Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Gibraltar

Atlas světa: Gibraltar. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Gibraltar.

Domů - Evropa - Gibraltar

Informace - Gibraltar

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Gibraltar. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Gibraltar. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Gibraltar:

Gibraltar - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Gibraltar? Začněme tímto: Strategicky důležité, Gibraltar byl neochotně postoupen k Velké Británii Španělskem v 1713 smlouvě z Utrechtu; britská posádka byla formálně prohlášena za kolonii v roce 1830. V referendu, který se konal v roce 1967, hlasovali Gibraltáři převážně, že zůstanou britskou závislostí. Následné udělení autonomie v roce 1969 Spojeným královstvím vedlo Španělsko k uzavření hranice a odstranění všech komunikačních spojení. Mezi lety 1997 a 2002 uspořádaly Spojené království a Španělsko řadu rozhovorů o vytvoření dočasné společné suverenity nad Gibraltáru. V reakci na tyto rozhovory gibraltarská vláda koncem roku 2002 volala referendum, ve kterém většina občanů hlasovala převážně proti jakémukoli sdílení suverenity se Španělskem. Od konce roku 2004 uspořádaly ve Španělsku, Velké Británii a Gibraltaru rozhovory o tripartitách s cílem společně řešit problémy, které mají vliv na místní obyvatelstvo, a pokračuje práce na dohodách o spolupráci v oblastech, jako jsou daňové a finanční služby; komunikace a námořní bezpečnost; politické, právní a celní služby; ochrana životního prostředí; a vzdělávání a vízové ​​služby. V roce 2007 vstoupila v platnost nová non-koloniální ústav a Evropský soud prvního stupně uznal právo Gibraltaru regulovat svůj vlastní daňový režim v prosinci 2008. Spojené království si ponechává odpovědnost za obranu, zahraniční vztahy, vnitřní bezpečnost a finanční stabilitu. Španělsko a Spojené království nadále rozšiřují území. Během roku 2009 spor o nárok Gibraltaru na teritoriální vody rozšiřující se na tři míle vedl k pravidelným nenásilným námořním konfrontacím mezi námořními hlídkami Španělska a Spojeného království a v roce 2013, Britové zaznamenali rekordní počet vstupů španělských plavidel do vody nárokované Gibraltarem po sporu o vytvoření umělého útesu v těchto vodách Gibraltaru. Španělsko obnovilo požadavek na případné navrácení Gibraltaru do španělské kontroly po volbě Británie z června 2016 opustit EU, Londýn však odmítl jakoukoli souvislost mezi hlasováním a jeho budoucím závazkem vůči Gibraltaru. Evropská komise uvedla, že Spojené království bude muset dosáhnout samostatné dvoustranné dohody se Španělskem, aby se Gibraltar mohl vztahovat na širší smlouvu o ukončení EU v Unii. ale Londýn odmítl jakoukoli souvislost mezi hlasováním a jeho budoucím závazkem vůči Gibraltaru. Evropská komise uvedla, že Spojené království bude muset dosáhnout samostatné dvoustranné dohody se Španělskem, aby se Gibraltar mohl vztahovat na širší smlouvu o ukončení EU v Unii. ale Londýn odmítl jakoukoli souvislost mezi hlasováním a jeho budoucím závazkem vůči Gibraltaru. Evropská komise uvedla, že Spojené království bude muset dosáhnout samostatné dvoustranné dohody se Španělskem, aby se Gibraltar mohl vztahovat na širší smlouvu o ukončení EU v Unii.

Geografie - Gibraltar

Kde je na světě Gibraltar? Umístění této země je Jihozápadní Evropa, hraničící s Gibraltarským průlivem, který spojuje Středozemní moře a severní Atlantický oceán, na jižním pobřeží Španělska. Gibraltar má celkovou plochu 6.5 km2, z čehož 6.5 km2 je země. Takže to je docela malá země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: úzká pobřežní nížina Gibraltarská skála. Nejnižší bod země Gibraltar je Středozemní moře 0 m, nejvyšší bod Gibraltarská skála 426 m. A klima je Středozemní moře s mírnými zimami a teplé léto.


Obyvatelé - Gibraltar

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Gibraltar. Počet obyvatel je: 29,396 (7/2017 odhad). Takže zde nežije příliš lidí. Kdo tady žije? Gibraltarista 79%, ostatní Britové 13,2%, Španělští 2,1%, Marocké 1,6%, Ostatní EU 2,4%, Ostatní 1,6% .). Jaké jsou tu požívané jazyky? Gibraltar hovoří jazyky Angličtina (používá se ve školách a pro oficiální účely), španělština, italština, portugalština. A náboženství: Římský katolík 72,1%, církev Anglie 7,7%, ostatní křesťané 3,8%, muslimští 3,6%, židovští 2,4%, hinduisté 2%, jiní 1,1%, žádný 7,1%, nespecifikováno 0,1% (2012 est.). Kolik let je tady lidem? 34.7 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 79.6 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: neznámo. Hlavní městské oblasti v zemi Gibraltar jsou: Gibraltar (kapitál) 29,000 (2014).

Vláda a ekonomika - Gibraltar

Hlavní město země Gibraltar je Gibralta a typ vlády parlamentní demokracie (parlament); samosprávným zámořským územím Velké Británie. Podívejme se na administrativní členění - žádný (zámořské území Spojeného království). Pokud jde o ekonomiku, Gibraltar má tyto důležité průmyslové produkty: cestovní ruch, bankovnictví a finance, opravy lodí, tabák. Důležité zemědělské produkty jsou žádná. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou (hlavně zpětného vývozu) ropy 51%, výrobky zpracovatelského průmyslu (2010 est.), a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Španělsko 22,5%, Polsko 16,7%, Nizozemsko 15,1%, Velká Británie 9,9%, Belgie 8,5%, Pobřeží slonoviny 5%, Lebanon 4,2% (2016),. Nejdůležitější importní komodity jsou paliva, výrobky zpracovatelského průmyslu , potraviny a nejdůležitější importní partneři jsou USA 22,3%, Indie 15,2%, Itálie 11,2%, Španělsko 8,6%, Nizozemsko 7,2%, Velká Británie 6,1%, Řecko 5,3%, Francie 4,3% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Gibraltar a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $61,700 (2014 odhad). To znamená, že tady lidé jsou v průměru bohatí. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: neznámo%.


Mapa GibraltarZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí


Tweet