Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Gibraltár

Atlas sveta: Gibraltár. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Gibraltár.

Domov - Európa - Gibraltár

Informácie - Gibraltár

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Gibraltár. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Gibraltár. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Gibraltár tu:

Gibraltár - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Gibraltár? Začnime týmto: Strategicky dôležité bol Gibraltár neochotne postúpený Španielsku Veľkej Británii v Zmluve z Utrechtu z roku 1713; britská posádka bola formálne vyhlásená za kolóniu v roku 1830. V referende, ktoré sa konalo v roku 1967, Gibraltariáni hlasovali väčšinou ako britská závislosť. Následné udelenie autonómie Spojeným kráľovstvom v roku 1969 viedlo Španielsko k uzavretiu hranice a odstráneniu všetkých komunikačných spojení. V rokoch 1997 až 2002 uskutočnili Spojené kráľovstvo a Španielsko sériu rozhovorov o zriadení dočasnej spoločnej suverenity nad Gibraltárom. V reakcii na tieto rozhovory gibraltárska vláda zvolala koncom roka 2002 referendum, v ktorom väčšina občanov hlasovala väčšinou proti akémukoľvek zdieľaniu suverenity so Španielskom. Od konca roka 2004 uskutočnili tripartitné rozhovory Španielsko, Spojené kráľovstvo a Gibraltár s cieľom spoločne riešiť problémy, ktoré majú vplyv na miestne obyvateľstvo, a pokračuje v práci na dohodách o spolupráci v oblastiach, ako sú daňové a finančné služby; komunikácie a námornej bezpečnosti; právne a colné služby; ochrana životného prostredia; a vzdelávacie a vízové ​​služby. V roku 2007 vstúpila do platnosti nová koloniálna ústava a Európsky súd prvého stupňa uznal právo Gibraltáru upraviť svoj vlastný daňový režim v decembri 2008. Spojené kráľovstvo si ponecháva zodpovednosť za obranu, zahraničné vzťahy, vnútornú bezpečnosť a finančnú stabilitu. Španielsko a Spojené kráľovstvo naďalej preháňajú cez územie. Počas celého roka 2009 spor o nárok Gibraltáru na teritoriálne vody siahajúci na tri míle spôsobil pravidelné nenásilné námorné konfrontácie medzi španielskymi a britskými námornými hliadkami av roku 2013, Britskí predstavitelia zaznamenali rekordný počet vstupov španielskych plavidiel do vôd, ktoré Gibraltár uplatnil v dôsledku sporu o vytvorenie umelého útesu v týchto vodách v Gibraltári. Španielsko obnovilo svoje požiadavky na prípadné vrátenie Gibraltáru do španielskej kontroly po hlasovaní Spojeného kráľovstva z júna 2016 opustiť EÚ, ale Londýn odmietol akúkoľvek súvislosť medzi hlasovaním a jeho budúcim záväzkom voči Gibraltáru. Európska komisia uviedla, že Spojené kráľovstvo bude musieť dosiahnuť samostatnú dvojstrannú dohodu so Španielskom, aby Gibraltár mohol byť zahrnutý do širšej dohody Spojeného kráľovstva o ukončení činnosti. ale Londýn odmietol akúkoľvek súvislosť medzi hlasovaním a jeho budúcim záväzkom voči Gibraltáru. Európska komisia uviedla, že Spojené kráľovstvo bude musieť dosiahnuť samostatnú dvojstrannú dohodu so Španielskom, aby Gibraltár mohol byť zahrnutý do širšej dohody Spojeného kráľovstva o ukončení činnosti. ale Londýn odmietol akúkoľvek súvislosť medzi hlasovaním a jeho budúcim záväzkom voči Gibraltáru. Európska komisia uviedla, že Spojené kráľovstvo bude musieť dosiahnuť samostatnú dvojstrannú dohodu so Španielskom, aby Gibraltár mohol byť zahrnutý do širšej dohody Spojeného kráľovstva o ukončení činnosti.

Geografia - Gibraltár

Kde na svete je Gibraltár? Umiestnenie tejto krajiny je Juhozápadná Európa hraničiaca s Gibraltárskym prielivom, ktorý spája Stredozemné more a severný Atlantický oceán, na južnom pobreží Španielska. Celková plocha krajiny Gibraltár je 6.5 km2, z čoho 6.5 km2 je zem. Takže toto je pomerne malá krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: Úzka pobrežná nížina Gibraltárska skala. Gibraltár má najnižší bod Stredozemné more 0 m, najvyšší bod Gibraltárska skala 426 m. Podnebie je Stredozemné more s miernymi zimami a teplými letami.


Obyvatelia - Gibraltár

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Gibraltár. To číslo je: 29,396 (7/2017 odhad). Takže nie toľko ľudí žije tu. Kto žije tu? Gibraltár 79%, ostatné Británi 13,2%, španielske 2,1%, marocké 1,6%, ostatné EÚ 2,4%, iné 1,6% .). Aké sú jazyky v krajine Gibraltár? Angličtina (používaná v školách a na oficiálne účely), španielčina, taliančina, portugalčina. A náboženstvá: Rímsko-katolíckych 72,1%, anglickej cirkvi 7,7%, inej kresťanskej 3,8%, moslimskej 3,6%, židovskej 2,4%, hinduiskej 2%, inej 1,1%, žiadnej 7,1%, nespecifikovanej 0,1% (2012 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 34.7 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 79.6 rok. Kde ľudia žijú v krajine Gibraltár? Tu: nevedno. Hlavné mestské oblasti krajiny Gibraltár sú: Gibraltár (hlavné mesto) 29 000 (2014).

Vláda a hospodárstvo - Gibraltár

Hlavné mesto krajiny Gibraltár je Gibralta a typ vlády parlamentná demokracia (Parlament); samosprávnym zámorským územím Veľkej Británie. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - žiadny (zámorské územie Spojeného kráľovstva). Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Gibraltár, dôležité priemyselné produkty sú cestovný ruch, bankovníctvo a financie, opravy lodí, tabak. Dôležité poľnohospodárske produkty sú žiadne. Najdôležitejšie vývozné komodity sú (Hlavne spätného vývozu) ropy 51%, výrobky spracovateľského priemyslu (2010 est.), a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Španielsko 22,5%, Poľsko 16,7%, Holandsko 15,1%, Veľká Británia 9,9%, Belgicko 8,5%, Pobrežie Slonoviny 5%, Lebanon 4,2% (2016),. Najdôležitejšie dovozné komodity sú palivá, výrobky spracovateľského priemyslu , potraviny a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú USA 22,3%, India 15,2%, Taliansko 11,2%, Španielsko 8,6%, Holandsko 7,2%, Spojené kráľovstvo 6,1%, Grécko 5,3%, Francúzsko 4,3% (2016). Ako bohatá je krajina Gibraltár a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $61,700 (2014 odhad). To znamená, že ľudia sú v priemere bohatí. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: neznáme%.


Mapa - GibraltárE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet