Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Kuba

Atlas sveta: Kuba. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Kuba.


Informácie - Kuba

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Kuba. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Kuba. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Kuba tu:

Kuba - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Kuba? Začnime týmto: Kubánska indonézska populácia začala klesať po európskom objave ostrova Christopher Columbus v roku 1492 a po jeho vývoji ako španielskej kolónie v najbližších niekoľkých storočiach. Veľké množstvo afrických otrokov bolo dovezených do práce s kávou a cukrovou plantážou a Havana sa stala východiskovým bodom pre každoročné flotily pokladov smerujúcich do Španielska z Mexika a Peru. Španielske pravidlo nakoniec vyvolalo hnutie za nezávislosť a príležitostné povstania, ktoré boli prísne potlačené. Americká intervencia počas Španielsko-americkej vojny v roku 1898 pomohla Kubáncom pri zvrhnutí španielskej vlády. Parížska zmluva stanovila kubánsku nezávislosť od Španielska v roku 1898 a po troch a pol rokoch následnej americkej vojenskej vlády, Kuba sa stala nezávislou republikou v roku 1902, po ktorej ostrov prežil sériu vlád väčšinou ovládanú vojenskými a skorumpovanými politikmi. Fidel Castro viedol povstaleckú armádu k víťazstvu v roku 1959; jeho autoritatívna vláda držala nasledujúci režim spolu takmer päť desaťročí. V februári 2008 odišiel za prezidenta v prospech svojho mladšieho brata Raúla Castra. Kubánska komunistická revolúcia so sovietskym podporou bola počas 60., 70. a 80. rokov exportovaná po celej Latinskej Amerike a Afrike. V dňoch 8.-9. Septembra 2017 prešlo hurikán Irma pozdĺž severného pobrežia Kuby, čo spôsobilo rozsiahle škody na stavbách, cestách a elektrických zdrojoch. Táto krajina čelila vážnemu hospodárskemu poklesu v roku 1990 po stiahnutí bývalých sovietskych dotácií v hodnote 4 až 6 miliárd dolárov ročne. Kuba občas zobrazuje americké embargo, v roku 1961, ako zdroj jej ťažkostí. Počas uplynulého desaťročia narastá komunikácia s kubánskou vládou s cieľom riešiť národné záujmy. V dôsledku úsilia začatého v decembri 2014 o obnovenie diplomatických vzťahov s kubánskou vládou, ktoré boli prerušené v januári 1961, USA a Kuba 20. júla 2015 opätovne otvorili veľvyslanectvá vo svojich krajinách. Avšak embargo zostáva na mieste. Nelegálna migrácia kubánskych štátnych príslušníkov do USA prostredníctvom námorných a pozemných ciest je dlhodobou výzvou. V roku 2016 americká pobrežná stráž zakázala 5,228 kubánskych občanov na mori. Taktiež v roku 2016 sa na celom území Spojených štátov prezentovalo 44 553 kubánskych migrantov na rôznych vstupných hraničných prístavoch. Dňa 12. januára 2017 podpísali USA a Kuba spoločné vyhlásenie, ktoré ukončilo takzvané "mokré chodidlo, politika suchých nôh ", ktorou bolo povolené zostať kubánski štátni príslušníci, ktorí sa dostali do americkej pôdy, uľahčiť repatriáciu kubánskych migrantov. Nedovolená kubánska migrácia sa výrazne znížila.

Geografia - Kuba

Kde na svete je Kuba? Umiestnenie tejto krajiny je Karibik, ostrov medzi karibským morom a severným Atlantickým oceánom, 150 km južne od Key West, Florida. Celková plocha krajiny Kuba je 110,860 km2, z čoho 109,820 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: prevažne rovinatá až do rovinných plání, s nerovnými kopcami a horami na juhovýchode. Kuba má najnižší bod Karibské more 0 m, najvyšší bod Pico Turquino 1 974 m. Podnebie je tropických; moderované obchodnými vetrami; suchá sezóna (november až apríl); dažďová sezóna (od mája do októbra).


Obyvatelia - Kuba

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Kuba. To číslo je: 11,147,407 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? biely 64,1%, mulatto alebo zmiešané 26,6%, čierne 9,3%. Aké sú jazyky v krajine Kuba? Španielsky (oficiálny). A náboženstvá: nominálne rímskokatolícky 85%, protestant, svedkovia Jehovovi, židia, Santeria. Koľko rokov je ľudom v priemere? 41.5 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 78.8 rok. Kde ľudia žijú v krajine Kuba? Tu: Veľké skupiny obyvateľstva nachádzajúce sa v celej krajine, významnejšie sú vo väčších mestách a mestách, hlavné mesto Havany. Hlavné mestské oblasti krajiny Kuba sú: Havana (hlavné mesto) 2,137 milióna (2015).

Vláda a hospodárstvo - Kuba

Hlavné mesto krajiny Kuba je Havana a typ vlády komunistický štát. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 15 provincií (provincie, singular - provincia) a 1 špeciálna obec (municipio especial); Artemisa, Camaguey, Ciego de Avila, Cienfuegos, Granma, Guantánamo, Holguin, Isla de la Juventud, La Habana, Las Tunas, Matanzas, Mayabeque, Pinar del Rio, Sancti Spiritus, Santiago de Cuba, Villa Clara. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Kuba, dôležité priemyselné produkty sú ropa, nikel, kobalt, liečivá, tabak, stavebníctvo, oceľ, cement, poľnohospodárske stroje, sušina. Dôležité poľnohospodárske produkty sú cukor, tabak, citrusy, káva, ryža, zemiaky, fazuľa; dobytka. Najdôležitejšie vývozné komodity sú ropa, nikel, zdravotnícke výrobky, cukor, tabak, ryba, citrus, káva a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Rusko 22,9%, Venezuela 15,4%, Španielsko 10,3% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú ropa, potraviny, stroje a zariadenia, chemikálie a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Čína 29,2%, Španielsko 14%, Taliansko 5,1% , Brazília 4,7%, Mexiko 4,4%, Rusko 4,3%, Kanada 4,1%, USA 4% (2016). Ako bohatá je krajina Kuba a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $11,900 (2016 odhad). To je celkom dobré. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: neznáme%.


Mapa - KubaE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia