Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Belize

Atlas sveta: Belize. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Belize.


Informácie - Belize

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Belize. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Belize. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Belize tu:

Belize - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Belize? Začnime týmto: Belize bola miestom niekoľkých mayských mestských štátov až do ich poklesu na konci prvého tisícročia nl Britskí a španielski spochybnili región v 17. a 18. storočí; formálne sa stala kolóniou britského Hondurasu v roku 1862. Územné spory medzi Veľkou Britániou a Guatemalou oddialili nezávislosť Belize do roku 1981. Guatemala odmietla uznať nový národ až do roku 1992 a obe krajiny sa podieľajú na prebiehajúcom pohraničnom spore. Cestovný ruch sa stal základom hospodárstva. Súčasné obavy zahŕňajú ťažké zahraničné dlhové zaťaženie krajiny, vysokú nezamestnanosť, rastúcu angažovanosť v mexickom a juhoamerickom obchode s drogami, vysokú mieru kriminality a jednu z najvyšších prevalencií HIV / AIDS v strednej Amerike.

Geografia - Belize

Kde na svete je Belize? Umiestnenie tejto krajiny je Stredná Amerika, ktorá hraničí s Karibským morom, medzi Guatemalou a Mexikom. Celková plocha krajiny Belize je 22,966 km2, z čoho 22,806 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: rovinatá bažinatá pobrežná rovina; nízke hory na juhu. Belize má najnižší bod Karibské more 0 m, najvyšší bod Doyle's Delight 1,124 m. Podnebie je tropických; veľmi horúce a vlhké; dažďová sezóna (máj až november); suchá sezóna (február až máj).


Obyvatelia - Belize

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Belize. To číslo je: 360,346 (7/2017 odhad). Takže nie toľko ľudí žije tu. Kto žije tu? mestizo 52,9%, kreolský 25,9%, Maya 11,3%, Garifuna 6,1%, východný indický 3,9%, menonit 3,6%, biely 1,2%, ázijský 1% iné 1,2%, neznáme 0,3%. Aké sú jazyky v krajine Belize? Angličtina 62,9% (oficiálne), španielčina 56,6%, kreolský 44,6%, Maya 10,5%, nemecký 3,2%, Garifuna 2,9%, iný 1,8%, neznámy 0,3%, žiadny 0,2% (nemôže hovoriť). A náboženstvá: rímskokatolícky 40,1%, protestant 31,5% (vrátane letničných 8,4%, adventistov siedmeho dňa 5,4%, anglikánských 4,7%, menonitu 3,7%, baptistov 3,6%, metodistov 2,9%, Nazarene 2,8%), svedkov Jehovovho 1,7%, ďalších 10,5% (zahŕňa Bahá'í, budhizmus, , Mormon, Muslim, Rastafarian, Armáda spásy), nešpecifikované 0,6%, žiadne 15,5% (2010 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 22.7 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 68.9 rok. Kde ľudia žijú v krajine Belize? Tu: Približne 25% až 30% obyvateľov žije v bývalom hlavnom meste Belize; viac ako polovica celkovej populácie je vidieka; hustota obyvateľstva je mierne vyššia na severnom a východnom pobreží. Hlavné mestské oblasti krajiny Belize sú: Belmopan (hlavné mesto) 17 000 (2014).

Vláda a hospodárstvo - Belize

Hlavné mesto krajiny Belize je Belmopan a typ vlády Parlamentnej demokracie (Národné zhromaždenie) pod ústavnou monarchiou; oblasť Commonwealthu. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 6 okresov; Belize, Cayo, Corozal, Orange Walk, Stann Creek, Toledo. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Belize, dôležité priemyselné produkty sú odevu výroby, spracovania potravín, turistika, konštrukcia, olej. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Banánov, kakaa, citrusov, cukru; ryby, kultivované krevety; Lumbeho. Najdôležitejšie vývozné komodity sú Cukor, banány, citrusové, oblečenie, rybie produkty, melasa, drevo, ropa a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Barma 30,7%, USA 22,6%, UK 19,3% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje a dopravné zariadenia, priemyselné výrobky; palivá, chemikálie, liečivá; potraviny, nápoje, tabak a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú US 37,2%, Čína 11,6%, Mexiko 10,8%, Guatemala 7% (2016). Ako bohatá je krajina Belize a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $8,300 (2017 odhad). Toto je pomerne nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 41% (2013 odhad).


Mapa - BelizeE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet