Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Nigérie

Atlas světa: Nigérie. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Nigérie.

Domů - Afrika - Nigérie

Informace - Nigérie

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Nigérie. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Nigérie. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Nigérie:

Nigérie - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Nigérie? Začněme tímto: Britský vliv a kontrola nad tím, co by se stalo Nigérií a nejlidnatější zemí Afriky, vyrostlo v 19. století. Série ústav po druhé světové válce udělila Nigérii větší samostatnost. Po nezávislosti v roce 1960 byla politika označena převraty a většinou vojenskou nadvládou, až do smrti vojenského hlava státu v roce 1998 umožnila politický přechod. V roce 1999 byla přijata nová ústava a byl dokončen pokojný přechod k civilní vládě. Vláda i nadále čelí hrozivému úkolu institucionalizovat demokracii a reformovat ekonomiku založenou na ropě, jejíž příjmy byly promrhány korupcí a špatným hospodařením. Navíc Nigérie nadále prožívá dlouhodobé etnické a náboženské napětí. Přestože prezidentské volby v letech 2003 a 2007 byly poznamenány významnými nesrovnalostmi a násilím, Nigérie v současnosti prožívá nejdelší období civilní vlády od okamžiku nezávislosti. Obecné volby v dubnu 2007 znamenaly první civilní-k-civilní přenos moci v dějinách země a volby v roce 2011 byly obecně považovány za důvěryhodné. Volby do roku 2015 jsou považovány za nejlépe vedené v Nigérii od návratu do civilní vlády, se zastřešující opoziční stranou, Kongresem všech pokroků, který porazil dlouhotrvající lidovou demokratickou stranu, která se řídila od roku 1999. Historie a volby v roce 2011 byly obecně považovány za důvěryhodné. Volby do roku 2015 jsou považovány za nejlépe vedené v Nigérii od návratu do civilní vlády, se zastřešující opoziční stranou, Kongresem všech pokroků, který porazil dlouhotrvající lidovou demokratickou stranu, která se řídila od roku 1999. Historie a volby v roce 2011 byly obecně považovány za důvěryhodné. Volby do roku 2015 jsou považovány za nejlépe vedené v Nigérii od návratu do civilní vlády, se zastřešující opoziční stranou, Kongresem všech pokroků, který porazil dlouhotrvající lidovou demokratickou stranu, která se řídila od roku 1999.

Geografie - Nigérie

Kde je na světě Nigérie? Umístění této země je Západní Afrika, která hraničí s Guinejským zálivem, mezi Beninem a Kamerunem. Nigérie má celkovou plochu 923,768 km2, z čehož 910,768 km2 je země. Takže to je docela velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: jižní nížiny se spojují do středních kopců a náhorní plošiny; hory na jihovýchodě, planiny na sever. Nejnižší bod země Nigérie je Atlantický oceán 0 m, nejvyšší bod Chappal Waddi 2,419 m. A klima je mění; rovník na jihu, tropický v centru, suchý v severní.


Obyvatelé - Nigérie

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Nigérie. Počet obyvatel je: 190,632,261. Takže tato země patří mezi nejlidnatější na světě. Kdo tady žije? Nigérie, nejlidnatější země Afriky, se skládá z více než 250 etnických skupin; nejlidnatější a nejpolupravější jsou: Hausa a Fulani 29%, Yoruba 21%, Igbo (Ibo) 18%, Ijaw 10%, Kanuri 4%, Ibibio 3,5%, Tiv 2,5%. Jaké jsou tu požívané jazyky? Nigérie hovoří jazyky Angličtina (oficiální), Hausa, Igbo (Ibo), Fulani, více než 500 dalších domorodých jazyků. A náboženství: Muslim 50%, křesťan 40%, domorodá víra 10%. Kolik let je tady lidem? 18.4 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 53.8 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: Největší populace jakéhokoli afrického národa; významné populační klastry jsou rozptýleny po celé zemi, přičemž nejvyšší hustota oblastí je na jihu a jihozápadním. Hlavní městské oblasti v zemi Nigérie jsou: Lagosu 13,123 milionu; Kano 3,587 milionů; Ibadan 3,16 milionu; Abuja (hlavní město) 2,44 milionu; Port Harcourt 2 343 milionů; Benin City 1 496 milionů (2015).

Vláda a ekonomika - Nigérie

Hlavní město země Nigérie je Abuja a typ vlády federální prezidentská republika. Podívejme se na administrativní členění - 36 států a 1 území; Abia, Adamawa, Akwa Ibom, Anambra, Bauchi, Bayelsa, Benue, Borno, Cross River, Delta, Ebonyi, Edo, Ekiti, Enugu, Kwara, Lagos, Nasarawa, Niger, Ogun, Ondo, Osun, Oyo, Plateau, Rivers, Sokoto, Taraba, Yobe, Zamfara. Pokud jde o ekonomiku, Nigérie má tyto důležité průmyslové produkty: ropa, uhlí, cín, kolumbit; gumové výrobky, dřevo; kůže a jiné stavební materiály, potraviny, obuv, chemikálie, hnojiva, tisk, keramika, ocel. Důležité zemědělské produkty jsou Kakao, arašídy, bavlna, palmový olej, kukuřice, rýže, čirok, proso, maniok, tapioka, jamy, kaučuk; dobytek, ovce, kozy, prasata; dřevo; Ryba. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou ropa a ropné produkty 95%, kakao, kaučuk (2012 est.) a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Indie 34 %, USA 9%, Španělsko 5,9%, Francie 5,8%, Jihoafrická republika 5,5%, Kanada 5,1% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou strojní zařízení, chemikálie, dopravní prostředky, průmyslové výrobky, potraviny a živá zvířata a nejdůležitější importní partneři jsou Čína 20,3% , Spojené království 4,4%, Nizozemsko 4,1% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Nigérie a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $5,900 (2017 odhad). To je poměrně nízké číslo. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 70% (2010 odhad).


Mapa NigérieZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí


Tweet