Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Somálsko

Atlas světa: Somálsko. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Somálsko.

Domů - Afrika - Somálsko

Informace - Somálsko

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Somálsko. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Somálsko. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Somálsko:

Somálsko - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Somálsko? Začněme tímto: Británie odešla z britského Somalilandu v roce 1960, aby povolila jeho protektorát připojit se k italskému somálilánu a vytvořit nový národ Somálska. V roce 1969 zahájil převrat v čele s Mohamedem SIADem Barre autoritářské socialistické pravidlo charakterizované pronásledováním, vězením a mučením politických oponentů a disidentů. Po krachu režimu začátkem roku 1991, Somálsko sestoupilo do turbulence, frakčních bojů a anarchie. V květnu 1991 vyhlásily severní klany samostatnou republiku Somaliland, která nyní zahrnuje správní oblasti Awdal, Woqooyi Galbeed, Togdheer, Sanaag a Sool. Přestože tato vláda neuznává žádnou vládu, udržuje stabilní existenci a pokračuje v úsilí o vytvoření ústavní demokracie, včetně pořádání voleb v komunálních, parlamentních a prezidentských volbách. Regiony Bari, Nugaal a severní Mudug zahrnují sousední polo-autonomní stát Puntland, který byl od roku 1998 samosprávný, ale nezaměřuje se na nezávislost; také učinila kroky směrem k rekonstrukci legitimní, reprezentativní vlády, ale utrpěla určité občanské spory. Puntland zpochybňuje jeho hranici se Somálským ostrovem, protože také tvrdí oblasti Sool a Sanaag a části Togdheeru. Počínaje rokem 1993, dvouleté humanitární úsilí OSN (především v jižním centrálním Somálsku) dokázalo zmírnit hladomorné podmínky, ale když OSN v roce 1995 ustoupila, když utrpěla značné ztráty, objednávka ještě nebyla obnovena. V roce 2000 uskutečnila v Džibuti národní mírová konference Somálska (SNPC), která vedla k vytvoření dočasné vlády, známé jako přechodná národní vláda (TNG). Když TNG nedokázala zřídit odpovídající bezpečnostní nebo řídící instituce, vláda Keni vedla pod záštitou Mezivládního úřadu pro rozvoj (IGAD) následný mírový proces, který skončil v říjnu 2004 s volbou Abdullahiho Yusufa Ahmeda za prezidenta druhá prozatímní vláda, známá jako přechodná federální vláda (TFG) Somálské republiky. TFG zahrnovala 275-členný parlamentní orgán, známý jako přechodný federální parlament (TFP). Prezident Yusuf odstoupil pozdě v roce 2008, zatímco v Džibuti probíhaly rozhovory mezi TFG a opoziční aliancí pro obnovu Somálska (ARS) sponzorované OSN. V lednu 2009, po vytvoření vlády pro jednotu TFG-ARS, etiopské vojenské síly, který vstoupil do Somálska v prosinci roku 2006 na podporu TFG před zálohami opozičního islámského soudu soudů, vystoupil z této země. TFP byl zdvojnásoben na velikost 550 míst s přidáním 200 ARS a 75 občanskou společností. Rozšířený parlament zvolil v lednu 2009 prezidenta Šejka Šarífa Šejka Ahmeda, bývalého předsedy JIP a ARS za prezidenta. Vytvoření TFG bylo založeno na přechodové federální chartě (TFC), která načrtla pětiletý mandát vedoucí k založení nové somálské ústavy a přechod k reprezentativní vládě po vnitrostátních volbách. V roce 2009 TFP změnil TFC tak, aby prodloužil mandát TFG do roku 2011 a v roce 2011 se somálští představitelé dohodli na zahájení politického přechodu do srpna 2012.

Geografie - Somálsko

Kde je na světě Somálsko? Umístění této země je Východní Afrika, hraničící s Adenským zálivem a Indickým oceánem, východně od Etiopie. Somálsko má celkovou plochu 637,657 km2, z čehož 627,337 km2 je země. Takže to je docela velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: převážně plochými až zvlněnými plošinami stoupajícími na kopce na severu. Nejnižší bod země Somálsko je Indický oceán 0 m, nejvyšší bod Shimbiris 2.416 m. A klima je převážně pouště; severozápadní monzun (prosinec až únor), mírné teploty na severu a horké na jihu; jihozápadní monzun (květen až říjen), bouřlivé na severu a horké na jihu, nepravidelné dešťové srážky, horké a vlhké období (tangambili) mezi monzuny.


Obyvatelé - Somálsko

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Somálsko. Počet obyvatel je: 11,031,386. Takže toto není příliš lidnatá země. Kdo tady žije? Somálců 85%, Bantu a dalších Somálčanů 15% (včetně 30 000 Arabů). Jaké jsou tu požívané jazyky? Somálsko hovoří jazyky (oficiální podle dočasné federální charty z roku 2012) , Arabština (oficiální, podle přechodné federální charty 2012), italština, angličtina. A náboženství: sunnitský muslim (islám) (oficiální podle přechodné federální charty 2012). Kolik let je tady lidem? 18.1 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 52.8 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: distribuce se v celé zemi značně liší; nejméně hustě osídlené oblasti se nacházejí v severovýchodních a centrálních oblastech, stejně jako oblasti podél keňské hranice; nejvíce obydlené oblasti se nacházejí ve městech Mogadišu, Marka, Boorama, Hargeysa a Baidoa. Hlavní městské oblasti v zemi Somálsko jsou: Mogadishu (hlavní město) a kolem nich 2,138 milionu; Hargeysa 760 000 (2015).

Vláda a ekonomika - Somálsko

Hlavní město země Somálsko je Mogadišo a typ vlády Federální parlamentní republika. Podívejme se na administrativní členění - 18 regiony (NA, singulární - gobolka); Awdal, Bakool, Banaadir, Bari, Bayu, Galguduud, Gedo, Hiiraan, Jubbada Dhexe, Jubbada Hoose, Mudug, Nugaal, Sanaag Shabeellaha Dhexe, Shabeellaha Hoose, Sool, Togdheer, Woqooyi Galbeed. Pokud jde o ekonomiku, Somálsko má tyto důležité průmyslové produkty: průmyslu ryby lehké, včetně rafinace cukru, textilu, bezdrátové komunikace. Důležité zemědělské produkty jsou Banány, čirok, kukuřice, kokosové ořechy, rýže, cukrová třtina, mango, sezamová semínka, fazole; dobytek, ovce, kozy;. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou hospodářská zvířata, banány, kůže, ryby, dřevěné uhlí, kovový šrot a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Saúdská Arábie 37,2%, Omán 22,7%, Spojené arabské emiráty 16,3% 2016. Nejdůležitější importní komodity jsou vyrábí ropné produkty, , qat a nejdůležitější importní partneři jsou Indie 26,3%, Čína 20,8%, Omán 9,1%, Keňa 8,3%, Turecko 6%, Malajsie 4,3%, Brazílie 4,2% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Somálsko a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $neznámo (2017 odhad). Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: neznámo%.


Mapa SomálskoZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí


Tweet