Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Brunej

Atlas světa: Brunej. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Brunej.

Domů - Asie - Brunej

Informace - Brunej

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Brunej. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Brunej. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Brunej:

Brunej - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Brunej? Začněme tímto: Sultanát Brunejův vliv vrcholil mezi 15. a 17. stoletím, kdy se jeho kontrola rozšířila nad pobřežní oblasti severozápadního Bornea a jižních Filipín. Brunej následně vstoupil do období úpadku, které vyvolaly vnitřní rozpor nad královskou posloupností, koloniální expanzí evropských mocností a pirátství. V roce 1888 se Brunej stal britským protektorátem; nezávislost byla dosažena v roce 1984. Stejná rodina vládla Bruneji již více než šest století. Brunej těží z rozsáhlých polí ropy a zemního plynu, zdrojem jednoho z nejvyšších HDP na obyvatele na světě. V roce 2017 oslavil Brunej 50. výročí vstupu sultána Hassanala Bolkiáše na trůn.

Geografie - Brunej

Kde je na světě Brunej? Umístění této země je Jihovýchodní Asie, podél severního pobřeží ostrova Borneo, hraničící s Jihočínským mořem a Malajsií. Brunej má celkovou plochu 5,765 km2, z čehož 5,265 km2 je země. Takže to je docela malá země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: plochá pobřežní rovina se zvedá do hor na východě; kopcovitá nížina na západě. Nejnižší bod země Brunej je Jižní Čína moře 0 m, nejvyšší bod Bukit Pagon 1,850 m. A klima je tropických; horká, vlhká, deštivá.


Obyvatelé - Brunej

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Brunej. Počet obyvatel je: 443,593 (7/2017 odhad). Takže zde nežije příliš lidí. Kdo tady žije? Malajský 65,7%, čínský 10,3%, jiný 24% (2016 est.). Jaké jsou tu požívané jazyky? Brunej hovoří jazyky Malajsie (Bahasa Melayu) oficiální), anglicky, čínské dialekty. A náboženství: Muslim (oficiální) 78,8%, křesťan 8,7%, buddhisté 7,8%, ostatní (včetně domorodých přesvědčení) 4,7% (2011 est.). Kolik let je tady lidem? 30.2 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 77.3 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: neznámo. Hlavní městské oblasti v zemi Brunej jsou: Bandar SERI Begawan 241,000.

Vláda a ekonomika - Brunej

Hlavní město země Brunej je Bandar Seri Begawan a typ vlády absolutní monarchie nebo sultanátu. Podívejme se na administrativní členění - 4 okresy (daerah-daerah, singular - daerah); Belait, Brunei-Muara, Temburong, Tutong. Pokud jde o ekonomiku, Brunej má tyto důležité průmyslové produkty: ropa, rafinace ropy, zkapalněný zemní plyn, stavebnictví, zemědělství, doprava. Důležité zemědělské produkty jsou Rýže, kuřata, vodní buvol, skot, kozy, vejce. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou minerální paliva, organické chemikálie a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Japonsko 36.5%, Jižní Korea 16.8%, Thajsko 10.6%, Indie 9.8%, Malajsie 6.6 Čína, 4,6% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou strojní a mechanické části spotřebiče, minerální paliva, motorová vozidla, elektrické stroje a nejdůležitější importní partneři jsou USA 28,4%, Malajsie 24%, Singapur 7,1%, Indonésie 5,7%, Japonsko 5,3%, Čína 4,9%, Austrálie 4,3% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Brunej a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $76,700 (2017 odhad). To znamená, že tady lidé jsou v průměru bohatí. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: neznámo%.


Mapa BrunejZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí


Tweet