Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Kuba

Atlas světa: Kuba. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Kuba.


Informace - Kuba

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Kuba. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Kuba. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Kuba:

Kuba - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Kuba? Začněme tímto: Původní americká populace Kuby začala klesat po evropském objevu ostrova Christopherem Kolumbem v roce 1492 a po jeho vývoji jako španělské kolonie v příštích několika staletích. Velké množství afrických otroků bylo dovezeno k práci s kávou a cukrovou plantážou a Havana se stala spouštěcím místem pro každoroční flotilu pokladů směřující do Španělska z Mexika a Peru. Španělská vláda nakonec vyvolala hnutí za nezávislost a příležitostné vzpoury, které byly tvrdě potlačeny. Americká intervence během španělsko-americké války v roce 1898 pomohla kubáncům při svržení španělské vlády. Pařížská smlouva založila kubánskou nezávislost od Španělska v roce 1898 a po třech a půl letech následné americké vojenské vlády, Kuba se stala nezávislou republikou v roce 1902, po níž ostrov prožil řadu vlád většinou ovládaných vojenskými a korupčními politikami. Fidel Castro vedl povstaleckou armádu k vítězství v roce 1959; jeho autoritativní pravomoc po dobu pěti desetiletí drželo následující režim společně. V únoru 2008 vystoupil jako prezident ve prospěch svého mladšího bratra Raula Castra. Kubánská komunistická revoluce se sovětskou podporou byla během šedesátých, sedmdesátých a osmdesátých let exportována po celé Latinské Americe a Africe. Dne 8.-9. Září 2017 prošel hurikán Irma podél severního pobřeží Kuby, což způsobilo rozsáhlé škody na stavbách, silnicích a napájecích zdrojích. Země v roce 1990 čelila silnému hospodářskému poklesu po stažení bývalých sovětských dotací v hodnotě 4 až 6 miliard dolarů ročně. Kuba občas zobrazuje americké embargo, zavedené od roku 1961, jako zdroj jeho obtíží. Během uplynulého desetiletí rostla komunikace s kubánskou vládou s cílem řešit národní zájmy. V důsledku úsilí zahájeného v prosinci roku 2014 o obnovení diplomatických vztahů s kubánskou vládou, které byly v lednu 1961 odříznuty, USA a Kuba 20. července 2015 znovu otevřely velvyslanectví ve svých zemích. Zůstává však embargo. Nedovolená migrace kubánských občanů do USA prostřednictvím námořních a pozemních tras byla dlouhodobou výzvou. V roce 2016 pobřežní stráž USA zakázal 5,228 kubánských státních příslušníků na moři. Také ve FY 2016 se 44,553 kubánských migrantů prezentovalo v různých příhraničních přístavech po celém Spojených státech. Dne 12. ledna 2017 podepsaly USA a Kuba společné prohlášení, které ukončilo takzvané "mokré nohy, politiku "suché nohy", jíž měli kubánští občané, kteří dosáhli americké půdy, dovoleno zůstat, což usnadnilo repatriaci kubánských migrantů. Nedovolená kubánská migrace od té doby značně klesla.

Geografie - Kuba

Kde je na světě Kuba? Umístění této země je Karibik, ostrov mezi Karibským mořem a severním Atlantickým oceánem, 150 km jižně od Key West, Florida. Kuba má celkovou plochu 110,860 km2, z čehož 109,820 km2 je země. Takže to není nijak velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: převážně rovinatý do rovinatých plání s drsnými kopci a horami na jihovýchodě. Nejnižší bod země Kuba je Karibské moře 0 m, nejvyšší bod Pico Turquino 1974 m. A klima je tropických; zpomalené obchodními větry; období sucha (listopad až duben); deštivé období (květen až říjen).


Obyvatelé - Kuba

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Kuba. Počet obyvatel je: 11,147,407 (7/2017 odhad). Takže toto není příliš lidnatá země. Kdo tady žije? bílé 64.1%, mulatto nebo smíšené 26.6%, černé 9.3%. Jaké jsou tu požívané jazyky? Kuba hovoří jazyky Španělský (oficiální). A náboženství: nominálně římský katolík 85%, protestantik, svědkové Jehovovi, židovští, Santeria. Kolik let je tady lidem? 41.5 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 78.8 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: Velké populační klastry nalezené v celé zemi, významnější jsou ve větších městech a obcích, hlavní město Havany. Hlavní městské oblasti v zemi Kuba jsou: Havana (hlavní město) 2.137 milionů (2015).

Vláda a ekonomika - Kuba

Hlavní město země Kuba je Havana a typ vlády komunistického státu. Podívejme se na administrativní členění - 15 provincií (provincie, singular - provincie) a 1 zvláštní obec (municipio especial); Artemisa, Camaguey, Ciego de Avila, Cienfuegos, Granma, Guantánamo, Holguin, Isla de la Juventud, La Habana, Las Tunas, Matanzas, Mayabeque, Pinar del Rio, Sancti Spiritus, Santiago de Cuba, Villa Clara. Pokud jde o ekonomiku, Kuba má tyto důležité průmyslové produkty: ropa, nikl, kobalt, léčiva, tabák, konstrukce, ocel, cement, zemědělské stroje, suga. Důležité zemědělské produkty jsou cukru, tabáku, citrusů, kávy, rýže, brambor, fazole; dobytka. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou ropa, nikl, zdravotnické výrobky, cukr, tabák, ryba, citrus, káva a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Rusko 22,9%, Venezuela 15,4%, Španělsko 10,3% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou ropa, potraviny, stroje a zařízení, chemikálie a nejdůležitější importní partneři jsou Čína 29,2%, Španělsko 14%, Itálie 5,1% , Brazílie 4,7%, Mexiko 4,4%, Rusko 4,3%, Kanada 4,1%, USA 4% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Kuba a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $11,900 (2016 odhad). To je docela dobré. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: neznámo%.


Mapa KubaZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí