Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika

Atlas sveta: Laos

Atlas sveta: Laos. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Laos.

Domov - Ázia - Laos

Informácie - Laos

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Laos. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Laos. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Laos tu:

Laos - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Laos? Začnime týmto: Moderný Laos má svoje korene v starodávnom Lao kráľovstve Lan Xang, založenom v 14. storočí pod kráľom FA NGUM. Už 300 rokov mal Lan Xang vplyv na dnešnú Kambodžu a Thajsko, ako aj na všetko, čo je dnes Laos. Po stáročiach postupného úpadku sa Laos dostal pod panstvo Siamu (Thajsko) od konca 18. storočia až do konca 19. storočia, kedy sa stal súčasťou francúzskej indochíny. Francúzsko-siamská zmluva z roku 1907 definovala súčasnú hranicu Lao s Thajskom. V roku 1975 prevzal komunistu Pathet Lao kontrolu nad vládou, ukončila šesťstoročnú monarchiu a zaviedla prísny socialistický režim úzko prepojený s Vietnamom. Postupný, obmedzený návrat k súkromnému podnikaniu a liberalizácia zákonov o zahraničných investíciách sa začali v roku 1988. Laos sa stal členom Aseanu v roku 1997 a WTO v roku 2013.

Geografia - Laos

Kde na svete je Laos? Umiestnenie tejto krajiny je Juhovýchodná Ázia, severovýchodne od Thajska, západne od Vietnamu. Celková plocha krajiny Laos je 236,800 km2, z čoho 230,800 km2 je zem. Takže to je pomerne veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: väčšinou drsné hory; niektoré roviny a plošiny. Laos má najnižší bod rieka Mekong 70 m, najvyšší bod Phu Bia 2 817 m. Podnebie je ; dažďová sezóna (máj až november); suchá sezóna (od decembra do apríla).


Obyvatelia - Laos

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Laos. To číslo je: 7,126,706 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? Lao 53,2%, Khmou 11%, Hmong 9,2%, Phouthay 3,4%, Tai 3,1%, Makong 2,5%, Katong 2,2%, Lue 2% Akha 1,8%, ostatné 11,6%. Aké sú jazyky v krajine Laos? Lao (oficiálny), francúzsky, anglický, rôzne etnické jazyky. A náboženstvá: budhistický 64,7%, kresťanský 1,7%, žiadny 31,4%, iný / neuvedený 2,1% (2015 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 23 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 64.6 rok. Kde ľudia žijú v krajine Laos? Tu: Najhustejšie obývaná oblasť a okolo hlavného mesta Vientiane; veľké komunity sú predovšetkým nájdené pozdĺž rieky Mekong pozdĺž juhozápadnej hranice; celková hustota je považovaná za jednu z najnižších v juhovýchodnej Ázii. Hlavné mestské oblasti krajiny Laos sú: Vientiane (hlavné mesto) 997 000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Laos

Hlavné mesto krajiny Laos je Vientiane (Viangchan) a typ vlády komunistického štátu. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 17 provincií (khoueng, singulárne a plurálne) a 1 hlavné mesto (nakhon luang, singulárne a množné číslo); Attapu, bokem, Bolikhamxai, Champasak, Houaphan, Khammouan, Louangnamtha, Louangphabang, Oudomxai, phongsali, Salavan, Savannakhet, Viangchan (Vientiane), Viangchan, Xaignabouli, Xaisomboun, Chekong, Xiangkhouang. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Laos, dôležité priemyselné produkty sú ťažba hydiny (meď, cín, zlato, sadra); drevo, elektrická energia, poľnohospodárske spracovanie, guma, stavebníctvo, odevy, cement, cestovný ruch. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Sladké zemiaky, zelenina, kukurica, káva, cukrová trstina, tabak, bavlna, čaj, arašidy, ryža; maniok, tapioka, vodné byvoly, ošípané, hovädzí dobytok,. Najdôležitejšie vývozné komodity sú výrobky z dreva, káva, elektrina, cín, meď, zlato, maniok a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Thajsko 40,1%, Čína 28,5% Vietnam 13,7% (2016),. Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje a zariadenia, vozidiel, pohonné hmoty, spotrebný tovar a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Thajsko 64,6%, Čína 16,5% Vietnam 9,4% ( 2016). Ako bohatá je krajina Laos a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $7,400 (2017 odhad). Toto je pomerne nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 22% (2013 odhad).


Mapa - LaosE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2019 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet