Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Somálsko

Atlas sveta: Somálsko. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Somálsko.

Domov - Afrika - Somálsko

Informácie - Somálsko

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Somálsko. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Somálsko. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Somálsko tu:

Somálsko - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Somálsko? Začnime týmto: Británia odišla z britského Somalilandu v roku 1960, aby sa jej protektorát pripojil k talianskemu Somálsku a vytvoril nový národ Somálska. V roku 1969 začal prevrat v Mohamedu SIAD Barre autoritársky socialistický režim charakterizovaný prenasledovaním, väznením a mučením politických protivníkov a disidentov. Po kolapsu režimu začiatkom roku 1991 Somálsko zostúpilo do turbulencie, frakcionizmu a anarchie. V máji 1991 severné klany vyhlásili nezávislú republiku Somaliland, ktorá teraz zahŕňa administratívne oblasti Awdal, Woqooyi Galbeed, Togdheer, Sanaag a Sool. Napriek tomu, že táto entita neuznala žiadnu vládu, zachovala stabilnú existenciu a pokračuje v úsilí o vytvorenie ústavnej demokracie vrátane uskutočnenia komunálnych, parlamentných a prezidentských volieb. Regióny Bari, Nugaal a severný Mudug tvoria susedný poloautonomný štát Puntland, ktorý je samosprávny od roku 1998, ale nezameriava na nezávislosť; takisto urobila kroky smerom k rekonštrukcii legitímnej reprezentatívnej vlády, ale utrpela niektoré občianske konflikty. Puntland spochybňuje svoju hranicu so Somalilandom, pretože tiež tvrdí oblasti Sool a Sanaag a časti Togdheer. Počnúc rokom 1993, dvojročné humanitárne úsilie OSN (najmä v južnom strednom Somálsku) dokázalo zmierniť podmienky hladomoru, ale keď sa OSN v roku 1995 stiahla, keď utrpela značné škody, poriadok nebol obnovený. V roku 2000 uskutočnila Národná mierová konferencia v Somálsku v Džibutsku vytvorenie dočasnej vlády známej ako prechodná národná vláda (TNG). Keď TNG nedokázala vybudovať adekvátne bezpečnostné alebo riadiace inštitúcie, vláda Kene pod záštitou Medzivládneho úradu pre rozvoj (IGAD) viedla ďalší mierový proces, ktorý sa skončil v októbri 2004 s voľbami Abdullahiho Yusufa Ahmeda ako prezidenta druhá dočasná vláda, známa ako dočasná federálna vláda (TFG) Somálskej republiky. TFG zahŕňal 275-členný parlamentný orgán, známy ako dočasný federálny parlament (TFP). Prezident Yusuf odstúpil koncom roka 2008, zatiaľ čo v Džibuti prebiehali rozhovory medzi TFG a opozičnou Alianciou na opätovné oslobodenie Somálska (ARS). V januári 2009, po vytvorení vlády jednoty TFG-ARS, etiópske vojenské sily, ktorý vstúpil do Somálska v decembri 2006 s cieľom podporiť TFG v súvislosti s preddavkami opozičného Súdu islamských súdov (JIS), sa stiahol z krajiny. TFP sa zdvojnásobil na 550 miest s pridaním 200 ARS a 75 poslancov občianskej spoločnosti. Rozšírený parlament v januári 2009 vymenoval Šejcha Šarífa Šejcha Ahmeda, bývalého predsedu JZV a ARS za prezidenta. Vytvorenie TFG bolo založené na prechodnej federálnej charte (TFC), ktorá načrtla päťročný mandát vedúci k vytvoreniu novej somálskej ústave a prechodu na reprezentatívnu vládu po národných voľbách. V roku 2009 TFP zmenila a doplnila TFC s cieľom rozšíriť mandát TFG do roku 2011 av roku 2011 somálski predstavitelia súhlasili, že do augusta 2012 začnú politickú transformáciu.

Geografia - Somálsko

Kde na svete je Somálsko? Umiestnenie tejto krajiny je Východná Afrika, hraničiaci s Adenským zálivom a Indickým oceánom, východne od Etiópie. Celková plocha krajiny Somálsko je 637,657 km2, z čoho 627,337 km2 je zem. Takže to je pomerne veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: väčšinou plochými až vlnivými náhornými plošinami stúpajúcimi na kopce na severe. Somálsko má najnižší bod Indický oceán 0 m, najvyšší bod Shimbiris 2 466 m. Podnebie je hlavne púšťou; severovýchodný monzún (december až február), mierne teploty na severe a horúce na juhu; juhozápadný monzún (máj až október), horúčavý na severe a horúce na juhu, nepravidelné zrážky, horúce a vlhké obdobia (tangambili) medzi monzúni.


Obyvatelia - Somálsko

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Somálsko. To číslo je: 11,031,386. Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? Somálskych 85%, Bantu a ďalších somálskych 15% (vrátane 30 000 Arabov). Aké sú jazyky v krajine Somálsko? Somálčanov (úradní podľa dočasnej federálnej charty z roku 2012) , Arabčina (oficiálna podľa prechodnej federálnej charty 2012), taliančina, angličtina. A náboženstvá: sunnitský moslim (islam) (oficiálny podľa prechodnej federálnej charty 2012). Koľko rokov je ľudom v priemere? 18.1 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 52.8 rok. Kde ľudia žijú v krajine Somálsko? Tu: distribúcia sa v celej krajine značne líši; najmenej husto osídlené oblasti sú v severovýchodných a centrálnych oblastiach, ako aj oblasti pozdĺž kénskej hranice; najľudnatejšie oblasti sa nachádzajú v mestách Mogadišu, Marka, Boorama, Hargeysa a Baidoa. Hlavné mestské oblasti krajiny Somálsko sú: Mogadishu (hlavné mesto) 2,138 milióna; Hargeysa 760 000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Somálsko

Hlavné mesto krajiny Somálsko je Mogadišo a typ vlády Federálna parlamentná republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 18 regiónov (NA, singular - gobolka); Awdal, Bakool, Banaadir, Bari, Bay, Galguduud, Gedo, Hiiraan, Jubbada Dhexe, Jubbada Hoose, Mudug, Nugaal, Sanaag, Shabeellaha Hoose, Sool, Togdheer, Woqooyi Galbeed. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Somálsko, dôležité priemyselné produkty sú ľahký priemysel, vrátane rafináciu cukru, textilu, bezdrôtové komunikačné. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Banány, cirok, kukurica, kokosové orechy, ryža, cukrová trstina, mango, sezamové semená, fazuľa; dobytok, ovce, kozy; ryby. Najdôležitejšie vývozné komodity sú hospodárskych zvierat, banány, kože, ryby, uhlie, kovový šrot a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Saudská Arábia 37,2%, Omán 22,7%, SAE 16,3% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú vyrába, ropné produkty, potraviny, stavebné materiály , qat a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú India 26,3%, Čína 20,8%, Omán 9,1%, Keňa 8,3%, Turecko 6%, Malajzia 4,3%, Brazília 4,2% (2016). Ako bohatá je krajina Somálsko a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $neznáme (2017 odhad). Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: neznáme%.


Mapa - SomálskoE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia