Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Albánie

Atlas světa: Albánie. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Albánie.

Domů - Evropa - Albánie

Informace - Albánie

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Albánie. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Albánie. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Albánie:

Albánie - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Albánie? Začněme tímto: Albánie vyhlásila svou nezávislost od Osmanské říše v roce 1912, avšak v roce 1939 ji podmanila Itálie a obsadila Německo v roce 1943. Komunistické partyzány převzaly zemi v roce 1944. Albánie se spojila nejprve se SSSR (do roku 1960) a poté s Čínou (do roku 1978). Na počátku 90. let Albánie skončila 46 let xenofobní komunistické vlády a založila multipartní demokracii. Přechod se ukázal náročný, jelikož se postupné vlády snažily vypořádat s vysokou nezaměstnaností, rozsáhlou korupcí, zchátralou infrastrukturou, silnými sítěmi organizovaného zločinu a bojovnými politickými oponenty. Albánie dosáhla pokroku v demokratickém vývoji od prvního volebního období v roce 1991, ale přetrvávají nedostatky. Většina albánských postkomunistických voleb byla poznamenána tvrzeními o volebních podvodech; nicméně, mezinárodní pozorovatelé považovali volby za zcela volné a spravedlivé od obnovení politické stability po zhroucení pyramidových režimů v roce 1997. Albánie vstoupila do NATO v dubnu 2009 av červnu 2014 se stala kandidátem na vstup do EU. Albánie v listopadu roku 2016 obdržela doporučení Evropské komise o zahájení jednání o přistoupení k EU, které bylo podmíněno zavedením balíčku soudních reforem, který byl přijat dříve toho roku. Ačkoli ekonomika Albánie nadále roste, zpomalila se a země je stále jednou z nejchudších zemí Evropy. Velké neformální hospodářství a slabá energetická a dopravní infrastruktura zůstávají překážkami. Albánie vstoupila do NATO v dubnu 2009 a v červnu 2014 se stala kandidátem na přistoupení k EU. Albánie v listopadu roku 2016 obdržela doporučení Evropské komise o zahájení jednání o přistoupení k EU, které bylo podmíněno zavedením balíčku soudních reforem, který byl přijat dříve toho roku. Ačkoli ekonomika Albánie nadále roste, zpomalila se a země je stále jednou z nejchudších zemí Evropy. Velké neformální hospodářství a slabá energetická a dopravní infrastruktura zůstávají překážkami. Albánie vstoupila do NATO v dubnu 2009 a v červnu 2014 se stala kandidátem na přistoupení k EU. Albánie v listopadu roku 2016 obdržela doporučení Evropské komise o zahájení jednání o přistoupení k EU, které bylo podmíněno zavedením balíčku soudních reforem, který byl přijat dříve toho roku. Ačkoli ekonomika Albánie nadále roste, zpomalila se a země je stále jednou z nejchudších zemí Evropy. Velké neformální hospodářství a slabá energetická a dopravní infrastruktura zůstávají překážkami.

Geografie - Albánie

Kde je na světě Albánie? Umístění této země je Jihovýchodní Evropa, hraničící s Jaderským mořem a Jónským mořem, mezi Řeckem na jihu a Černou Horou a Kosovem na severu. Albánie má celkovou plochu 28,748 km2, z čehož 27,398 km2 je země. Takže to není nijak velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: většinou hory a kopce; malé pláně podél pobřeží. Nejnižší bod země Albánie je Jadranské moře 0 m, nejvyšší bod Maja e Korabit (Golem Korab) 2 764 m. A klima je mírně mírné; chladné, zakalené, vlhké zimy; horké, jasné, suché léto; interiér je chladnější a.


Obyvatelé - Albánie

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Albánie. Počet obyvatel je: 3,047,987 (7/2017 odhad). Takže toto není příliš lidnatá země. Kdo tady žije? Albánský 82,8%, Řecký 0,9%, ostatní 1% (včetně Vlacha, Romana, Makedonie, Černé Hory a Egypta), nespecifikováno 15,5% (2011 est.). Jaké jsou tu požívané jazyky? Albánie hovoří jazyky Albánské 98,8% 0,6% (včetně makedonštiny, romštiny, vlaky, turečtiny, italštiny a srbochorvatštiny), nespecifikováno 0,1% (2011 est.). A náboženství: Muslim 56,7%, římskokatolický 10%, ortodoxní 6,8%, ateista 2,5%, Bektashi ) 2,1%, ostatní 5,7%, nespecifikováno 16,2%. Kolik let je tady lidem? 32.9 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 78.5 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: Poměrně rovnoměrná distribuce s poněkud vyššími koncentracemi lidí v západní a střední části země. Hlavní městské oblasti v zemi Albánie jsou: Tirana (hlavní město) 454 000 (2015).

Vláda a ekonomika - Albánie

Hlavní město země Albánie je Tirana (Tirane) a typ vlády parlamentní republiky. Podívejme se na administrativní členění - 12 krajů (qarqe, singular - qark); Berat, Dibër, Durres, Elbasan, Fier, Gjirokaster, Korce, Kukes, Lezhe, Shkoder, Tirane, Vlorë. Pokud jde o ekonomiku, Albánie má tyto důležité průmyslové produkty: ; obuv, oděvy a oděvy; řezivo, olej, cement, chemikálie, těžba, základní kovy, hydropower. Důležité zemědělské produkty jsou pšenice, kukuřice, brambory, zelenina, ovoce, olivy a olivový olej, hrozny; maso, mléčné výrobky; ovce a kozy. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou oděvy a oděvy, obuv; asfalt, kovy a kovové rudy, ropa; cement a stavební materiály, zelenina, ovoce, tabák a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Itálie 50,5%, Srbsko 8,1%, Kosovo 7,5%, Řecko 4,2% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou stroje a zařízení, potraviny, textil, chemikálie a nejdůležitější importní partneři jsou Itálie 29%, Německo 9,4%, Čína 8,7%, Řecko 7,8%, Turecko 7,8%, Srbsko 4,1% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Albánie a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $12,500 (2017 odhad). To je docela dobré. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 14.3% (2012 odhad).


Mapa AlbánieZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí