Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Libye

Atlas světa: Libye. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Libye.

Domů - Afrika - Libye

Informace - Libye

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Libye. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Libye. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Libye:

Libye - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Libye? Začněme tímto: Italové v roce 1911 nahradili osmanské Turky v oblasti Tripolisu a do roku 1943, když byli poraženi ve druhé světové válce, se nezastavili. Libye se pak dostala do správy OSN a dosáhla nezávislosti v roce 1951. Po vojenském puči v roce 1969 převzal plukovník Muammar al-Kadhafi vedení a začal prosazovat svůj politický systém doma, což je kombinace socialismu a islámu. Během sedmdesátých let využil Qadhafi příjmy z ropy na podporu své ideologie mimo Libyi a podpořil podvratné a teroristické aktivity, které zahrnovaly sestupování dvou letadel - jeden přes Skotsko, druhý v severní Africe - a diskotéka v Berlíně. Sankce OSN v roce 1992 izolovaly Qadhafi politicky a ekonomicky po útoku; sankce byly zrušeny v roce 2003 po libyjské přijetí odpovědnosti za bombový útok a dohodu o náhradě škody. Kaddáfí také souhlasil s tím, že ukončí Libyjský program rozvoje zbraní hromadného ničení a uskutečnil významné kroky při normalizaci vztahů se západními národy. Neklid, který začal v několika zemích Středního východu a severní Afriky koncem roku 2010, vybuchl v líbyjských městech počátkem roku 2011. Kaddáfího brutální zásah proti demonstrantům vyvolal občanskou válku, která vyvolala povolení OSN pro letecké a námořní zásahy mezinárodního společenství. Po měsících bojů mezi vládou a opozičními silami byl režim Kaddáfí v polovině roku 2011 zrušen a nahrazen přechodnou vládou známou jako Národní přechodná rada (NTC). V roce 2012 předala NTC moc zvolenému parlamentu, Generální národní kongres (GNC). Voliči si vybrali nový parlament, který nahradí GNC v červnu 2014 - Sněmovna reprezentantů (HoR), která se přestěhovala do východního města Tobruk po vypuknutí boje v Tripolisu. V říjnu roku 2015 OSN uzavřela dohodu mezi širokou řadou libyjských politických stran a společenských skupin - známých jako Libyjská politická dohoda (LPA). Členové libyjského politického dialogu, včetně zástupců HoR a ex-GNC, podepsali LPA v prosinci 2015. LPA vyzvala k vytvoření dočasné vlády národní dohody nebo GNA s devítičlennou radou předsednictví, HoR , a poradní Vysoká rada státu, která se připojila k většině členů ex-GNC. Plánu LPA na dvouletý přechod na novou ústavu a zvolenou vládu následně schválil rezoluce Rady bezpečnosti OSN 2259, která rovněž vyzvala členské státy, aby ukončily oficiální kontakty s paralelními institucemi. V lednu 2016 HoR hlasoval za schválení LPA, včetně Rady předsednictví, při hlasování proti kontroverznímu ustanovení o vedoucích pozicích v oblasti bezpečnosti. V březnu roku 2016 se v Tripolisu konala Rada předsednictví GNA. V roce 2016 GNA dvakrát oznámila břidlicu ministrů, kteří pracují de facto, ale HoR nepotvrdil ministerský seznam. HoR a ex-GNC-spojená hardliners pokračoval oponovat GNA a bránit provádění LPA. V září 2017 představil zvláštní zástupce OSN Ghassan Salame nový plán politického usmíření.

Geografie - Libye

Kde je na světě Libye? Umístění této země je Severní Afrika, hraničící se Středozemním mořem, mezi Egyptem, Tuniskem a Alžírskem. Libye má celkovou plochu 1,759,540 km2, z čehož 1,759,540 km2 je země. Takže to je velmi velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: převážně neplodná, plochá až vlnitá pláně, náhorní plošiny, přehrady. Nejnižší bod země Libye je Sabkhat Ghuzayyil -47 m, nejvyšší bod Bikku Bitti 2,267 m. A klima je Středomořské pobřeží; suchá, extrémní poušť interio.


Obyvatelé - Libye

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Libye. Počet obyvatel je: 6,653,210 (7/2017 odhad). Takže toto není příliš lidnatá země. Kdo tady žije? Berber a Arab 97%, ostatní 3% (včetně Řeků, Maltese, Italů, Egypťanů, Pákistánců, Turků, Indů a Tunisů). Jaké jsou tu požívané jazyky? Libye hovoří jazyky Arabština (oficiální), italština, angličtina (všude ve velkých městech); Berber (Nafusi, Ghadamis, Suknah, Awjilah, Tamasheq). A náboženství: Muslim (oficiální, prakticky celý Sunni) 96,6%, Christian 2,7%, buddhista 0,3% hinduističtí. Kolik let je tady lidem? 28.9 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 76.7 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: více než 90% obyvatel žije podél pobřeží Středozemního moře mezi Tripolisem na západ a Al Bayda na východě; interiér zůstává obrovsky nedostatečný kvůli Sahaře a nedostatku povrchové vody. Hlavní městské oblasti v zemi Libye jsou: Tripolis (hlavní město) 1,126 milionu (2015).

Vláda a ekonomika - Libye

Hlavní město země Libye je Tripolis (Tarabulus) a typ vlády v přechodu. Podívejme se na administrativní členění - 22 okresů (shabiyat, singular - shabiyat); Al Bután, Al Jabal al-Gharbi, Al Jafarah, Al Jufrah, Al Kufrah, Al Marj, Al Marqab, Al Wahat, Nuqat al Khams, Az Zawiyah, Banghazi, Darnah, Ghat, Misratah, Murzuq, Nalut , Sabha, Surt, Tarabulus, Wadi al Hayat, Wadi ash Shati. Pokud jde o ekonomiku, Libye má tyto důležité průmyslové produkty: ropy, petrochemie, hliník, železo a ocel, zpracování potravin, textil, řemesla, cement. Důležité zemědělské produkty jsou Pšenice, ječmen, citrusy, zelenina, arašídy, sójové boby; dobytek. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou ropy, rafinované ropné produkty, zemní plyn, chemikálie a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Itálie 24,2%, Egypt 21,1%, Španělsko 9,5%, Francie 7,8%, Chorvatsko 5%, Nizozemsko 5%, Čína 4,3% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou stroje, polotovary, potraviny, dopravní prostředky, spotřební zboží a nejdůležitější importní partneři jsou Čína 14,4% 13,3%, Turecko 10,4%, Itálie 5,9% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Libye a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $9,800 (2017 odhad). To je poměrně nízké číslo. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: neznámo%.


Mapa LibyeZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2022 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí


Tweet