Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Turkmenistán

Atlas světa: Turkmenistán. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Turkmenistán.

Domů - Asie - Turkmenistán

Informace - Turkmenistán

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Turkmenistán. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Turkmenistán. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Turkmenistán:

Turkmenistán - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Turkmenistán? Začněme tímto: Současný Turkmenistán pokrývá území, které je po staletí na křižovatce civilizací. Oblast byla vládnuta v dávných dobách různými perskými říšími a byla dobytá Alexandrem Velikým, muslimskými armádami, Mongoly, Turkickými válečníky a nakonec Rusy. Ve středověku byla Merv (jedna z největších měst islámského světa a významná zastávka na Silk Road). Ruské federace připojené v pozdních 1800s, Turkmenistán později patřil prominentně v anti-bolševické hnutí ve střední Asii. V roce 1924 se Turkmenistán stal sovětskou republikou; dosáhla nezávislosti při rozpuštění SSSR v roce 1991. Rozsáhlé zásoby uhlovodíků a zemního plynu, které dosud nebyly plně využívány, začaly transformovat zemi. Vláda Turkmenistánu se chystá rozšířit své projekty těžby a dodávky a pokusila se diverzifikovat své trasy vývozu plynu mimo ruskou plynovod. V roce 2010 začaly fungovat nové plynovody, které přepravují turkmenský plyn do Číny a do severního Íránu, a účinně ukončily ruský monopol na export turkmenských plynů. V roce 2016 Rusko a Írán zastavily nákup plynu z Turkmenistánu, čímž se Čína stala jediným kupujícím turkmenského plynu. Prezident pro život Saparmurat Nyyazow zemřel v prosinci 2006 a Turkmenistán uspořádal v únoru 2007 své první vícekandidátní prezidentské volby. Jako nový prezident země se objevil Gurbanguly Berdimuhamedow, místopředseda kabinetu v Nyyazowě. Byl znovu zvolen v roce 2012 a opět v roce 2017 s více než 97% hlasů v obou případech, ve volbách široce považovaných za nedemokratické.

Geografie - Turkmenistán

Kde je na světě Turkmenistán? Umístění této země je Střední Asie, která hraničí s Kaspickým mořem, mezi Íránem a Kazachstánem. Turkmenistán má celkovou plochu 488,100 km2, z čehož 469,930 km2 je země. Takže to je docela velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: plochá písková poušť s dunami stoupajícími na hory na jihu; nízké hory podél hranice s Íránem; hranice Kaspického moře na západě. Nejnižší bod země Turkmenistán je Vpadina Akchanaya -81 m (Sarygamysh Koli je jezero v severním Turkmenistánu s hladinou vody, která se pohybuje nad a pod výškami Vpadiny Akchanaya, jezero kleslo až na -110 m), nejvyšší bod Gora Ayribaba 3 139 m. A klima je subtropická poušť.


Obyvatelé - Turkmenistán

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Turkmenistán. Počet obyvatel je: 5,351,277 (7/2017 odhad). Takže toto není příliš lidnatá země. Kdo tady žije? Turkmenisté 85%, Uzbekisté 5%, Rusové 4%, jiní 6% (2003). Jaké jsou tu požívané jazyky? Turkmenistán hovoří jazyky Turkmenisté (oficiální) 72%, Rusové 12%, Uzbekisté 9%, Ostatní 7%. A náboženství: Muslim 89% %, neznámé 2%. Kolik let je tady lidem? 27.9 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 70.4 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: Nejvíce hustě obydlené oblasti jsou jižní, východní a severovýchodní oázy; přibližně 50% populace žije v hlavním městě Ašchabad. Hlavní městské oblasti v zemi Turkmenistán jsou: Ašchabát (hlavního města) av jeho okolí 746 000 (2015).

Vláda a ekonomika - Turkmenistán

Hlavní město země Turkmenistán je Ashgabat (Ashkhabad) a typ vlády prezidentské republiky; autoritářské. Podívejme se na administrativní členění - 5 provincií (welayatlar, singulární - welayat) a 1 samostatným městem: Ahal Welayaty (Anew), Ashgabat, Balkan Welayaty (Balkanabat), Dasoguz Welayaty, Lebap Welayaty (Turkmenabat), Mary Welayaty. Pokud jde o ekonomiku, Turkmenistán má tyto důležité průmyslové produkty: zemní plyn, ropa, ropné produkty, textil, zpracování potravin. Důležité zemědělské produkty jsou Bavlny, obilí, melouny; dobytek. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou plyn, ropa, petrochemický průmysl, textilie, bavlna fibe a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Číně 70%, Turecko 5,3%, Itálie 5,3%, v Afghánistánu 4,5%, v Rusku 4,1% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou stroje a zařízení, chemikálie, potraviny a nejdůležitější importní partneři jsou Turecko 26,4%, Rusko 10,5%, Japonsko 8,6%, Německo 8,2%, Jižní Korea 7,8%, Čína 7,2%, Itálie 5,2%. Jakým bohatstvím oplývá Turkmenistán a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $18,700 (2017 odhad). To je docela dobré. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 0.2% (2012 odhad).


Mapa TurkmenistánZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí


Tweet