Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Brunej

Atlas sveta: Brunej. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Brunej.

Domov - Ázia - Brunej

Informácie - Brunej

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Brunej. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Brunej. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Brunej tu:

Brunej - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Brunej? Začnime týmto: Sultanát Brunejovho vplyvu dosiahol vrchol medzi 15. a 17. storočím, kedy sa jeho kontrola rozšírila o pobrežné oblasti severozápadného Bornea a južných Filipín. Brunej následne vstúpil do obdobia úpadku, ktoré priniesli vnútorné spory nad kráľovskou postupnosťou, koloniálnym rozširovaním európskych síl a pirátstvom. V roku 1888 sa Brunej stal britským protektorátom; nezávislosť bola dosiahnutá v roku 1984. Rovnaká rodina vládla Bruneji už viac ako šesť storočí. Brunej profituje z rozsiahlych ropných a zemných plynov, čo je zdroj jedného z najvyšších HDP na obyvateľa na svete. V roku 2017 oslávil Brunej 50. výročie pristúpenia sultána Hassanala Bolkiaha k trónu.

Geografia - Brunej

Kde na svete je Brunej? Umiestnenie tejto krajiny je Juhovýchodná Ázia, pozdĺž severného pobrežia ostrova Borneo, hraničiacich s južným Číne a Malajziou. Celková plocha krajiny Brunej je 5,765 km2, z čoho 5,265 km2 je zem. Takže toto je pomerne malá krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: plochá pobrežná rovina stúpa do hôr na východe; kopcovitá nížina na západe. Brunej má najnižší bod Juhočínske more 0 m, najvyšší bod Bukit Pagon 1,850 m. Podnebie je tropických; horúca, vlhká, daždivá.


Obyvatelia - Brunej

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Brunej. To číslo je: 443,593 (7/2017 odhad). Takže nie toľko ľudí žije tu. Kto žije tu? Malajský 65,7%, čínsky 10,3%, iný 24% (2016 est.). Aké sú jazyky v krajine Brunej? Malajský (Bahasa Melayu) oficiálny), anglicky, čínske dialekty. A náboženstvá: Muslim (oficiálne) 78,8%, kresťan 8,7%, budhistický 7,8%, iný (zahŕňa domorodé presvedčenie) 4,7% (2011 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 30.2 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 77.3 rok. Kde ľudia žijú v krajine Brunej? Tu: nevedno. Hlavné mestské oblasti krajiny Brunej sú: Bandar SERI Begawan 241 000.

Vláda a hospodárstvo - Brunej

Hlavné mesto krajiny Brunej je Bandar Seri Begawan a typ vlády absolútna monarchia alebo sultanát. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 4 okresy (daerah-daerah, singular - daerah); Belait, Brunei-Muara, Temburong, Tutong. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Brunej, dôležité priemyselné produkty sú ropa, rafinácia ropy, skvapalnený zemný plyn, stavebníctvo, poľnohospodárstvo, doprava. Dôležité poľnohospodárske produkty sú , zeleniny, ovocia; hovädzí dobytok, kozy, vajíčka. Najdôležitejšie vývozné komodity sú minerálne palivá, organické chemikálie a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Japonsko 36,5%, Južná Kórea 16,8%, Thajsko 10,6%, India 9,8%, Malajzia Čína, 4,6% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú strojné a mechanické časti spotrebičov, minerálne palivá, motorové vozidlá, elektrické stroje a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú USA 28,4%, Malajzia 24%, Singapur 7,1%, Indonézia 5,7%, Japonsko 5,3%, Čína 4,9%, Austrália 4,3% (2016). Ako bohatá je krajina Brunej a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $76,700 (2017 odhad). To znamená, že ľudia sú v priemere bohatí. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: neznáme%.


Mapa - BrunejE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet