Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Malawi

Atlas sveta: Malawi. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Malawi.

Domov - Afrika - Malawi

Informácie - Malawi

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Malawi. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Malawi. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Malawi tu:

Malawi - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Malawi? Začnime týmto: Založená v roku 1891, britský protektorát Nyasaland sa stal nezávislým národom v Malawi v roku 1964. Po troch desaťročiach vládnutia jednej strany pod prezidentom Hastingsom Kamuzu Bandou sa v roku 1994 uskutočnila viacstranná prezidentská a parlamentná voľba v rámci dočasnej ústavy, plný účinok v nasledujúcom roku. Prezident Bingu wa Mutharika, zvolený v roku 2004 po neúspešnom pokuse predchádzajúceho prezidenta zmeniť a doplniť ústavu s cieľom povoliť iný termín, sa usiloval presadiť svoju autoritu proti svojmu predchodcovi a následne začal svoju vlastnú stranu, Demokratickej progresívnej strany v roku 2005. Mutaarika bola opätovne zvolená do druhého funkčného obdobia v roku 2009. Počas svojho prvého funkčného obdobia dohliadal na určité hospodárske zlepšenia, ale počas druhého funkčného obdobia bol obvinený z ekonomického zlého hospodárenia a zlej správy vecí verejných. Zomrel náhle v roku 2012 a nasledoval jej viceprezident Joyce Banda, ktorý predtým založil vlastnú stranu, ľudovú stranu. Mutharika brat Peter Mutharika porazil Banda vo voľbách v roku 2014. Rast populácie, zvyšujúci sa tlak na poľnohospodárske pozemky, korupcia a pohroma HIV / AIDS predstavujú pre Malawi veľké problémy.

Geografia - Malawi

Kde na svete je Malawi? Umiestnenie tejto krajiny je Južná Afrika, východne od Zambie, západne a severne od Mozambiku. Celková plocha krajiny Malawi je 118,484 km2, z čoho 94,080 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: úzka pretiahnutá plató so zvlnenými rovinami, zaoblené kopce, niektoré hory. Malawi má najnižší bod križovatka rieky Shire a medzinárodné hranice s Mozambikom 37 m, najvyšší bod Sapitwa (nasadnúť Mlanje) 3002 m. Podnebie je subtropické; dážď (november až máj); suché obdobie (máj až november).


Obyvatelia - Malawi

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Malawi. To číslo je: 19,196,246. Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? Chew 35,1%, Lomwe 18,9%, Yao 13,1%, Ngoni 12%, tumbukština 9,4%, Sena 3,5%, Tonga 1,8%, ňandžština 1%, Nkhonde 0,9% , ďalších 1,8% (2015-16 est.). Aké sú jazyky v krajine Malawi? . A náboženstvá: (Vrátane cirkvi strednej Afriky presbyteriánskej 17,7%, adventistov 7. apríla / baptista 6,9%, kresťanskej cirkvi ), Chinyanja, Chiyao, Chitumbuka, Chilomwe, Chinkonda, Chingoni, Chisena, Chitonga, Chinyakyusa , Anglická 2,6%), katolícka 18,4%, iná kresťanská 41%, moslimská 12,1%, iná 0,3%, žiadna 1% (2015-16 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 16.5 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 61.7 rok. Kde ľudia žijú v krajine Malawi? Tu: Hustota obyvateľstva je najvyššia južne od jazera Nyasa. Hlavné mestské oblasti krajiny Malawi sú: Lilongwe (kapitál) 905 000; Blantyre-Limbe 808 000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Malawi

Hlavné mesto krajiny Malawi je Lilongwe a typ vlády prezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 28 okresov; Balaka, Blantyre, Chikwawa, Chiraczulu, Chitipa, Dedza, Dowa, Karonga, Kasungu, Likoma, Lilongwe, Machinga, Mangochi, Mchinji, Mulanje, Mwanza, Mzimba, Mwanza, Mwanba, Nenche, Nkhata Bay, Nkhotakota, Nsanje, Ntchisi, Phalombe, Rumphi , Salima, Thyolo, Zomba. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Malawi, dôležité priemyselné produkty sú tabaku, čaju, cukru, výrobkov z píly, cementu, spotrebného tovaru. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Tabak, cukrová trstina, čaj, kukurica, zemiaky, sladké zemiaky, maniok , tapioka), cirok, strukoviny, bavlna, podzemnica olejná, makadamové orechy, káva; hovädzieho dobytka, kozieho. Najdôležitejšie vývozné komodity sú tabaku 55%, sušených strukovín (8.8%), cukru (6.7%), čaju (5.7% ), arašidy, káva, sója (2015 est.) a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Zimbabwe 12,9%, Mozambik 11%, Belgicko 8,2%, Južná Afrika 7,2%, US 6%, Čína 4,6%, v Nemecku o 4,3%, Veľká Británia 4,2% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú potraviny, ropné produkty, polotovary, spotrebný tovar, dopravné prostriedky a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú South Afrika 20,2%, Čína 13,8%, India 10,8%, Spojené arabské emiráty 9,7%, Zambia 5,7% (2016). Ako bohatá je krajina Malawi a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $1,200 (2017 odhad). Toto je veľmi nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 50.7% (2010 odhad).


Mapa - MalawiE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia