Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Mozambik

Atlas sveta: Mozambik. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Mozambik.

Domov - Afrika - Mozambik

Informácie - Mozambik

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Mozambik. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Mozambik. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Mozambik tu:

Mozambik - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Mozambik? Začnime týmto: Takmer päť storočí sa ako portugalská kolónia skončila s nezávislosťou v roku 1975. Veľmi rozsiahla emigrácia, ekonomická závislosť na Južnej Afrike, ťažké sucho a predĺžená občianska vojna prekážali rozvoju krajiny až do polovice 90. rokov. Vláda vládnucej strany pre oslobodenie Mozambiku (Frelimo) formálne opustila marxizmus v roku 1989 a nová ústava v nasledujúcom roku zabezpečovala voľby pre viaceré strany a voľnú trhovú ekonomiku. Dohoda uzavretá OSN medzi Frelimom a ozbrojenými ozbrojenými silami Mosambiku (Renamo) ukončila boj v roku 1992. V roku 2004 prešiel Mozambik jemným prechodom, keď Joaquim Chissano odišiel do funkcie po 18 rokoch. Jeho zvolený nástupca, Armando Guebuza, slúžil dvom pojmom a potom odovzdal výkonnú moc Filipe Nyusi v roku 2014.

Geografia - Mozambik

Kde na svete je Mozambik? Umiestnenie tejto krajiny je Juhovýchodná Afrika, hraničiaca s Mozambickým kanálom, medzi Južnou Afrikou a Tanzániou. Celková plocha krajiny Mozambik je 799,380 km2, z čoho 786,380 km2 je zem. Takže to je pomerne veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: prevažne pobrežných nížin, vrchoviny v stredu, vysoké náhorné plošiny na severozápade, hory na západe. Mozambik má najnižší bod Indický oceán 0 m, najvyšší bod Monte Binga 2,436 m. Podnebie je tropických až subtropických.


Obyvatelia - Mozambik

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Mozambik. To číslo je: 26,573,706. Takže tu žije veľa ľudí. Kto žije tu? Afrických 99,66% (Makhuwa, Tsonga, Lomwe, Sena a ďalší), Európania 0,06%, Euro-Afričania 0,2%, Indiáni 0,08%. Aké sú jazyky v krajine Mozambik? Emakhuwa 25,3%, Portugalčania 10,7%, Xichangana 10,3%, Cisena 7,5% %, Echuwabo 5,1%, ostatné mozambické jazyky 30,1%, ostatné 0,3%, nespecifikované 3,7% (2007 est.). A náboženstvá: Rímskokatolícky 28,4%, moslimský 17,9%, sionistický kresťan 15,5%, protestantský 12,2% (vrátane letničných 10,9% a anglikánskej 1,3% ), ostatné 6,7%, žiadne 18,7%, nespecifikované 0,7% (2007 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 17.2 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 53.7 rok. Kde ľudia žijú v krajine Mozambik? Tu: na južnom pobreží medzi južným pobrežím medzi Maputo a Inhambane, v centrálnej oblasti Beira a Chimoio pozdĺž rieky Zambezi a v severných mestách Nampula, Cidade de Nacala a Pemba; severozápad a juhozápad sú najmenšie obývané oblasti. Hlavné mestské oblasti krajiny Mozambik sú: Maputo (hlavné mesto) 1,187 milióna; Matola 937 000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Mozambik

Hlavné mesto krajiny Mozambik je Maputo a typ vlády prezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 10 provincií, provincie, 1 mesto (cidade); Cabo Delgado, Gaza, Inhambane, Manica, Maputo, Cidade de Maputo, Nampula, Niassa, Sofala, Tete, Zambezia. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Mozambik, dôležité priemyselné produkty sú hliník, ropné produkty, chemikálie (hnojivá, mydlo, farby), textil, cement, sklo, azbest, tabak, potraviny, nápoje. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Bavlna, kešu orechov, cukrová trstina, čaj, maniok, tapioka, kukurica, kokosové orechy, sisal, citrusy a tropické ovocie, zemiaky, slnečnice; hovädzie mäso, hydina. Najdôležitejšie vývozné komodity sú hliník, krevety, kešu, ; objemová elektrina a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Holandsko 30,8%, India 15,2%, Južná Afrika 14,6% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje a zariadenia, vozidlá, palivo, chemikálie, kovové výrobky, potraviny, textil a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Južná Afrika 36,6%, Čína 10,9%, Holandsko 7,8%, Bahrajn 5,2% Francúzsko 4,2%, Portugalsko 4,2%, Spojené arabské emiráty 4,1% (2016). Ako bohatá je krajina Mozambik a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $1,300 (2017 odhad). Toto je veľmi nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 46.1% (2015 odhad).


Mapa - MozambikE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia