Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Angola

Atlas světa: Angola. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Angola.

Domů - Afrika - Angola

Informace - Angola

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Angola. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Angola. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Angola:

Angola - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Angola? Začněme tímto: Angola zaznamenává nízké indexy lidského rozvoje, a to navzdory tomu, že od ukončení 27 let občanské války v roce 2002 využila své velké zásoby ropy, aby znovu obnovila. Boj mezi Lidové hnutí za osvobození Angoly (MPLA) vedený José Eduardo DOS Santos Národní unie pro celkovou nezávislost Angola (Unita), vedená Jonasem Savimbim, následovala nezávislost na Portugalsku v roce 1975. V roce 1992, kdy se Angol uskutečnil národní volby, se v roce 1992 objevil mír, ale boje se zase zvedly v roce 1993. Až 1,5 milionu životů může byly ztraceny - a 4 miliony lidí se přesunuly - během více než čtvrt století bojů. Savimbiho smrt v roce 2002 ukončila povstání Unity a upevnila moc MPLA. Prezident DOS Santos v roce 2010 prosadil novou ústavu a v roce 2012 byl zvolen na pětileté funkční období.

Geografie - Angola

Kde je na světě Angola? Umístění této země je Jižní Afrika, hraničící s jižním Atlantským oceánem, mezi Namibií a Demokratickou republikou Kongo. Angola má celkovou plochu 1,246,700 km2, z čehož 1,246,700 km2 je země. Takže to je velmi velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: úzká pobřežní rovina narůstá náhle do obrovské vnitřní plošiny. Nejnižší bod země Angola je Atlantský oceán 0 m, nejvyšší bod Moca 2,620 m. A klima je polořadovku na jihu a podél pobřeží Luandě; severní je chladná, suchá sezóna (květen až říjen) a horké, deštivé období (listopad až duben).


Obyvatelé - Angola

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Angola. Počet obyvatel je: 29,310,273 (7/2017 odhad). Tak tady žije spousta lidí. Kdo tady žije? Ovimbundu 37%, Kimbundu 25%, Bakongo 13%, mestico (smíšený evropský a domorodec africký) 2%, evropský 1%, jiný 22%. Jaké jsou tu požívané jazyky? Angola hovoří jazyky portugalský 71.2% (oficiální), Umbundu 23%, Kikongo 8.2%, Kimbundu 7.8%, Chokwe 6,5%, Nhaneca 3,4%, Nganguela 3,1%, Fiote 2,4%, Kwanhama 2,3%, Muhumbi 2,1%, Luvale 1%, ostatní 3,6%. A náboženství: Římskokatolický 41,1%, Protestant 38,1%, Jiný 8,6%, Žádný 12,3% ). Kolik let je tady lidem? 15.9 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 60.2 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: Většina lidí žije v západní polovině země; městské oblasti představují nejvyšší koncentraci lidí, zejména Luanda. Hlavní městské oblasti v zemi Angola jsou: Luanda (kapitál) 5,506 milionu; Huambo 1,269 milionu (2015).

Vláda a ekonomika - Angola

Hlavní město země Angola je Luanda a typ vlády prezidentské republiky. Podívejme se na administrativní členění - 18 provincií (provincie, singulární - provincie); Bengo, Benguela, Bie, Cabinda, Cunene, Huambo, Huila, Kwando Kubango, Kwanza Norte, Kwanza Sul, Luanda, Lunda Norte, Lunda Sul, Malanje, Moxico, Namibe, Uige, Zaire. Pokud jde o ekonomiku, Angola má tyto důležité průmyslové produkty: ropa; diamanty, železná ruda, fosfáty, živec, bauxit, uran a zlato; cement; základní kovové výrobky; zpracování ryb; zpracování potravin, vaření, tabákové výrobky, cukr; textilie; loď repai. Důležité zemědělské produkty jsou , cukrové třtiny, kávy, sisalu, kukuřice, bavlny, manioku, tapioky, tabáku, zeleniny, plantejnů; hospodářská zvířata; lesní produkty; rybí. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou ropa, diamanty, rafinované ropné produkty, káva, sisal, ryby a rybí výrobky, dřevo, bavlna a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Čína 53,7%, Indie 7,6%, USA 5,6%, Jižní Afrika 5,3%, Francie 4,4% (2016),. Nejdůležitější importní komodity jsou stroje a elektrická zařízení, vozidel a náhradních dílů; potraviny, textil, vojenské zboží a nejdůležitější importní partneři jsou Portugalsko 15,9%, USA 12,5%, Čína 12,2%, Jižní Afrika 6,8%, Belgie 6,3%, Brazílie 5,5%, Spojené království 4,3% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Angola a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $6,800 (2017 odhad). To je poměrně nízké číslo. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 40.5% (2006 odhad).


Mapa AngolaZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí


Tweet