Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika

Atlas sveta: Japonsko

Atlas sveta: Japonsko. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Japonsko.

Domov - Ázia - Japonsko

Informácie - Japonsko

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Japonsko. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Japonsko. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Japonsko tu:

Japonsko - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Japonsko? Začnime týmto: V roku 1603, po desaťročiach občianskej vojny, šógunát Tokugawa (vojenská, dynastická vláda) odštartoval dlhodobú relatívnu politickú stabilitu a izoláciu od zahraničného vplyvu. Po viac ako dve storočia táto politika umožnila Japonsku vychutnať si rozkvet svojej domácej kultúry. Japonsko otvorilo svoje prístavy po podpísaní zmluvy Kanagawa s USA v roku 1854 a začalo sa intenzívne modernizovať a industrializovať. Počas konca 19. a začiatku 20. storočia sa Japonsko stalo regionálnou mocou, ktorá dokázala poraziť sily Číny aj Ruska. Obývala Kórea, Formosa (Taiwan) a južný ostrov Sachalin. V rokoch 1931-32 Japonsko obsadilo Manchuriu a v roku 1937 začalo rozsiahlu inváziu do Číny. Japonsko zaútočilo na americké sily v roku 1941 - ktorý vstúpil do druhej svetovej vojny - a čoskoro obsadil veľa východnej a juhovýchodnej Ázie. Po porážke v druhej svetovej vojne sa Japonsko vrátilo, aby sa stalo ekonomickou silou a spojencom USA. Zatiaľ čo cisár si zachováva svoj trón ako symbol národnej jednoty, zvolení politici majú skutočnú rozhodovaciu silu. Po troch desaťročiach bezprecedentného rastu zaznamenalo japonské hospodárstvo výrazné spomalenie od 90. rokov, ale krajina zostáva ekonomickou silou. V marci 2011 japonské najsilnejšie zemetrasenie a sprievodné cunami zničili severovýchodnú časť ostrova Honshu, zabili tisíce ľudí a poškodili niekoľko jadrových elektrární. Katastrofa postihla ekonomiku krajiny a jej energetickú infraštruktúru a testovala jej schopnosť riešiť humanitárne katastrofy.

Geografia - Japonsko

Kde na svete je Japonsko? Umiestnenie tejto krajiny je Východná Ázia, ostrovný reťazec medzi Severným Tichým oceánom a Japonskom morom, východne od Kórejského polostrova. Celková plocha krajiny Japonsko je 377,915 km2, z čoho 364,485 km2 je zem. Takže to je pomerne veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: väčšinou drsné a hornaté. Japonsko má najnižší bod Hachiro-gata -4 m, najvyšší bod Mount Fuji 3 776 m. Podnebie je pohybuje od tropických na juhu až po chladné mierne na severe.


Obyvatelia - Japonsko

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Japonsko. To číslo je: 126,451,398 (7/2017 odhad). Táto krajina patrí medzi najľudnatejšie na svete. Kto žije tu? Japonci 98,5%, Korejci 0,5%, Číňania 0,4%, Ostatné 0,6%. Aké sú jazyky v krajine Japonsko? Japonský. A náboženstvá: šintoizmus 79,2%, Budhizmus 66,8% Kresťanstvo 1,5%, ostatné 7,1%. Koľko rokov je ľudom v priemere? 47.3 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 85.3 rok. Kde ľudia žijú v krajine Japonsko? Tu: Všetky primárne a sekundárne regióny s vysokou hustotou obyvateľstva ležia na pobreží; jedna tretina obyvateľstva sídli v Tokiu a okolo neho na centrálnej rovine (Kanto Plain). Hlavné mestské oblasti krajiny Japonsko sú: Tokyo (hlavné mesto) 38.001 miliónov; Osaka-Kobe 20,238 milióna; Nagoya 9,406 milióna; Kitakyushu-Fukuoka 5,51 milióna; Shizuoka-Hamamatsu 3 369 miliónov; Sapporo 2,571 milióna (2015).

Vláda a hospodárstvo - Japonsko

Hlavné mesto krajiny Japonsko je Tokio a typ vlády Parlamentná ústavná monarchia. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 47 prefektúr; Aichi, Akita, Aomori, Chiba, Fukushima, Gifu, Gunma, Hirošima, Hokkaido, Hyogo, Ibaraki, Nagano, Nagasaki, Nara, Niigata, Osaka, Saga, Saitama, Shiga, Shimane, Shizuoka, Tochigi, Tokushima, Tokio, Tottori, Toyama, Wakayama, Yamagata, Yamaguchi, Yamanashi. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Japonsko, dôležité priemyselné produkty sú medzi najväčší a technologicky najmodernejší výrobcovia motorových vozidiel ocele a neželezných kovov, lodí, chemikálií, textilu, spracovaných potravín. Dôležité poľnohospodárske produkty sú zelenina, ryža, ryby, hydina, ovocie, mliečne výrobky, bravčové mäso, hovädzie mäso, kvetiny, zemiaky / taros / yams, cukrová trstina, čaj, strukoviny, pšenica a jačmeň. Najdôležitejšie vývozné komodity sú motorových vozidiel 14,9%; výrobky zo železa a ocele - 5,4%; polovodiče 5%; auto diely 4,8%; zariadenia na výrobu energie 3,5%; plastové materiály 3,3% (v roku 2014), a najdôležitejšími exportnými partnermi sú USA 20,2%, Čína 17,7%, Južná Kórea 7,2%, Hongkong 5,2%, Thajsko 4,3% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú ropné 16,1%; tekutý zemný plyn 9,1%; oblečenie 3,8%; polovodiče 3,3%; uhlie 2,4%; audio a vizuálne zariadenia 1,4% (2014 est.) a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Čína 25,8%, USA 11,4%, Austrália 5%, Južná Kórea 4,1% (2016). Ako bohatá je krajina Japonsko a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $42,700 (2017 odhad). To znamená, že ľudia sú v priemere bohatí. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 16.1% (2013 odhad).


Mapa - JaponskoE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2019 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet