Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Uzbekistán

Atlas světa: Uzbekistán. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Uzbekistán.

Domů - Asie - Uzbekistán

Informace - Uzbekistán

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Uzbekistán. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Uzbekistán. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Uzbekistán:

Uzbekistán - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Uzbekistán? Začněme tímto: Rusko si podmanilo území dnešního Uzbekistánu koncem 19. století. Pevný odpor vůči červené armádě po bolševické revoluci byl nakonec potlačen a socialistická republika založená v roce 1924. Během sovětské éry intenzivní výroba "bílé zlato" (bavlna) a obilí vedla k nadužívání agrochemikálií a vyčerpání zásob vody, které zanechaly zemi degradované a Aralské moře a některé řeky na polovině suché. Nezávislý od roku 1991 při rozpuštění SSSR snížil svou závislost na monokultuře bavlny diverzifikací zemědělské produkce při rozvoji své exportní kapacity pro minerální a ropné produkty a zvyšování své výrobní základny. První Uzbekistánský prezident Islom Karimov vedl Uzbekistán 25 let až do své smrti v září 2016. Politický přechod k jeho nástupci, tehdejší premiér Shavkat Mirziyojev, byl mírumilovný, ale odložil ústavní proces, kdy by předseda senátu sloužil jako úřadující prezident. Mirziyojev, který vyhrál prezidentské volby v prosinci 2016, zlepšil vztahy s sousedy Uzbekistánu a zavedl rozsáhlé ekonomické a soudní reformy.

Geografie - Uzbekistán

Kde je na světě Uzbekistán? Umístění této země je Střední Asii, v severní části Turkmenistánu, na jihu Kazachstánu. Uzbekistán má celkovou plochu 447,400 km2, z čehož 425,400 km2 je země. Takže to je docela velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: převážně ploché písečné poušti s dunami; rozsáhlé ploché intenzivně zavlažované říční údolí podél řeky Amu Darya, Syr Darya (Sirdaryo) a Zarafshon; Údolí Fergana ve východní části obklopené horským Tádžikistánem a Kyrgyzstánem; zmenšující se Aralské moře na západě. Nejnižší bod země Uzbekistán je Sariqamish Kuli -12 m, nejvyšší bod Adelunga Toghi 4 301 m. A klima je většinou v polovině šířky poušť, dlouhá, horká léta, mírné zimy; semiaridní louky ve východní.


Obyvatelé - Uzbekistán

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Uzbekistán. Počet obyvatel je: 29,748,859 (7/2017 odhad). Tak tady žije spousta lidí. Kdo tady žije? Uzbekistán 80%, ruský 5,5%, Tádžik 5%, Kazachstán 3%, Karakalpak 2,5%, Tatar 1,5% % (1996 est.). Jaké jsou tu požívané jazyky? Uzbekistán hovoří jazyky Uzbek (oficiální) 74,3%, ruský 14,2%, tádžické 4,4%, ostatní 7,1%. A náboženství: muslimské 88% (většinou sunnité), pravoslavní 9%, ostatní 3%. Kolik let je tady lidem? 28.6 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 74 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: nejvíce populace je soustředěno v úrodném údolí Fergana ve východní části země; na jihu má významné shluky lidí, zatímco centrální a západní pouště jsou řídce osídleny. Hlavní městské oblasti v zemi Uzbekistán jsou: Tashkent (hlavní město) 2,251 milionů (2015).

Vláda a ekonomika - Uzbekistán

Hlavní město země Uzbekistán je Taškent (Toshkent) a typ vlády prezidentská republika; vysoce autoritářský. Podívejme se na administrativní členění - 12 provincie (viloyatlar, singular - viloyat), 1 autonomní republika (avtonom respublikasi) a 1 město (shahar); Andijon Viloyati, Buxoro Viloyati, Fargoon Viloyati, Jizzax Viloyati, Namangan Viloyati, Navoiy Viloyati, Qashqadaryo Viloyati (Qarshi), Qoraqalpog'iston Respublikasi (Nukus), Samarqand Viloyati, Sirdaryo Viloyati (Guliston) Termín), Toshkent Shahri [Tashkent City], Toshkent Viloyati (provincie Taškent), Xorazm Viloyati (Urganch). Pokud jde o ekonomiku, Uzbekistán má tyto důležité průmyslové produkty: textil, zpracování potravin, strojírenství, hutnictví, hornictví, těžba uhlovodík, chemikálie. Důležité zemědělské produkty jsou Bavlna, zelenina, ovoce, obilí; živočišné. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou energetické produkty, bavlna, zlato, minerální hnojiva, železné a neželezné kovy, textil, potraviny, stroje, automobily a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Švýcarsko 35,1%, Čína 19,7%, Rusko 9,3%, Turecko 8,7%, Kazachstán 7,2%, Bangladéš 5,4%, Afghánistán 4,9% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou stroje a zařízení, potraviny, chemikálie, železné a neželezné kovy a nejdůležitější importní partneři jsou Čína 22,2%, Rusko 18%, Jižní Korea 10.5% , Kazachstán 10%, Turecko 5,8%, Německo 5,2% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Uzbekistán a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $7,000 (2017 odhad). To je poměrně nízké číslo. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 14% (2016 odhad).


Mapa UzbekistánZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí