Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Líbya

Atlas sveta: Líbya. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Líbya.

Domov - Afrika - Líbya

Informácie - Líbya

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Líbya. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Líbya. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Líbya tu:

Líbya - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Líbya? Začnime týmto: Taliani v roku 1911 nahradili osmanských Turkov v oblasti okolo Tripolisu a až do roku 1943, keď boli porazení v druhej svetovej vojne, nezostali. Líbya potom odovzdala správu OSN a dosiahla nezávislosť v roku 1951. Po vojenskom prevrhu v roku 1969 prevzal plukovník Muammar al-Kadhafi vedenie a začal presadzovať svoj domáci politický systém, ktorý bol kombináciou socializmu a islamu. Počas sedemdesiatych rokov využil Qadhafi príjmy z ropy na podporu svojej ideológie mimo Líbye a podporoval podvratné a teroristické aktivity, ktoré zahŕňali pokles dvoch lietadiel - jedného nad Škótskom, ďalšieho v severnej Afrike - a bombového útoku na diskotéku v Berlíne. Sankcie OSN v roku 1992 izolovali Qadhafi politicky a ekonomicky po útokoch; sankcie boli zrušené v roku 2003 po prijatí líbyjskej zodpovednosti za bombové útoky a dohodu o odškodnení žalobcov. Kaddáfí tiež súhlasil s ukončením líbyjského programu na rozvoj zbraní hromadného ničenia a urobil významné kroky v normalizácii vzťahov so západnými národmi. Nepokoj, ktorý začal v niekoľkých krajinách na Blízkom východe av severnej Afrike koncom roka 2010, vypukol v líbyjských mestách začiatkom roka 2011. Kaddáfího brutálny zákrok proti demonštrantom priniesol občiansku vojnu, ktorá spustila povolenie OSN o leteckej a námornej intervencii medzinárodného spoločenstva. Po mesiacoch bojov medzi vládou a opozičnými silami bol režim Kaddáfí v polovici roka 2011 prevrhnutý a nahradený prechodnou vládou známu ako Národná prechodná rada (NTC). V roku 2012 NTC odovzdala moc zvolenému parlamentu, Generálny národný kongres (GNC). Voliči si vybrali nový parlament, ktorý nahradí GNC v júni 2014 - Snemovňa reprezentantov (HoR), ktorá sa presťahovala do východného mesta Tobruk po vypuknutí bojov v Tripolise. V októbri 2015 OSN sprostredkovala dohodu medzi širokým spektrom líbyjských politických strán a sociálnych skupín - známych ako líbyjská politická dohoda (LPA). Členovia líbyjského politického dialógu, vrátane predstaviteľov HoR a ex-GNC, podpísali LPA v decembri 2015. LPA vyzvala k vytvoreniu dočasnej vlády národnej dohody alebo GNA s deväťčlennou predsedníckou radou, HoR , a poradná vysoká štátna rada, ktorá sa pripojila k väčšine členov výboru GNC. Plánu LPA na dvojročný prechod na novú ústavu a zvolenú vládu následne schválil rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN 2259, ktorá tiež vyzvala členské štáty, aby ukončili oficiálny kontakt s paralelnými inštitúciami. V januári 2016 HoR hlasoval za schválenie LPA vrátane Rady predsedníctva a zároveň hlasovalo proti kontroverznému ustanoveniu o pozíciách vedenia bezpečnosti. V marci 2016 sa v Tripolise usadila Rada predsedníctva GNA. V roku 2016 GNA dvakrát oznámila bridlicu ministrov, ktorí pôsobia de facto, ale HoR nepodporil ministerský zoznam. HoR a ex-GNC-hardliners pokračoval oponovať GNA a brzdiť implementáciu LPA. V septembri 2017 osobitný predstaviteľ OSN Ghassan Salame oznámil nový plán pre politické zmierenie.

Geografia - Líbya

Kde na svete je Líbya? Umiestnenie tejto krajiny je Severná Afrika, hraničiaca so Stredozemným morom, medzi Egyptom, Tuniskom a Alžírskom. Celková plocha krajiny Líbya je 1,759,540 km2, z čoho 1,759,540 km2 je zem. Takže to je veľmi veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: prevažne neplodné, ploché až vlnité pláne, náhorné plošiny, priehlbiny. Líbya má najnižší bod Sabkhat Ghuzayyil -47 m, najvyšší bod Bikku Bitti 2,267 m. Podnebie je Stredozemné pobrežie; suché, extrémne púštne interio.


Obyvatelia - Líbya

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Líbya. To číslo je: 6,653,210 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? Berber a Arab 97%, ostatné 3% (vrátane Grékov, Maltských, Talianov, Egypťanov, Pakistancov, Turkov, Indov a Tunisov). Aké sú jazyky v krajine Líbya? Arabčina (oficiálna), taliančina, angličtina (všeobecne známe vo veľkých mestách); Berber (Nafúsa, Ghadamis, Suknah, Awjilah, Tamasheq). A náboženstvá: Moslim (oficiálne, prakticky celý Sunny) 96,6%, Christian 2,7%, budhista 0,3% hinduistickí. Koľko rokov je ľudom v priemere? 28.9 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 76.7 rok. Kde ľudia žijú v krajine Líbya? Tu: viac ako 90% obyvateľov žije pozdĺž pobrežie Stredozemného mora medzi Tripolisom na západ a Al Bayda na východe; interiér zostáva obrovsky nedostatočne osídlený kvôli Sahare a nedostatku povrchnej vody. Hlavné mestské oblasti krajiny Líbya sú: Tripolis (hlavné mesto) 1,126 milióna (2015).

Vláda a hospodárstvo - Líbya

Hlavné mesto krajiny Líbya je Tripoli (Tarabulus) a typ vlády v prechodnom období. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 22 okresov (shabiyat, singular - shabiyat); Al-Bután, Al-Jabal al-Akhdar, Al Jabal al-Gharbi, Al Jafarah, Al Jufrah, Al Kufrah, Al Marj, Al Marqab, Al Wahat, Nuqat al Khams, Az Zawiyah, Banghazi, Darnah, Ghat, Misratah, Murzuq, Nalut , Sabha, Surt, Tarabulus, Wadi al Hayat, Wadi ash Shati. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Líbya, dôležité priemyselné produkty sú ropy, petrochémie, hliník, železo a oceľ, spracovanie potravín, textil, remeslá, cement. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Pšenice, jačmeňa, citrusy, zelenina, arašidy, sójové bôby; dobytok. Najdôležitejšie vývozné komodity sú ropy, rafinované ropné produkty, zemný plyn, chemikálie a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Taliansko 24,2%, Egypt 21,1%, Španielsko 9,5%, Francúzsko 7,8%, Chorvátsko 5%, Holandsko 5%, Čína 4,3% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje, polotovary, potraviny, dopravné zariadenia, spotrebné výrobky a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Čína 14,4% 13,3%, Turecko 10,4%, Taliansko 5,9% (2016). Ako bohatá je krajina Líbya a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $9,800 (2017 odhad). Toto je pomerne nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: neznáme%.


Mapa - LíbyaE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia