Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Uzbekistan

Atlas sveta: Uzbekistan. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Uzbekistan.

Domov - Ázia - Uzbekistan

Informácie - Uzbekistan

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Uzbekistan. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Uzbekistan. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Uzbekistan tu:

Uzbekistan - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Uzbekistan? Začnime týmto: Rusko si podmanilo územie dnešného Uzbekistanu koncom 19. storočia. Tuhý odpor Červenej armáde po boľševickej revolúcii bolo nakoniec potlačené a socialistická republika založená v roku 1924. Počas sovietskej éry, intenzívna produkcia "bieleho zlata" (bavlna) a obilia viedol k nadužívaniu agrochemikálií a vyčerpania zásob vody, ktoré zanechali pôdu degradovanú a Aralovo more a niektoré rieky polovične suché. Nezávislý od roku 1991 po rozpade ZSSR znížil svoju závislosť od monokultúry bavlny tým, že diverzifikoval poľnohospodársku výrobu a zároveň vyvíjal svoju exportnú kapacitu v oblasti nerastných surovín a ropy a zvýšil svoju výrobnú základňu. Prvý prezident Uzbekistanu Islom Karimov viedol Uzbekistan 25 rokov až do svojej smrti v septembri 2016. Politická premena na jeho nástupcu, vtedajší premiér Shavkat Mirziyojev bol pokojný, ale odložil ústavný proces, v ktorom predseda Senátu poslúžil ako úradujúci prezident. Mirziyojev, ktorý vyhral prezidentské voľby v decembri 2016, zlepšil vzťahy s susedmi Uzbekistanu a zaviedol rozsiahle hospodárske a súdne reformy.

Geografia - Uzbekistan

Kde na svete je Uzbekistan? Umiestnenie tejto krajiny je Strednej Ázii, v severnej časti Turkménsku, na juhu Kazachstanu. Celková plocha krajiny Uzbekistan je 447,400 km2, z čoho 425,400 km2 je zem. Takže to je pomerne veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: väčšine piesočnej púšte s dunami; široké, ploché intenzívne zavlažované riečne údolia pozdĺž rieky Amu Darya, Syr Darya (Sirdaryo) a Zarafšon; Údolie Fergana na východe obklopené horským Tadžikistanom a Kirgizskom; zmršťovanie Aralského jazera v západnom. Uzbekistan má najnižší bod Sariqamish Kuli -12 m, najvyšší bod Adelung Toghi 4301. Podnebie je väčšinou v polovici šírky púšť, dlhá, horúce letá, mierne zimy; semiarídne trávne porasty vo východnej.


Obyvatelia - Uzbekistan

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Uzbekistan. To číslo je: 29,748,859 (7/2017 odhad). Takže tu žije veľa ľudí. Kto žije tu? Uzbecký 80%, ruský 5,5%, Tadžik 5%, kazašský 3%, Karakalpak 2,5%, tatársky 1,5% % (1996 est.). Aké sú jazyky v krajine Uzbekistan? Uzbek (oficiálne) 74,3%, ruský 14,2%, tadžické 4,4%, ostatní 7,1%. A náboženstvá: moslimské 88% (väčšinou sunniti), pravoslávni 9%, ostatní 3%. Koľko rokov je ľudom v priemere? 28.6 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 74 rok. Kde ľudia žijú v krajine Uzbekistan? Tu: najviac populácie sa sústreďuje v úrodnom údolí Fergana na najvýchodnejšom ramene krajiny; juh má významné zhluky ľudí, zatiaľ čo centrálne a západné púšte sú riedko osídlené. Hlavné mestské oblasti krajiny Uzbekistan sú: Tashkent (hlavné mesto) 2.251 miliónov (2015).

Vláda a hospodárstvo - Uzbekistan

Hlavné mesto krajiny Uzbekistan je Taškent (Toshkent) a typ vlády prezidentská republika; vysoko autoritársky. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 12 provincií (viloyatlar, singular - viloyat), 1 autonómna republika (avtonom respublikasi) a 1 mesto (shahar); Andijon Viloyati, Buxoro Viloyati, Fargoon Viloyati, Jizzax Viloyati, Namangan Viloyati, Navoiy Viloyati, Qashqadaryo Viloyati (Qarshi), Qaraqalpog'iston Respublikasi (Nukus), Samarqand Viloyati, Sirdaryo Viloyati (Guliston) Termín), Toshkent Shahri [Tashkent City], Toshkent Viloyati (provincia Taškent), Xorazm Viloyati (Urganch). Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Uzbekistan, dôležité priemyselné produkty sú textil, spracovanie potravín, strojárstvo, hutníctvo, baníctvo, ťažba uhľovodík, chemikálie. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Bavlna, zelenina, ovocie, obilie; živočíšne. Najdôležitejšie vývozné komodity sú energetické produkty, bavlna, zlato, minerálne hnojivá, železné a neželezné kovy, textil, potraviny, stroje, automobily a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Švajčiarsko 35,1%, Čína 19,7%, Rusko 9,3%, Turecko 8,7%, Kazachstan 7,2%, Bangladéš 5,4%, Afganistan 4,9% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje a zariadenia, potraviny, chemikálie, železné a neželezné kovy a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Čína 22,2%, Rusko 18%, Južná Kórea 10.5% , Kazachstan 10%, Turecko 5,8%, Nemecko 5,2% (2016). Ako bohatá je krajina Uzbekistan a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $7,000 (2017 odhad). Toto je pomerne nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 14% (2016 odhad).


Mapa - UzbekistanE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia