. Důležité zemědělské produkty jsou banánů, kakaa, citrusů, cukru; ryby, kultivované krevety; Lumbeho. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou cukr, banány, citrusové, oblečení, rybí produkty, melasa, dřevo, ropa a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Barma 30,7%, USA 22,6%, UK 19,3% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou stroje a dopravní prostředky, průmyslové zboží; paliv, chemikálií, léčiv; potraviny, nápoje, tabák a nejdůležitější importní partneři jsou US 37,2%, Čína 11,6%, Mexiko 10,8%, Guatemala 7% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Belize a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $8,300 (2017 odhad). To je poměrně nízké číslo. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 41% (2013 odhad).


Mapa BelizeZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí


Tweet