Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Laos

Atlas světa: Laos. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Laos.

Domů - Asie - Laos

Informace - Laos

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Laos. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Laos. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Laos:

Laos - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Laos? Začněme tímto: Moderní Laos má své kořeny ve starověkém Lao království Lan Xang, založené v 14. století pod King FA NGUM. Po 300 let měl Lan Xang vliv na současnou Kambodžu a Thajsko, stejně jako na vše, co je nyní Laos. Po staletích postupného úpadku se Laos dostal pod panství Siam (Thajsko) od konce 18. století do konce 19. století, kdy se stal součástí francouzské indočiny. Franko-siamská smlouva z roku 1907 definovala současnou hranici Lao s Thajskem. V roce 1975 převzal komunistický pathet Lao vládu, ukončil šesti století starou monarchii a zavedl přísný socialistický režim úzce sladěný s Vietnamem. Postupný, omezený návrat k soukromému podnikání a liberalizace zahraničních investičních zákonů začaly v roce 1988. Laos se stal členem Aseanu v roce 1997 a WTO v roce 2013.

Geografie - Laos

Kde je na světě Laos? Umístění této země je Jihovýchodní Asie, na severovýchodě Thajska, na západ od Vietnamu. Laos má celkovou plochu 236,800 km2, z čehož 230,800 km2 je země. Takže to je docela velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: převážně drsné hory; některé roviny a plošiny. Nejnižší bod země Laos je řeka Mekong 70 m, nejvyšší bod Phu Bia 2.817 m. A klima je ; období dešťů (květen až listopad); období sucha (prosinec - duben).


Obyvatelé - Laos

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Laos. Počet obyvatel je: 7,126,706 (7/2017 odhad). Takže toto není příliš lidnatá země. Kdo tady žije? Lao 53,2%, Khmou 11%, Hmong 9,2%, Phouthay 3,4%, Tai 3,1%, Makong 2,5%, Katong 2,2%, Lue 2% Akha 1,8%, ostatní 11,6%. Jaké jsou tu požívané jazyky? Laos hovoří jazyky Lao (oficiální), francouzština, angličtina, různé etnické jazyky. A náboženství: Buddhista 64,7%, křesťanský 1,7%, žádný 31,4%, jiný / neuveden 2,1% (2015 est.). Kolik let je tady lidem? 23 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 64.6 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: Nejvíce hustě obydlená oblast a kolem hlavního města Vientiane; velké komunity jsou primárně nalezeny podél řeky Mekong podél jihozápadní hranice; celková hustota je považována za jednu z nejnižších v jihovýchodní Asii. Hlavní městské oblasti v zemi Laos jsou: Vientiane (kapitál) 997 000 (2015).

Vláda a ekonomika - Laos

Hlavní město země Laos je Vientiane (Viangchan) a typ vlády komunistického státu. Podívejme se na administrativní členění - 17 provincií (khoueng, singulární a množné číslo) a 1 hlavní město (nakhon luang, singulární a množné číslo); (Fujian, Vientiane), Viangchan, Xiangabouli, Xaisomboun, Xekong, Xiangkhouang. Pokud jde o ekonomiku, Laos má tyto důležité průmyslové produkty: těžba drůbeže (měď, cín, zlato, sádra); dřevo, elektrická energie, zemědělské zpracování, pryž, stavebnictví, oděvy, cement, cestovní ruch. Důležité zemědělské produkty jsou Sladké brambory, zelenina, kukuřice, káva, cukrová třtina, tabák, bavlna, čaj, arašídy, rýže; maniok, tapioka, vodní buvoly, prasata, dobytek,. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou výrobky ze dřeva, káva, elektřina, cín, měď, zlato, kasava a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Thajsko 40,1%, Čína 28,5% Vietnam 13,7% (2016),. Nejdůležitější importní komodity jsou stroje a zařízení, vozidel, pohonné hmoty, spotřební zboží a nejdůležitější importní partneři jsou Thajsko 64,6%, Čína 16,5% Vietnam 9,4% ( 2016). Jakým bohatstvím oplývá Laos a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $7,400 (2017 odhad). To je poměrně nízké číslo. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 22% (2013 odhad).


Mapa LaosZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí


Tweet