Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Mosambik

Atlas světa: Mosambik. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Mosambik.

Domů - Afrika - Mosambik

Informace - Mosambik

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Mosambik. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Mosambik. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Mosambik:

Mosambik - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Mosambik? Začněme tímto: Téměř pět století jako portugalská kolonie skončila s nezávislostí v roce 1975. Velká emigrace, ekonomická závislost na Jihoafrické republice, silné sucho a prodloužená občanská válka bránily rozvoji země až do poloviny 90. let. Vláda vládnoucí pro osvobození Mozambiku (Frelimo) formálně opustila marxismus v roce 1989 a nová ústava následující rok stanovila volby pro více stran a volnou tržní ekonomiku. Dohoda uzavřená OSN mezi Frelimem a ozbrojenými ozbrojenými silami Mosambiku (Renamo) ukončila boje v roce 1992. V roce 2004 prošel Mozambik jemným přechodem, když Joaquim Chissano odstoupil po 18 letech působení v úřadu. Jeho zvolený nástupce Armando Guebuza sloužil dvěma podmínkám a poté předal výkonnou moc Filipe Nyusi v roce 2014.

Geografie - Mosambik

Kde je na světě Mosambik? Umístění této země je Jihovýchodní Afrika, hraničící s Mozambickým kanálem, mezi Jihoafrickou republikou a Tanzánií. Mosambik má celkovou plochu 799,380 km2, z čehož 786,380 km2 je země. Takže to je docela velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: převážně pobřežní nížiny, horské středisko, vysoké náhorní plošiny na severozápadě, hory na západ. Nejnižší bod země Mosambik je Indický oceán 0 m, nejvyšší bod Monte Binga 2,436 m. A klima je tropické až subtropické.


Obyvatelé - Mosambik

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Mosambik. Počet obyvatel je: 26,573,706. Tak tady žije spousta lidí. Kdo tady žije? Afrika 99,66% (Makhuwa, Tsonga, Lomwe, Sena a další), Evropané 0,06%,. Jaké jsou tu požívané jazyky? Mosambik hovoří jazyky Euroafriani 0,2%, Indové 0,08% Emakhuwa 25,3%, Portugalci 10,7%, Xichangana 10,3%, Cisena 7,5% %, Echuwabo 5,1%, ostatní mozambické jazyky 30,1%, ostatní 0,3%, nespecifikováno 3,7% (2007 est.). A náboženství: Římskokatolický 28,4%, muslimský 17,9%, sionistický křesťan 15,5%, protestantský 12,2% (zahrnuje letniční 10,9% a anglikánský 1,3% ), ostatní 6.7%, žádné 18.7%, nespecifikováno 0.7% (2007 est.). Kolik let je tady lidem? 17.2 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 53.7 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: na jižním pobřeží mezi Maputou a Inhambanem, v centrální oblasti mezi Beirou a Chimoiem podél řeky Zambezi a v severních městech Nampula, Cidade de Nacala a Pemba; severozápad a jihozápad jsou nejméně obydlené oblasti. Hlavní městské oblasti v zemi Mosambik jsou: Maputo (hlavní město) 1,187 milionu; Matola 937 000 (2015).

Vláda a ekonomika - Mosambik

Hlavní město země Mosambik je Maputo a typ vlády prezidentská republika. Podívejme se na administrativní členění - 10 provincií, provincie, 1 město (cidade); Cabo Delgado, Gaza, Inhambane, Manica, Maputo, Cidade de Maputo, Nampula, Niassa, Sofala, Tete, Zambezia. Pokud jde o ekonomiku, Mosambik má tyto důležité průmyslové produkty: hliník, ropné produkty, chemikálie (hnojiva, mýdlo, barvy), textil, cement, sklo, azbest, tabák, potraviny, nápoje. Důležité zemědělské produkty jsou Bavlna, kešu ořechy, cukrová třtina, čaj, maniok, tapioca, kukuřice, kokosové ořechy, sisal, citrusy a tropické ovoce, brambory, slunečnice; hovězí maso, drůbeží. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou hliník, krevety, ; objemová elektrická energie a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Nizozemsko 30,8%, Indie 15,2%, Jihoafrická republika 14,6% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou stroje a zařízení, vozidla, palivo, chemikálie, kovové výrobky, potraviny, textilie a nejdůležitější importní partneři jsou Jihoafrická republika 36,6%, Čína 10,9%, Nizozemsko 7,8%, Bahrajn 5,2% Francie 4,2%, Portugalsko 4,2%, Spojené arabské emiráty 4,1% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Mosambik a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $1,300 (2017 odhad). Toto je velmi malé číslo. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 46.1% (2015 odhad).


Mapa MosambikZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2023 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí


Tweet