Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Albánsko

Atlas sveta: Albánsko. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Albánsko.

Domov - Európa - Albánsko

Informácie - Albánsko

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Albánsko. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Albánsko. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Albánsko tu:

Albánsko - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Albánsko? Začnime týmto: Albánsko vyhlásilo svoju nezávislosť od Osmanskej ríše v roku 1912, ale dobylo ju v roku 1939 Taliansko a obsadilo Nemecko v roku 1943. Komunistickí partizánci prevzali krajinu v roku 1944. Albánsko sa spojilo najprv so ZSSR (až do roku 1960) a potom s Čínou (do roku 1978). Na začiatku deväťdesiatych rokov Albánsko ukončilo 46 rokov xenofóbnej komunistickej vlády a založilo multipartovú demokraciu. Prechod sa ukázal ako náročný, keďže sa postupné vlády snažili vyrovnať s vysokou nezamestnanosťou, rozsiahlou korupciou, zničenou infraštruktúrou, silnými sieťami organizovaného zločinu a bojovými politickými oponentmi. Albánsko dosiahlo pokrok vo svojom demokratickom vývoji od prvého volebného obdobia v roku 1991, ale stále pretrvávajú nedostatky. Väčšina postkomunistických volieb v Albánsku bola poznačená tvrdeniami o volebných podvodoch; však, medzinárodní pozorovatelia považovali voľby za prevažne slobodné a spravodlivé od obnovenia politickej stability po páde pyramídových schém v roku 1997. Albánsko vstúpilo do NATO v apríli 2009 av júni 2014 sa stalo kandidátom na vstup do EÚ. Albánsko dostalo v novembri 2016 odporúčanie Európskej komisie otvoriť rokovania o vstupe do EÚ podmienené implementáciou balíka súdnych reforiem, ktorý bol prijatý skôr v tom istom roku. Hoci ekonomika Albánska naďalej rastie, spomalila sa a krajina je stále jednou z najchudobnejších v Európe. Veľká neformálna ekonomika a slabá energetická a dopravná infraštruktúra ostávajú prekážkami. Albánsko vstúpilo do NATO v apríli 2009 a v júni 2014 sa stalo kandidátom na vstup do EÚ. Albánsko dostalo v novembri 2016 odporúčanie Európskej komisie otvoriť rokovania o vstupe do EÚ podmienené implementáciou balíka súdnych reforiem, ktorý bol prijatý skôr v tom istom roku. Hoci ekonomika Albánska naďalej rastie, spomalila sa a krajina je stále jednou z najchudobnejších v Európe. Veľká neformálna ekonomika a slabá energetická a dopravná infraštruktúra ostávajú prekážkami. Albánsko vstúpilo do NATO v apríli 2009 a v júni 2014 sa stalo kandidátom na vstup do EÚ. Albánsko dostalo v novembri 2016 odporúčanie Európskej komisie otvoriť rokovania o vstupe do EÚ podmienené implementáciou balíka súdnych reforiem, ktorý bol prijatý skôr v tom istom roku. Hoci ekonomika Albánska naďalej rastie, spomalila sa a krajina je stále jednou z najchudobnejších v Európe. Veľká neformálna ekonomika a slabá energetická a dopravná infraštruktúra ostávajú prekážkami.

Geografia - Albánsko

Kde na svete je Albánsko? Umiestnenie tejto krajiny je Juhovýchodná Európa, ktorá hraničí s Jadranským morom a Jónským morom, medzi Gréckom na juh a Čiernou Horou a Kosovom na severe. Celková plocha krajiny Albánsko je 28,748 km2, z čoho 27,398 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: väčšinou horské a kopce; malé pláně pozdĺž pobrežia. Albánsko má najnižší bod Jadranské more 0 m, najvyšší bod Maja e Korabit 2 674 m. Podnebie je mierne mierne; chladné, zakalené, vlhké zimy; teplé, jasné, suché leto; interiér je chladnejší a.


Obyvatelia - Albánsko

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Albánsko. To číslo je: 3,047,987 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? Albánsky 82,8%, grécky 0,9%, iný 1% (vrátane Vlacha, Rómov, Macedónčanov, Čiernej Hory a Egypťanov), nešpecifikovaní 15,5% (2011 est.). Aké sú jazyky v krajine Albánsko? Albánci 98,8% 0,6% (vrátane macedónčiny, rómčiny, vlajky, tureckej, talianskej a srbochorvátskej), nespecifikované 0,1% (2011 est.). A náboženstvá: Moslim 56,7%, rímskokatolícky 10%, ortodoxní 6,8%, ateista 2,5%, Bektashi ) 2,1%, ostatné 5,7%, nešpecifikované 16,2%. Koľko rokov je ľudom v priemere? 32.9 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 78.5 rok. Kde ľudia žijú v krajine Albánsko? Tu: Pomerne rovnomerné rozdelenie s trochu vyššou koncentráciou ľudí v západnej a strednej časti krajiny. Hlavné mestské oblasti krajiny Albánsko sú: Tirana (hlavné mesto) 454 000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Albánsko

Hlavné mesto krajiny Albánsko je Tirana (Tirane) a typ vlády parlamentná republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 12 okresov (qarqe, singular - qark); Berat, Dibër, Durres, Elbasan, Fier, Gjirokaster, Korca, Kukes, Lezhe, Shkoder, Tirane, Vlorë. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Albánsko, dôležité priemyselné produkty sú ; obuv, odevy a odevy; drevo, cement, chemikálie, ťažba, základné kovy, hydropower. Dôležité poľnohospodárske produkty sú pšenica, kukurica, zemiaky, zelenina, ovocie, olivy a olivový olej, hrozno; mäso, mliečne výrobky; ovce a kozy. Najdôležitejšie vývozné komodity sú odev a odevy, obuv; asfalt, kovy a kovové rudy, ropa; cement a stavebné materiály, zelenina, ovocie, tabak a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Taliansko 50,5%, Srbsko 8,1%, Kosovo 7,5%, Grécko 4,2% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú strojov a zariadení, potravín, textilu, chemikálií a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Taliansko 29%, Nemecko 9,4%, Čína 8,7%, Grécko 7,8%, Turecko 7,8%, Srbsko 4,1% (2016). Ako bohatá je krajina Albánsko a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $12,500 (2017 odhad). To je celkom dobré. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 14.3% (2012 odhad).


Mapa - AlbánskoE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia