Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Angola

Atlas sveta: Angola. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Angola.

Domov - Afrika - Angola

Informácie - Angola

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Angola. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Angola. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Angola tu:

Angola - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Angola? Začnime týmto: Angola zaznamenáva nízke indexy ľudského rozvoja napriek tomu, že od skončenia 27-ročnej občianskej vojny v roku 2002 využila svoje veľké ropné zásoby na obnovu. Boj medzi Ľudovým hnutím za oslobodenie Angoly (MPLA) pod vedením Jose Eduardo DOS Santos Národná únia pre celkovú nezávislosť Angoly (Unita), ktorú viedol Jonas Savimbi, nasledovala nezávislosť od Portugalska v roku 1975. V roku 1992 nastala mierová vojna, keď sa Angol uskutočnil v národných voľbách, ale v roku 1993 sa znova bojovalo. boli stratené - a 4 milióny ľudí sa presídlili - počas viac ako štvrtého storočia bojov. Savimbiho smrť v roku 2002 ukončila povstanie Unity a upevnila moc MPLA. Prezident DOS Santos v roku 2010 presadil novú ústavu a bol zvolený za prezidenta v roku 2012 na päťročné funkčné obdobie.

Geografia - Angola

Kde na svete je Angola? Umiestnenie tejto krajiny je Južná Afrika, hraničiaca s južným Atlantickým oceánom, medzi Namíbiu a Konžskou demokratickou republikou. Celková plocha krajiny Angola je 1,246,700 km2, z čoho 1,246,700 km2 je zem. Takže to je veľmi veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: úzka pobrežná rovina náhle stúpa na obrovskú vnútornú plošinu. Angola má najnižší bod Atlantický oceán 0 m, najvyšší bod Moca 2,620 m. Podnebie je na juhu a pozdĺž pobrežia do Luanda; severná má chladnú, suchú sezónu (od mája do októbra) a horúce, daždivé obdobie (november až apríl).


Obyvatelia - Angola

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Angola. To číslo je: 29,310,273 (7/2017 odhad). Takže tu žije veľa ľudí. Kto žije tu? Ovimbundu 37%, Kimbundu 25%, Bakongo 13%, mestico (zmiešaný európsky a domorodec africký) 2%, európsky 1%, iný 22%. Aké sú jazyky v krajine Angola? portugalský 71,2% (oficiálny), Umbundu 23%, Kikongo 8.2%, Kimbundu 7.8%, Chokwe 6,5%, Nhaneca 3,4%, Nganguela 3,1%, Fiote 2,4%, Kwanhama 2,3%, Muhumbi 2,1%, Luvale 1%, ostatné 3,6%. A náboženstvá: Rímskokatolícke 41,1%, Protestant 38,1%, Ostatné 8,6%, Žiadne 12,3%. ). Koľko rokov je ľudom v priemere? 15.9 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 60.2 rok. Kde ľudia žijú v krajine Angola? Tu: Väčšina ľudí žije v západnej polovici krajiny; mestské oblasti predstavujú najvyššiu koncentráciu ľudí, najmä. Hlavné mestské oblasti krajiny Angola sú: 5,506 miliónov Luanda Luanda (kapitál); Huambo 1,269 milióna (2015).

Vláda a hospodárstvo - Angola

Hlavné mesto krajiny Angola je Luanda a typ vlády prezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 18 provincií (provincie, singular - provincia); Bengo, Benguela, Bie, Cabinda, Cunene, Huambo, Huila, Kwando Kubang, Kwanza Norte, Kwanza Sul, Luanda, Lunda Norte, Lunda Sul, Malanje, Moxico, Namibe, Uige, Zaire. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Angola, dôležité priemyselné produkty sú ropné ryby ; diamanty, železnú rudu, fosfáty, živec, bauxit, urán a zlato; cement; základné kovové výrobky; spracovanie rýb; spracovanie potravín, pivovarníctvo, tabakové výrobky, cukor; textil; loď repai. Dôležité poľnohospodárske produkty sú , cukrovej trstiny, kávy, sisalu, kukurice, bavlny, manioku, tapioky, tabaku, zeleniny, plantejnok; hospodárskych zvierat; lesné výrobky;. Najdôležitejšie vývozné komodity sú ropa, diamanty, rafinované ropné produkty, káva, sisal, ryby a rybie výrobky, drevo, bavlna a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Čína 53,7%, Indie 7,6%, USA 5,6%, Južná Afrika 5,3%, Francúzsko 4,4% (2016),. Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje a elektrické zariadenia, vozidiel a náhradné diely; potraviny, textil, vojenský tovar a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Portugalsko 15,9%, USA 12,5%, Čína 12,2%, Južná Afrika 6,8%, Belgicko 6,3%, Brazília 5,5%, Spojené kráľovstvo 4,3% (2016). Ako bohatá je krajina Angola a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $6,800 (2017 odhad). Toto je pomerne nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 40.5% (2006 odhad).


Mapa - AngolaE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia