Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Nigéria

Atlas sveta: Nigéria. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Nigéria.

Domov - Afrika - Nigéria

Informácie - Nigéria

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Nigéria. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Nigéria. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Nigéria tu:

Nigéria - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Nigéria? Začnime týmto: Britský vplyv a kontrola nad tým, čo sa stane Nigériou a najaflukovanejšou krajinou Afriky, sa rozrástlo v 19. storočí. Séria konštitúcií po druhej svetovej vojne poskytla Nigérii väčšiu autonómiu. Po nezávislosti v roku 1960 bola politika označená prevratmi a väčšinou vojenskou nadvládou, kým smrť vojenskej hlavy štátu v roku 1998 neumožnila politický prechod. V roku 1999 bola prijatá nová ústava a ukončený mierový prechod na civilnú vládu. Vláda naďalej čelí náročnej úlohe inštitucionalizovať demokraciu a reformovať hospodárstvo založené na rope, ktorého príjmy boli preplatené korupciou a zlým hospodárením. Nigéria navyše naďalej zažíva dlhodobé etnické a náboženské napätie. Napriek tomu, že prezidentské voľby v roku 2003 a 2007 boli poznačené významnými nezrovnalosťami a násilím, Nigéria v súčasnosti prežíva najdlhšie obdobie civilnej vlády od vyhlásenia nezávislosti. Všeobecné voľby v apríli 2007 znamenali prvý civilno-civilný prenos moci v histórii krajiny a voľby v roku 2011 boli všeobecne považované za dôveryhodné. Voľby do roku 2015 sa považujú za najlepšie prebiehajúce v Nigérii od návratu do civilnej vlády, pričom zastrešujúca opozičná strana, Kongres všetkých pokrokov, porazila dlho vládnucej ľudovodemokratickej strane, ktorá vládla od roku 1999. história a voľby v roku 2011 boli vo všeobecnosti považované za dôveryhodné. Voľby do roku 2015 sa považujú za najlepšie prebiehajúce v Nigérii od návratu do civilnej vlády, pričom zastrešujúca opozičná strana, Kongres všetkých pokrokov, porazila dlho vládnucej ľudovodemokratickej strane, ktorá vládla od roku 1999. história a voľby v roku 2011 boli vo všeobecnosti považované za dôveryhodné. Voľby do roku 2015 sa považujú za najlepšie prebiehajúce v Nigérii od návratu do civilnej vlády, pričom zastrešujúca opozičná strana, Kongres všetkých pokrokov, porazila dlho vládnucej ľudovodemokratickej strane, ktorá vládla od roku 1999.

Geografia - Nigéria

Kde na svete je Nigéria? Umiestnenie tejto krajiny je Západná Afrika, hraničiaca s Guinejským zálivom, medzi Beninom a Kamerunom. Celková plocha krajiny Nigéria je 923,768 km2, z čoho 910,768 km2 je zem. Takže to je pomerne veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: južnej nížine zlúčiť do centrálnych kopcov a plošín; hory na juhovýchode, roviny na severe. Nigéria má najnižší bod Atlantický oceán 0 m, najvyšší bod Chappal Waddi 2,419 m. Podnebie je mení; rovník na juhu, tropický v strede, suchý v severnej.


Obyvatelia - Nigéria

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Nigéria. To číslo je: 190,632,261. Táto krajina patrí medzi najľudnatejšie na svete. Kto žije tu? Nigéria, najľudnatejšia krajina v Afrike, pozostáva z viac ako 250 etnických skupín; najľudnatejšie a politicky najvplyvnejšie sú: Hausa a Fulani 29%, Yoruba 21%, Igbo (Ibo) 18%, Ijaw 10%, Kanuri 4%, Ibibio 3,5%, Tiv 2,5%. Aké sú jazyky v krajine Nigéria? Angličtina (oficiálne), Hausa, Igbo (Ibo), Fulani, viac ako 500 ďalších domorodých jazykov. A náboženstvá: moslimských 50%, kresťanských 40%, domorodých názorov 10%. Koľko rokov je ľudom v priemere? 18.4 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 53.8 rok. Kde ľudia žijú v krajine Nigéria? Tu: Najväčšej populácie akéhokoľvek afrického národa; významné skupiny obyvateľstva sú rozptýlené po celej krajine, pričom najvyššie hustotné oblasti sú na juhu a juhozápadnom. Hlavné mestské oblasti krajiny Nigéria sú: Lagose 13,123 milióna; Kano 3,587 miliónov; Ibadan 3,16 milióna; Abuja (hlavné mesto) 2,44 milióna; Port Harcourt 2 343 miliónov; Benin City 1.496 miliónov (2015).

Vláda a hospodárstvo - Nigéria

Hlavné mesto krajiny Nigéria je Abuja a typ vlády federálna prezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 36 štátov a 1 územie; Abia, Adamawa, Akwa Ibom, Anambra, Bauchi, Bayelsa, Benue, Borno, Cross River, Delta, Ebonyi, Edo, Ekiti, Enugu, Kwara, Lagos, Nasarawa, Niger, Ogun, Ondo, Osuna, Oyo, Plateau, Rivers, Sokoto, Taraba, Yobe, Zamfara. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Nigéria, dôležité priemyselné produkty sú ropa, uhlie, cín, kolumbit; gumené výrobky, drevo; koža, textil, cement a ďalšie stavebné materiály, potravinárske výrobky, obuv, chemické látky, hnojivá, tlač, keramika, oceľ. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Kakao, arašidy, bavlna, palmový olej, kukurica, ryža, cirok, proso, maniok, tapioka, jamy, kaučuk; dobytok, ovce, kozy, ošípané; drevo; ryby. Najdôležitejšie vývozné komodity sú ropy a ropných produktov z 95%, kakao, gumy (2012 est.), a najdôležitejšími exportnými partnermi sú India 34 Španielsko 5,9%, Francúzsko 5,8%, Južná Afrika 5,5%, Kanada 5,1% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú strojov, chemikálií, dopravných zariadení, priemyselných výrobkov, potravín a živých zvierat a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Čína 20,3%, USA 8,3%, Belgicko 7,6% , Spojené kráľovstvo 4,4%, Holandsko 4,1% (2016). Ako bohatá je krajina Nigéria a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $5,900 (2017 odhad). Toto je pomerne nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 70% (2010 odhad).


Mapa - NigériaE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia